Vladimir Putin

4 Nentor 2022

Rusia ka paralajmëruar se Britani është “shumë e përfshirë” në luftën e Ukrainës, dhe e akuzoi për një sulm ndaj luftanijeve të Vladimir Putinit.

Diplomati Andrei Kelin ka pohuar se ka “prova” që Marina Mbretërore drejtoi një sulm me dron në portin e Sevastopolit në Krimenë e pushtuar, i cili është shtëpia e flotës së saj në Detin e Zi.

Ai paralajmëroi se rrezikon një përshkallëzim “të rrezikshëm” të krizës dhe tha se ia kishte kaluar “provën” homologut të tij në Mbretërinë e Bashkuar, duke pretenduar se do të publikohet “së shpejti”.

Kelin i tha Sky News: “Ne e dimë plotësisht pjesëmarrjen e specialistëve britanikë në trajnimin, përgatitjen dhe ekzekutimin e dhunës kundër infrastrukturës ruse dhe flotës ruse në Detin e Zi.”

Ambasadori rus në Britaninë e Madhe paralajmëroi se situata “po bëhet gjithnjë e më e rrezikshme” pasi ai pretendoi se Mbretëria e Bashkuar “është shumë e përfshirë në këtë konflikt”.

Ai shtoi: “Është e rrezikshme sepse e përshkallëzon situatën.”“Mund të na sjellë në një vijë pa kthim.”

“Por gjithsesi, ne duhet të shmangim përshkallëzimin.”

Ambasadorja e Britanisë në Moskë Deborah Bronnert u thirr më herët në ministrinë e Jashtme ruse në lidhje me pretendimet.

Në fundjavë, tre luftanije ruse thuhet se u dëmtuan, duke përfshirë anijen HMS Makarov në një sulm të madh me dron në Sevastopol.

Pamjet tregojnë një shpërthim që ndriçon qiellin e natës dhe një helikopter që shkatërron atë që mendohej se ishte një dron kamikaz nënujor.

Moska pretendoi se një ekip “specialistësh britanikë” drejtoi sulmin, i cili tha se u zmbraps kryesisht nga forcat ruse.

Ministria ruse e Mbrojtjes akuzoi gjithashtu Britaninë e Madhe për hedhjen në erë të  tubacioneve të gazit Nord Stream, për të cilin Kelin tha se Rusia po vazhdonte gjithashtu të hetonte.

Por sulmet ndaj tubacioneve në fund të shtatorit besohet gjerësisht se janë kryer nga Rusia.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka këmbëngulur se akuzat janë të rreme dhe “të dizajnuara për të shkëputur vëmendjen nga dështimet ushtarake ruse në Ukrainë.”

Një zëdhënës i qeverisë tha: “Ne nuk planifikojmë të japim një koment të vazhdueshëm mbi këto akuza, nuk është sekret që Mbretëria e Bashkuar ka marrë një udhëheqje publike në mbështetjen tonë ndaj Ukrainës, kjo ka qenë e qëndrueshme që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë nga Rusia në 2014.”

Putini vazhdon të pësojë pengesa të mëdha në Ukrainë, pasi besoi se mund të pushtojë vendin brenda disa ditësh.

Ukraina të dielën pretendoi se Rusia kishte vuajtur ditën e saj më vdekjeprurëse në vijën e frontit pasi pothuajse 1,000 ushtarë u vranë në vetëm 24 orë.

Numri i përgjithshëm i ushtarëve rusë të vrarë deri tani ka arritur në 71.200.

Kievi gjithashtu pretendoi se kishte asgjësuar me sukses 52 automjete të blinduara të personelit, 13 tanke dhe një raketë lundrimi në të njëjtën ditë.

Muajin e kaluar, Presidenti rus njoftoi  mobilizimin e pjesshëm të vendit të tij , duke thirrur  të paktën 300,000 burra.

Putini tha më pas se ai do të sakrifikonte me kënaqësi  20 milionë ushtarë  për të siguruar se mund të fitonte në Ukrainë dhe të siguronte të ardhmen e tij në Kremlin.

Gazeta Shqip