Reportazh

Reportazh

 • Teqeja e Fushe Krujes - Historia e varreve te munguara

  Teqene historike, nje nga me te vjetrat ne vend, ku gjendet Gjyshata me te njejtin emer, e kthyen dikur ne depo per kooperativen. Ne hapesiren e saj, ku kishte tyrbe kushtuar Baballareve te ndjere, u pushtua nga lendet drusore.

 • Mirdita jeton ende me legjenda

  Nese me pare do te duheshin ore te tera te mberrije ne Rreshen, tashti per gati nje ore e gjysme je ne qender te qytetit te krahines, qe e njohim si Mirdita. Ne te vertete, asgje nuk ka ndryshuar per qytetin.

 • Gjirokastra, nje histori e perseritur deshtimi ne turizem?!

  Qe ne krye te heres, perserisim te njejten gje: Gjirokastra eshte nje destinacion i rralle turistik. Por fare e ben vertete te rralle qytetin? Valle eshte struktura arkitektonike e ngrehinave te shkuara, aftesia e banoreve per turizem, puna e pushtetit lokal? A mos valle historite lokale?

 • Martaneshi, komuna qe fle mbi ar dhe zgjohet ne rruge me gropa

  Ka nje rruge ku nuk mund te mbash shenime teksa udheton me makine. Do te perfundosh duke shkruar disa zhgarravina pa kuptim. As nuk mund te mbeshtesesh faqen pas xhamit e te cosh imagjinaten tej, sepse do te perfundosh duke perplasur koken.

 • Jeta e nje shqiptari e shkaterruar nga gjakmarrja

  Gjakmarrja ekziston ende ne Shqiperi, dhe ata qe jane te perfshire duhet te jetojne te fshehur. Keta jane njerez si Leonard Qukaj, i cili rrallehere ka dale nga shtepia gjate kater viteve te fundit, nga frika mos vritet prej nje fisi rival ose nga vete xhaxhai i tij...

 • National Geographic reportazh per Bektashizmin shqiptar

  Ne nje mal te vetmuar ne Shqiperi, besimtaret e mistikeve Sufi, kane ridale nga hijet e komunizmit duke ftuar boten aty. Gazetarja dhe gjurmuesja e re e National Geographic, Grantee Mehves Lelic ka bere nje foto-reportazh per Sufit ne Shqiperi.

 • Gjinari, komuna e shpallur si pike turistike ne vitin 2001, mbahet peng

  Jemi ne Jug-lindje te Elbasanit, ne zonen e Shpatit, e me konkretisht ne Gjinarin turistik, shtrire ne 1000 m lartesi nga niveli i detit. Sigurisht, qe nuk e patem te lehte ta zbulonim kete vend. Na u desh nje mik qe te na e tregonte, pasi edhe per te pare kesisoj bukurish ne Shqiperi te duhet nje mik, ne te kundert rrezikon te shkosh nga kjo bote pa i pare e shijuar...

 • Bovilla, WC-ja e disave, ujesjellesi i disa te tjereve

  Ka mjaftuar reagimi i nje teknicieni te cilesise se ujit, qe e gjithe media dhe publiku te kujtohej per Bovillen, ujembledhesin nga ku percillet lenda baze e jetes per kryeqytetin. Vertete, nuk kane ndryshuar shume gjera ne rezervuar, por nuk i hasim me bagetite si kohe me pare.

 • Ne gjurmet e humbura te para-shqiptareve

  'Koha' po i fshin dhe me shume akoma, imazhet shkembore, qe jane identifikuar vitet e fundit dhe qe flasin per ekzistencen e paraardhesve tane. Keto te Bovilles, rrefyer nga profesor Korkuti, jane nje deshmi interesante, por qe dora e njeriut se fundmi indirekt po i sfidon hapur.

 • Gjama e burrave rituali mortor ne zhdukje e siper

  Gjama e burrave sht nj tradit e lasht q ka prcjell popullin shqiptar pr disa shekuj n veanti n Veri t Shqipris. Megjithat kjo tradit ka nisur t zhduket dhe t vetmit q po e mbajn gjall jan pleqt e ktyre vendeve veriore.

 • Ethet e arit po shkaterrojne historine

  Kjo rrenojez kishe ne nje nga kodrat e Marikajt eshte habia me e madhe se deri ku ka arritur menduria e thesarkerkuesve shqiptare. Ata kane ngjitur nje karkalec apo kushedi se fare ne nje majes kodre, ku edhe me kembe shkohet me veshtiresi dhe kane germuar buze nje muri kisheze ne Ku deri ne thellesine gati kater metra.

 • Kulle Ngujimi e pare nga brenda

  Kulla e Ngujimit ndertuar ne Theth, Dukagjin eshte tipike e kesaj zone. Nje fortese e ndertuar ne fund te fshatit dhe qe perdorej nga i gjithe fshati. Ishte banesa e atyre familjeve qe per arsye gjakmarrje detyroheshin te mbylleshin aty (gjithe meshkujt mbi moshen 14 vje). Vetem grate e shtepise ishin te lira te dilnin e te punonin pak toke para kulles. Sot kulla eshte e vizitueshme dhe ndodhet n

 • Rudina, pse humbi ky emr? Si lindi Gjakova?

  Kosova nuk eshte djep i serbeve , por eshte pre pirateske e tyre. Politikanet dhe intelektualet serb duhen ta dine qe kjo krahine shqiptare banohej nga shqiptare , bashkeatdhetare dhe vellezer qysh prej kohes se pellazgeve( V.Bernard ;Maqedonia dhe Helenizmi) .

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi