Lajme

Lajme

Ne kete Rubrike do kete nje diapazoni shume te madh artikujsh te karakterit :Reviste, Sociale, Personazh, Kuriozitete, Nga Bota , nga Ballkani dhe sigurisht nga Shqiperia.

Kinematografi

Filmi 'Bota', pasqyre fotografike e Shqiperise se sotme

Filmi Bota pasqyre fotografike e Shqiperise se sotme

“Karaktere tredimensionale, skenar i pasur dhe një pasqyrë e qartë fotografike e Shqipërisë së sotme me muzikë nostalgjike të një trashëgimie të kaluar”. Ky është vlerë

3 javë më parë | Lexo më shumë »

Karikatura dhe Satire

Sporti

Gerrard: Tre muajt e fundit, me te keqijte e jetes sime

Gerrard Tre muajt e fundit me te keqijte e jetes sime

Stiven Gerrard është rikthyer tek Liverpul për të vijuar përgatitjet për sezonin e ri. Me zemër të thyer, Gerrard tregon në një intervistë për “The Guardian” se tre muajt e fundi

8 orë më parë | Lexo më shumë »

Dossier

Pse himariotet flasin greqisht? Sipas Petro Markos, Moikom Zeqos dhe Kristo Frasherit

Pse himariotet flasin greqisht Sipas Petro Markos Moikom Zeqos dhe Kristo Frasherit

Sipas Petro MarkosMisionarët e Papës dhe shkollat shqipe në HimarëHimara, para disa shekujsh, sidomos pas vdekjes së Skënderbeut, quhej gjithë krahina e Labërisë së sotme, domethënë duke nis

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Shendeti

10 gjera qe mund te beni cdo dite per te qene me te zgjuar

10 gjera qe mund te beni cdo dite per te qene me te zgjuar

1.Bëhu më i kapshëm për informacionet në internetInterneti është i mbushur me informacione dhe njohuri nga më të ndryshmet që mund të zgjerojnë dijet tuaja. Ju duhet të bëheni m&eu

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Art&Kulture

Shqiperia, te luftosh keqkuptimet

Shqiperia te luftosh keqkuptimet

Ndërsa grupi Nirvana po festonte renditjen në vend të parë në Billboard me “Nevermind” dhe Barbara Kendall merrte medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Barcelonë, Shqipëria po zgjohe

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Revista

Bomba e 'Bild' kunder fese islame

Bomba e Bild kunder fese islame

Teksti ishte i shkurtër, por shkaktoi shumë reagime. Gazeta bulevardeske “Bild am Sonntag” ka botuar një koment me përmbajtje armiqësore ndaj fesë islame. Pasoja: reagime të shumta dhe indinjatë e t

8 orë më parë | Lexo më shumë »

Kuriozitete

10 fakte shkencore per dashurine & seksin

10 fakte shkencore per dashurine & seksin

Zënkat dhe agresioni mes bashkëshortëve mund të vijnë ndonjëherë prej niveleve të ulëta të glukozës në gjak, thonë kërkuesit e Universitetit të Ohaios. Në një studim

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Aktualitet

Bitraj: Po te mos prekja parate e vjetra nuk do te zbulohesha

Bitraj Po te mos prekja parate e vjetra nuk do te zbulohesha

Ardian Bitraj, i dyshuari kryesor për vjedhjen e 7 milionë dollarëve në thesarin e Shtetit, ka deklaruar dje se asgjë nuk do të zbulohej në rast se ai nuk do të përvetësonte paratë që do t&e

8 orë më parë | Lexo më shumë »

Sociale

Pas Greqise, maqedonasit preferojne Shqiperine

Pas Greqise maqedonasit preferojne Shqiperine

Çmimet e volitshme, afërsia, tradita dhe disa përparësi të tjera, i detyrojnë pushuesit maqedonas të kalojnë pushimet e verës në Greqi dhe Shqipëri. Marrëdhëniet politike të Maqe

8 orë më parë | Lexo më shumë »

Reportazh

Teqeja e Fushe Krujes - Historia e varreve te munguara

Teqeja e Fushe Krujes - Historia e varreve te munguara

Teqenë historike, një nga më të vjetrat në vend, ku gjendet Gjyshata me të njëjtin emër, e kthyen dikur në depo për kooperativën. Në hapësirën e saj, ku kishte tyrbe kushtuar Babal

4 javë më parë | Lexo më shumë »

Teknologji

Facebook ka vdekur? Gaboheni!

Facebook ka vdekur Gaboheni!

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerburg duhet të ketë një buzëqeshje të madhe në fytyrë. Rrjeti i tij social sapo ka deklaruar të ardhura rekord. Në tre muajt e fundit (prill, maj, qershor) të kët

6 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • Teknologjia 4G, AKEP cel tenderin

  Teknologjia 4G AKEP cel tenderin

  Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka shpallur tenderin për dhënien në përdorim të frekuencave që do të përdoren për teknologjinë 4G. Autorizimet do të jenë katër, &ccedi

  7 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • FIFA 15 del me 25 shtator

  FIFA 15 del me 25 shtator

  EA Sports ka bërë të ditur se FIFA 15 do të publikohet më 25 shtator në Evropë. Në serinë e re të lojës së futbollit do të jetë si kapak imazhi i Lionel Messi-t. Kjo është

  3 javë më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi