Aromë lufte?SHBA-Rusi tregojnë dhëmbët: Azia do të mbushet me raketa strategjike

18 Tetor 2020

Mediat ruse kanë lëshuar alarmin që në orët e mëngjesit për një version që ata e quajnë të mbyllur sipas të cilit SHBA do të vendosë raketa strategjike në zonën e Azi-Paqësorit.

Sputnik bën të ditur se Moska do t’i përgjigjet në mënyrë adekuate vendosjes amerikane të raketave me rreze të mesme dhe me rreze të shkurtër në rajonin e Azi-Paqësorit, duke cituar ambasadorin rus në Uashington, Anatoly Antonov.

“Nëse raketat amerikane vendosen në rajonin e Azi-Paqësorit, që u konfirmua, atëherë diapazoni i atyre raketave do të arrijë Rusinë dhe objektet e saj strategjike për frenimin taktik bërthamor,” tha Antonov për Channel One.

Diplomati kujtoi se në Shkurt 2019, Rusia ndërmori detyrime të njëanshme për të mos vendosur raketa me rreze të mesme dhe me rreze të shkurtër derisa Amerikanët të shfaqen në një rajon të caktuar.

“Natën e kaluar, edhe një herë kam marrë konfirmimin se do të jetë kështu dhe menjëherë kam njoftuar se pala ruse do të ndërmarrë hapa adekuat,” theksoi ai.

Më herët, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë Robert O’Brien tha se propozimi i Presidentit rus Vladimir Putin për të zgjatur Traktatin e Reduktimeve Sulmuese Strategjike (START 3) për një vit pa parakushte, por pa ngrirë një numër kokat bërthamore, nuk ishte mundësi për të adresuar atë çështje.

GazetaShqip