Kyriakos Mitsotakis: – Skulpturat e Partenonit janë pronë greke. – Greket kerkojnë dhe mbrojne Trashegimine e tyre

28 Nentor 2023 Reagime të forta ka shkaktuar në Britani qëndrimi i kryeministrit të vendit Rishi Sunak për anulimin e takimit me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis, pas deklaratave të këtij të fundit në BBC për çështjen e skulpturave të Partenonit. “Diplomaci shumë e keqe. Kryeministrat britanikë nuk bëjnë ofendime të tilla ndaj homologëve […]

Kurt Farka on November 28, 2023

Shenime për Studimin monografik “Flamuri i Kombit Shqiptar” i autorit Jaho Brahaj – “Shqiponja dykrenore në strukturat e trashëguara shpirtërore e materiale të popullit tonë”.

Shenime për Studimin Monografik “Flamuri i Kombit Shqiptar” i autorit Jaho Brahaj – “Shqiponja dykrenore në strukturat e trashëguara shpirtërore e materiale të popullit tonë”. Nga Prof. Dr. Zymer Neziri, Instituti Albanologjik i Prishtinës Gazeta NACIONAL, 25 Nëntor 2023. Shqiponja, e njohur si simbol i lirisë dhe i trimërisë, e vështruar në etnokulturën shqiptare ndër […]

Kurt Farka on November 27, 2023

Shuhet në moshën 71 vjeçare, tenori dhe solisti i këngës ‘Dua më shumë Shqipërinë’ Thanas Konini.

27 Nentor 2023 Shuhet në moshën 71 vjeçare tenori i njohur dhe i dashur për shqiptarët, Thanas Konini. Solisti i këngës “Dua më shumë Shqipërinë”, u nda nga jeta këtë të diel në Korçë pas një beteje me një sëmundje të rëndë. Tek Naska shkriheshin në një talent vokal qytetaria, thjeshtësia, dashuria, vërtetësia e gjithçka […]

Kurt Farka on November 27, 2023
Featured Kyriakos Mitsotakis: – Skulpturat e Partenonit janë pronë greke. – Greket kerkojnë dhe mbrojne Trashegimine e tyre