Dossier

Dossier

 • Torturat e serbeve ndaj kosovareve

  Mediat e Kosoves kane publikuar pamje te tjera filmike, ku tregohet eksodi i kosovare ne vitin 1912. Ne kete vit, qindra shqiptare nga Kosova, Kumanova, Shkupi si dhe nga shume qytete te tjera, te lidhur si kafshe dhe nen diktatin dhe torturat e oficereve dhe ushtareve serbe dergoheshin ne Beograd, per te mos u kthyer me kurre prej andej.

 • 'Anashkalimi' i Enver Hoxhes gjate vizites ne Moske

  Nje delegacion i qeverise shqiptare vizitoi Mosken ne vitin 1957. Delegacioni i Bashkimit Sovjetik udhehiqej nga Nikita Hrushov dhe Nikolai Bulganin ndersa nga Shqiperia ishin Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu.

 • Videot e rralla qe tregojne historine e Shqiperise (Videot)

  Nje nga kompanite me te njohura britanike, 'British Pathe' ka hedhur ne You Tube te gjithe arkivin e saj te videove, ku nder ato me te vjetrat, bardh e zi, gjenden edhe kater video per Shqiperine. Ja videot e rralla qe kane zgjuar kuriozitet te pamate.

 • Enver Hoxha sipas dosjeve te CIA-s (pjesa II)

  Dokumentet e CIA-s zbardhin gjurmimin muaj pas muaji e vit pas viti te jetes private por edhe publike te Enver Hoxhes, filluar qe nga fundi i viteve 1950. Ne kete pjese te pare te filmit jane perzgjedhur informacionet qe kane lidhje me nje konflikt te panjohur dhe shume te vjeter per pushtet mes Enver Hoxhes dhe Mehmet Shehut.

 • Enver Hoxha sipas dosjeve te CIA-s

  Per here te pare nje dokumentar televiziv arrin te sjelle nje portret te Enver Hoxhes sipas te dhenave qe grumbullonte Sherbimi Inteligjent amerikan, CIA. Dokumentet qe publikohen per here te pare dhe qe sjellin serish here te pare fakte te panjohura por edhe tronditese.

 • Sikur te mos kishte qene 7 prilli...

  Italia nuk i ka kerkuar kurre falje Shqiperise per pushtimin. E as ka treguar perballe shqiptareve nje vrasje ndergjegjeje per agresionin e rende. Por ndoshta, tek ai agresion, u percaktua fati i nje populli per vitet qe do te vinin

 • Historia 1925-1939. Si e roberoi Italia, Shqiperine

  Dokumente te paanalizuara me pare mbi nderhyrjen financiare te qeverise se Musolinit ne Shqiperi gjate kohes mes dy lufterave boterore paraqesin me detaje zhvillimin e ngjarjeve qe percaktuan fatin e shtetit te shqiptar si nje strukture e dobet dhe e pafuqishme, ndersa shqiptaret vuanin urie...

 • Krimeja, historia e perseritur

  Me 18 mars te ketij viti, Rusia aneksoi Krimene, duke bere keshtu zgjerimin e pare te kufijve te saj qe nga Lufta e Ftohte. Shekulli XX ishte nje qindvjear i mbushur me ndryshime kufijsh dhe influencash ne te gjithe globin. Ne fillim te Luftes se Dyte Boterore, Bashkimi Sovjetik i zgjeroi kufijte e tij drejt Bjellorusise se sotme, Ukraines dhe Krimese.

  1395395570-crimea_1945.jpg
 • Dilema Britanike per Kosoven - Brenda apo jashte?

  Kemp shkruante: 'Nuk po e ekzagjeroj kur them se per te gjithe shqiptaret qe kam takuar, Kosova perbente nje shqetesim te madh. Njerez me pikepamje krejtesisht te ndryshme, duke filluar nga Enver Hoxha dhe Mustafa Gjinishi, Ymer Dishnica, Vasil Andoni, Halil Maci, te gjithe pranonin rendesine qe kishte per Shqiperine ndreqja e problemit te Kosoves'.

 • Pandeli Sotiri, fati tragjik i drejtorit te 'Mesonjtores'

  Nje nga aktivistet me te njohur te letrave shqipe dhe nje veprimtar i shquar per gjuhen shqipe do te kishte nje jete te veshtire dhe nje vdekje ?aksidentale? qe tregonte sesa e dhimbshme eshte t?i kushtohesh idealeve te vendit tend...'JAVA' po e boton me rastin e afrimit te 7 Marsit, diten e arsimit shqiptar...

 • Hapet Arkivi i Shtetit: Zbulohet harta e rralle e Shqiperise

  Per here te pare del ne drite dosja e nje studimi te panjohur i vitit 1941 per territoret reale gjeografike dhe historike te Shqiperise, punuar prof. Ahmet Gashi, Prishtine Shqipnija ethnike edhe vuajtjet e shqiptarevet ne Shqipnin e robnueme Ne Arkivin Qendror te Shtetit, Tirane, ne Fondin 144...

  1391437607-Shqipnia_1.jpg

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi