26 Mars 2023

Guvernatori i Misisipit, Tate Reeves ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të tornados që ka shkaktuar kërdi në shtetin e tij.

Kryetari i Bashkisë së Rolling Fork, Eldridge Walker i tha CNN se qyteti i tij në thelb ishte zhdukur.

Të paktën 26 viktima janë regjistruar deri më tani. Katër të zhdukur janë gjetur, por dhjetëra janë plagosur. Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar ndihmë federale, duke e përshkruar incidentin si “zemërthyes”.

Stuhi të forta goditën Misisipin, Alabamën dhe Teksasin të premten, duke sjellë breshër në madhësinë e topave të golfit dhe duke nxitur autoritetet të paralajmërojnë banorët se ishin në një “situatë kërcënuese për jetën”.

Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi ​​një alarm për njerëzit në rrugën e tornados dhe tha: “Për të mbrojtur jetën tuaj, MBROHUNI TANI!

“Jeni në një situatë kërcënuese për jetën. Mbeturinat fluturuese mund të jenë vdekjeprurëse për ata që janë jashtë… Dëme të konsiderueshme në shtëpi, biznese dhe automjete janë të mundshme dhe shkatërrimi i plotë është i mundur.”

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Misisipit tha në një postim në Twitter se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit nga agjencitë lokale dhe shtetërore ishin vendosur për të ndihmuar viktimat e prekura nga tornadot.

Numri i viktimave do të thotë se stuhitë që shkatërruan pjesë të Misisipit gjatë natës ishin më vdekjeprurëset në shtet në më shumë se një dekadë.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

   Tornado shkaktoi shkatërrim në qytetet rurale të Mississipit të Silver City dhe Rolling Fork të premten mbrëma përpara se të vazhdonte të shtrihej në verilindje drejt Alabamës me 70 mph.

   Kryetari i Bashkisë së Rolling Fork, Eldridge Walker i tha CNN se qyteti i tij në thelb ishte zhdukur.

   Videoja e xhiruar ndërsa nisi dita tregonte shtëpitë e kthyera në grumbuj rrënojash, makina të kthyera në anët e tyre dhe pemë të zhveshura nga degët. Herë pas here, në mes të rrënojave, një shtëpi do të kursehej, në dukje e padëmtuar.

   “Qyteti im është zhdukur. Por ne do të kthehemi të fortë”, tha zoti Walker.