14 Shkurt 2024

A do ta imagjinonit ndonjëherë se qepa mund t’ju mbrojë nga sëmundje të rënda si kanceri apo problemet e zemrës? Të pasura me komponime kimike squfuri, të cilat i kthejnë ato në perimet e fundit detoksifikuese dhe me shumë veti antibakteriale dhe antimikrobike, qepët, të freskëta apo të gatuara, nuk duhet të mungojnë në një dietë të shëndetshme.

Në veçanti, qepa në kombinim me shafran i Indisë parandalon shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë, sipas hulumtimit të publikuar në Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Gjithashtu, konsumimi i rregullt i qepëve vret kancerogjenët dhe qelizat kancerogjene. Kuercetina që përmbajnë redukton presionin e gjakut dhe ngurtësimin e arterieve, duke e mbajtur zemrën të shëndetshme për shumë vite.

Qepa ulë nivelin e glukozës në gjak, gjë që i bën ato aleate në luftën kundër diabetit, kanë veti antihistamine dhe anti-inflamatore dhe parandalojnë shfaqjen e astmës.