Art&Kulture

Art&Kulture

 • Lezhe, zbulohet nje kishe e shek. te 5-te

  Nje kishe paleokristiane e cila i perket shekullit te 5-te, u zbulua sot nga arkeologet, ne fshatin Merqi te Komunes Kallmet, ne Lezhe. Kisha i perket stilit bizantin te shekullit te 5-te, dhe mbart nje rendesi shume te madhe per trashegimine kulturore te vendit.

 • Nje romance pariziene per shqiptarken

  Gazetari dhe shkrimtari francez ne Shqiperine e Luftes se Pare Boterore, por dhe gjate qeverisjes se Mbretit Zog. Eksperiencen shqiptare ai e solli ne esene 'Luftimet ne Shqiperi' dhe ne nje roman dashurie

 • Punimet artizanale shqiptare veshin uren e Bostonit

  Ura e njohur e Bostonit 'Mass Ave Bridge' eshte veshur keto dite me punime artizanati shqiptare. Punime me shtiza ku nuk mungojne motivet nga folklori yne, kane terhequr vemendjen jo vetem te kalimtareve, por dhe te shtypit vendas.

  1406213594-boston-1.jpg 1406213594-boston-2.jpg 1406213594-boston-3.jpg 1406213594-boston-4.jpg 1406213594-boston-5.jpg 1406213594-boston-6.jpg
 • 10 librat qe nuk duhen humbur

  Librat qe do te zgjidhte ne Biblioteken e Madhe te Botes/ Nga poezite e dashurise se Sharl Bodler, te 'Ne kerkim te kohes se humbur' te Prust, 'Ferri' i Dantes...

 • Nje dite per dashnorin e letrave

  Sot, 115-vjetori i lindjes se Ernest Heminguejit / Kengetarja Eda Zari, mikepritese e nje mbremjeje 'Alla-Heminguej'. Ne shqip, shkrimtari eshte perkthyer nga emra te njohur te letrave, si Ismail Kadare apo Vedat Kokona

 • Samuel Beckett, Nje burre nga Dublini

  Barbara Bray nuk mund ta mendonte se ai udhetim me tren drejt Parisit do t'ia bente me te rralla kthimet ne Londer. Ajo e takoi Samuel Beckett ne zyren e saj ne ambientet e BBC. Portreti i tij ishte ashtu si dramat qe shkruante. I ftohte, me rrudhat qe ishin shperndare shkujdesur ne fytyre, qe e benin te ngjasonte si nje personazh teatri absurd.

 • Ema Bovari dhe Ema e Kadarese

  Ndersa letersia franceze vazhdon te joshe lexuesin me personazhin e Zonjes Bovari, gruas plot sharm qe Floberi e krijoi me 1856-n, ne Parisin qe ishte perfshire nga ndryshimet, letersia shqipe pas viteve 1960...

 • Netet e drames shqipe

  1 javë më parë
  Netet e drames shqipe

  Pas perfundimit te fazes se dyte te seleksionimit te veprave te paraqitura ne Teatrin Kombetar, per aktivitetin e quajtur 'Netet e drames shqipe', komisioni i perbere nga: aktori Ndriim Xhepa, aktorja Yllka Mujo, regjisori Spiro Duni, dhe aktori Dritan Borici, ka perzgjedhur mes 44 veprave te paraqitura 9 vepra qe do te lexohen per publikun.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi