Gjirokastra në rrezik: – Dhjetëra banesa dhe objekte karakteristike po shkojnë drejt rrënimit

4 Tetor 2022 Kjo është përshtypja e parë që marrin turistët teksa vizitojnë qytetin muze të Gjirokastrës. Dhjetëra banesa karakteristike po shkojnë drejt rrënimit, ndërsa në situatë më të vështirë janë lagjet Meçite, Pllakë dhe Dunavati. Banorët shprehen se dita ditës njerëzit sa vijnë dhe largohen ndërsa të rinjtë emigrojnë duke i lënë këto banesa […]

Kurt Farka on October 4, 2022

Vajza iu vra gjatë protestave, babai kërcen në varrimin e saj pas premtimit se do kërcente në dasmë

30 Shtator 2022 Që pas publikimit të lajmit për vrasjen e 22-vjeçares Mahsa Amini nga policia e moralit, Irani është përfshirë nga një valë protestash të dhunshme, duke shkaktuar dhe shumë viktima. Gratë, por jo vetëm, janë revoltuar duke kërkuar të drejtat e tyre dhe po ashtu duke kundërshtuar regjimin. Së fundmi po qarkullon një […]

Kurt Farka on September 30, 2022
Featured Gjirokastra në rrezik: – Dhjetëra banesa dhe objekte karakteristike po shkojnë drejt rrënimit