Moti i Keq ne Ancona

Dhjetë persona kanë humbur jetën, katër janë zhdukur dhe 50 janë plagosur nga përmbytjet masive në Marche të Italisë. Mediat italiane raportojnë se zonat më të prekura janë në provincën e Ankonës, dhe Alto Pesarese, në kufi me Umbria.

Të paktën katër viktima janë në Ostra (Ankona), një në Trecastelli (Ankona), një në Bettolelle (Ankona) dhe dy në Barbara (Ankona). Të gjithë jetonin në territoret ka ku kalon lumi Misa, i cili ka dalë nga shtrati në disa pika, përfshirë qendrën e Senigallisë. Nga 4 personat që rezultojnë të zhdukur janë dy fëmijë, si edhe një nënë me foshnjën e saj që thuhet se i ka marrë me vete furia e ujit dhe baltës ndërsa ndodheshin në makinë.

Marche në Itali shndërrohet në ‘det’ nga përmbytjet, peshkopi: Nuk mësuam asgjë nga hera e fundit e ngjashme në 2014-n

Bashkia e Cantiano, një qytet me pak më shumë se 2 mijë banorë në provincën e Pesaros dhe Urbinos, ishte vendi që u godit më shumë nga përmbytjet, pasi shirat e dendur kthyen rrugët në përrenj të, duke tërhequr zvarrë makinat. Alarmi erdhi fillimisht në Cantiano, një qytet me rreth 2000 banorë, më pas në të gjithë provincën e Ankonës. Jemi ende në kërkim të një fëmije, nëna e cila u përplas me makinë teksa ishte me djalin e saj shpëtoi por ende nuk ka asnjë gjurmë të foshnjës

“Riccardo Pasqualini, kryetari i bashkisë Barbara, një komunë në provincën e Ankonës, lutet dhe fton qytetarët e saj të mos largohen nga shtëpitë e tyre. Ai u bën thirrje qytetarëve në Facebook, thërret të gjithë ata që njeh. Zoti na ndihmoftë! Bisedoni me zjarrfikësit, karabinierët, mbrojtjen civile. Sapo ka kaluar ora 23:30 e së enjtes. Më e keqja nuk ka ardhur ende”, tha Pasqualini.

Një dëshmitar, një burrë që i shpëtoi vdekjes pasi u ngjit në një pemë pranë Molino Mariani në Barbara (Ankona) kishte parë “një makinë me nënë dhe djalin brenda, të tërhequr zvarrë nga lumi Mise”.

Operacionet e shpëtimit janë të koordinuara nga prefektura Pesaro-Urbino dhe po operojnë në kushte komplekse: zjarrfikësit, karabinierët dhe vullnetarët e mbrojtjes civile kanë qenë në punë për orë të tëra. Pra gjithë natën. Të premten shkollat ​​e të gjitha niveleve do të mbyllen në të gjitha bashkitë e zonës së prekura nga moti i keq.

Moti i keq mund të bëjë një “pushim” të përkohshëm sot, por stuhi të reja pritet të godasin nesër të njëjtat zona.

Gazeta Shqiptarja.com