Filmi: Ngadhnjim mbi vdekjen

Viti 1967, English: Tiriumph over death Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Peçi Dado G. Erebara P. Milkani 

Regjia: Gëzim Erebara Piro Milkani 

Aktore: Eglantina Kume (Mira) Edi Luarasi (Afërdita) Naim Frashëri (Hansi) etj. 

Lufta e Dytë Botërore. Shqipëria është nën pushtimin nazist. Gjermanët arrijnë të kapin dy vajza të reja dhe i torturojnë ato për të zbuluar lidhjet me lëvizjen komuniste. Në fund ata i ekzekutojnë duke i varur në litar në mes të qytetit për të trembur dhe terrorizuar popullin. Filmi është i bazuar në ngjarjen reale të dy heroinave Bule Naipi dhe Persefoni Kokëdhima.

English Synopsis: Second World War – Albania is under the occupation of Nazis. The German occupiers capture two young girls and through tortures want to reach to concrete names of the communist organizers. At last they execute the girls by hanging them in the city to terrorize the people. The movie is based on the real event of two heroines Buli Naipi and Persefoni Kokëdhima.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Feim Ibrahimi 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi