Tensionet mes Tajvanit dhe Kinës janë kthyer në një kryefjalë të mediave botërore. Kina, e cila zotëron një arsenal raketash moderne dhe të sofistikuara po shqetëson seriozisht Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e kësaj të fundit. Pas nuk mbetet as Tajvani i cili sipas raportimeve nuk do qëndrojë duarkryq.

Duke marrë në analizë tensionet e fundit që po tronditin ngushticën e Tajvanit, nuk dihet se çfarë do të ndodhë në të ardhmen e afërt, as nëse kriza e lëshuar pas vizitës së Nancy Pelosit në ishull do të mund të kthehet pa lënë plagë të pashlyeshme në marrëdhëniet diplomatike midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Prej ditësh zyrtarët kinezë kanë përsëritur se çdo opsion është në tavolinë, përfshirë edhe atë ushtarak, dhe se shumë do të varet nga reagimet, ose më saktë provokimet nga këndvështrimi i Kinës, që do të vijnë nga aksi Tajvan-SHBA.  Nëse hipoteza më e mirë përkon me një pajtim, për momentin një rrugë mjaft e ftohtë, skenari më i keq rimon me një konflikt të hapur, i cili, ndër të tjera, mund të infektojë pjesën tjetër të Azisë dhe të botës. Gjithsesi, ka gjasa që situata të vazhdojë të jetë e tensionuar për muaj të tërë, në një “harmonikë tensionesh”, mes afrimeve dhe distancave të reja. Me kusht që të mos ndodhin incidente (rreziku është shumë i lartë), gjatë kësaj periudhe kohore, ende me një kohëzgjatje të pacaktuar, Kina dhe Tajvani mund të përdorin faktorë psikologjikë dhe do të provokojnë njëri-tjetrin, me shumë kujdes që të mos kalojnë vijën e padukshme që mund të shënojë fillimin e një lufte

Siç bëri me dije Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, arsenali i raketave të Kinës është i mbuluar me mister. Tipari kryesor i Pekinit, karakterizohet nga një kombinim i raketave balistike dhe të lundrimit të lëshuara nga toka, ajri dhe deti,. Kina krenohet me programin më aktiv dhe më të larmishëm të zhvillimit të raketave në botë. Dragon po modernizon ICBM-të e tij, duke zhvilluar më shumë automjete për rihyrje dhe automjete hipersonike me rrëshqitje të shpejtë. Ndërkohë, marina kineze po vendos një flotë të re nëndetësesh të pajisura me raketa balistike bërthamore.

E gjithë kjo përbën një kërcënim të rëndësishëm si për Shtetet e Bashkuara ashtu edhe për forcat aleate të SHBA-së në Indo-Paqësorin.

Programi raketor i Tajvanit mendohej të ishte një element kyç i politikës së tij ushtarake për t’i bërë ballë agresionit kinez. Taipei e di se nuk është në të njëjtin nivel me Pekinin, dhe për këtë arsye preferon të fokusohet në mbrojtje, në çdo sulm inteligjent dhe të synuar. Në sfidën mes Davidittajvanez dhe Goliathit kinez, ishulli i vogël prej kohësh ka zgjedhur të adoptojë strategjinë e derrit . Është e vërtetë që Tajvani e ka kufizuar përbërjen e forcave të tij raketore në mjete kryesisht mbrojtëse, të tilla si raketat e lundrimit kundër anijeve dhe raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi . Megjithatë, është po aq e vërtetë se, në vitet e fundit, Tajvani gjithashtu ka filluar të zhvillojë dhe zbatojë sisteme raketore më të përshtatshme për misione sulmi, duke përfshirë raketat e lundrimit me rreze të gjatë dhe raketat e sulmit tokësor . Natyrisht, qeveria tajvaneze i ka ndjekur këto programe me maturi, duke u kujdesur shumë që të mos ngrejë shqetësime as nga pala amerikane, as nga pala kineze.

Paralajmërimi i Tajvanit

Në një konfrontimi të hapur mes Kinës dhe Tajvanit, rolet do të përcaktoheshin lehtësisht: sulmues për Pekinin, mbrojtës për Tajvanin. Megjithatë, ishulli i vogël nuk ka ndërmend të kalojë si një viktimë e thjeshtë sakrifikuese. Ndërkohë, ushtria tajvaneze ka njoftuar se do të zhvillojë stërvitje ushtarake të martën më 9 dhe të enjten më 11 gusht në qarkun Pingtung në jug.

Gazeta Sot