25 Janar 20233

Njoftimi i raportuar i qeverisë që urdhëron bllokimin pesë-ditor nuk përmendi COVID-19, por tha se simptomat e “sëmundjes së frymëmarrjes” përfshijnë ftohjen e zakonshme.

Koreja e Veriut ka njoftuar një bllokim pesë-ditor në kryeqytet për shkak të rasteve në rritje të një “sëmundjeje të paspecifikuar të frymëmarrjes”, sipas NK News me bazë në Seul. Ky është bllokimi i parë në mbarë qytetin që kur Koreja e Veriut  u deklarua pa COVID në gusht të vitit të kaluar.

Banorët do të qëndrojnë brenda për pesë ditë

Sipas një njoftimi të qeverisë të cituar nga NK News, banorëve në Phenian u është thënë të qëndrojnë brenda nga e mërkura deri të dielën. Ata gjithashtu duhet t’i nënshtrohen kontrolleve të shumta të temperaturës çdo ditë. Njoftimi i qeverisë nuk përmendi COVID-19, por tha se simptomat e “sëmundjes së frymëmarrjes” përfshijnë ftohjen e zakonshme, sipas faqes së internetit me bazë në Seul.

Urdhri i Koresë së Veriut vjen një ditë pasi NK News raportoi se banorët po grumbullonin furnizime në pritje të një bllokimi. Është e paqartë nëse bllokime të ngjashme janë shpallur në pjesë të tjera të vendit.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA, administrata në Kaesong, një qytet afër kufirit me Korenë e Jugut, ka rritur fushatat e komunikimit publik “në mënyrë që të gjithë njerëzit që punojnë të respektojnë rregulloret anti-epidemike vullnetarisht në punën dhe jetën e tyre”.

Rekordi i Koresë së Veriut për COVID-19

Koreja e Veriut kishte raportuar rastin e saj të parë me COVID-19 në prill të vitit të kaluar, por u deklarua pa COVID-19 vetëm tre muaj më vonë.

Vendi ka mbetur i fshehtë në lidhje me ngarkesat e rasteve me COVID, vdekjet dhe politikat . Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vënë gjithashtu në pikëpyetje sjelljen e Phenianit në trajtimin e pandemisë.

Besohet se popullsia e saj prej 25 milionëshe nuk është vaksinuar edhe pse thuhet se mund të ketë marrë disa vaksina nga Kina./ DW

Nga Gazeta Sot