Lajme

Lajme

Ne kete Rubrike do kete nje diapazoni shume te madh artikujsh te karakterit :Reviste, Sociale, Personazh, Kuriozitete, Nga Bota , nga Ballkani dhe sigurisht nga Shqiperia.

Kinematografi

Regjisore dhe dramaturge bojkotojne takimin e drames shqipe

Regjisore dhe dramaturge bojkotojne takimin e drames shqipe

Nga diskutimet e ditës së parë u pa se problemi i parë që duhet të zgjidhet kur bëhet fjalë për dramën shqipe është mendimi paragjykues ndaj saj   Krijimi i Forumit të Dramatu

4 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • Kinematografia shqiptare

  Kinematografia shqiptare

  Është Ilir Butka, kryetari i ri i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë. Propozimet e tij, për mbarëvajtjen e QKK-së gjatë katër viteve të ardhshme, nisin nga krijimi i një strategjie p&

  1 javë më parë | Lexo më shumë »
 • Seks, droge dhe dashuri

  Seks droge dhe dashuri

  “Kontradiktat e njeriut që do bukur e vërtetësisht, por për të pasur gjithçka është i rrethuar nga krimi”. Kjo është fjalia që regjisori Fatmir Koçi zgjedh për të s

  4 javë më parë | Lexo më shumë »

Karikatura dhe Satire

Sporti

Klubet europiane ne ndjekje te talentit kosovar

Klubet europiane ne ndjekje te talentit kosovar

Një ndër klubet më të mëdha në botë, Barcelona, ka shfaqur interesim për shërbimet e supertalentit nga Kosova, Edon Zhegrova, i cili së fundmi është krahasuar edhe me katër herë fu

1 ditë më parë | Lexo më shumë »

Dossier

Videot e rralla qe tregojne historine e Shqiperise (Videot)

Videot e rralla qe tregojne historine e Shqiperise (Videot)

Një nga kompanitë më të njohura britanike, “British Pathe” ka hedhur në You Tube të gjithë arkivin e saj të videove, ku ndër ato më të vjetrat, bardh e zi, gjenden edhe katër vid

3 ditë më parë | Lexo më shumë »

Shendeti

Vaji i ullirit, sekreti i ri i renies ne peshe

Vaji i ullirit sekreti i ri i renies ne peshe

Jeni duke kërkuar një mënyrë të shëndetshme për rënien në peshë? Kërkimet e reja sugjerojnë se vaji i ullirit mund t’ju ndihmojë për këtë. Shkencëtarët n&

1 ditë më parë | Lexo më shumë »

Art&Kulture

Te paafte per te shpetuar trashegimine

Te paafte per te shpetuar trashegimine

Për 15 vjet Ministria e Kulturës nuk ia ka dalë as të hartojë një listë të përhershme për mbrojtje të monumenteve. E kanë dëmtuar këtë sektor, që nuk i ka shpëtuar a

4 orë më parë | Lexo më shumë »
 • Nisma 'Miqte e monumenteve'

  Nisma Miqte e monumenteve

  Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare dhe parqet Arkeologjike, me cilësinë e përgjegjësit dhe zbatuesit të kësaj nisme në terren do të bashkëpunojnë me Drejtoritë Arsimore

  1 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • Vdes El Gabo, markezi i 'Realizmit Magjik'

  Vdes El Gabo markezi i Realizmit Magjik

  Vdes në moshën 87-vjeçare nobelisti Gabriel Garcia Markez. A ishte përfaqësues i letërsisë së Amerikës Latine   Njeriu  që e ka përshkruar aq mirë vetminë në botë

  2 ditë më parë | Lexo më shumë »

Revista

Kerkesa te shumta per azil, Gjermania mund te kerkoje rikthimin e vizave per Shqiperine

Kerkesa te shumta per azil Gjermania mund te kerkoje rikthimin e vizave per Shqiperine

Deputetja slloven e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon deklaron se nuk përbën rrezik rikthimi i vizave në zonën Schengen, por rritja e numrit të azilkërkuesve shqiptarë sipas saj ka krijuar probleme shqetësuese.

1 ditë më parë | Lexo më shumë »

Kuriozitete

Tradhetia bashkeshortore behet 'e ligjshme'

Tradhetia bashkeshortore behet e ligjshme

Ligjvënësit në shtetin amerikan të Nju Hempshairit votuan sot për të anuluar një ligj të lashtë që e bën tradhëtinë bashkëshortore vepër penale. Guvernatorja Megi Hasan (Maggi

1 ditë më parë | Lexo më shumë »

Aktualitet

Beteja per avionet misterioze

Beteja per avionet misterioze

Nga dyshimet për trafik droge nga bazat ushtarake, tek loja politike për të fituar një tjetër betejë para publikut. Çfarë fshihet pas informacioneve “sekrete” dhe strategjia PS-PD për debatin

1 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • Udhe te mbare Ettore Sequi!

  Udhe te mbare Ettore Sequi!

  Kryeministri Edi Rama ka përcjellë ambasadorin e BE-së në Tiranë, Ettore Sequi. Me një foto të postuar në rrjetin social Facebook, Rama ka përshëndetur ambasadorin Sequi, të cilit i mbaroi mandat

  1 ditë më parë | Lexo më shumë »
 • Debati: Premtimi i humbur i takses progresive

  Debati Premtimi i humbur i takses progresive

  Një shekull më parë, Shtetet e Bashkuara miratuan ligjin e parë të taksimit progresiv mbi të ardhurat, si një marrëveshje e re shoqërore mes shtetit dhe të qeverisurve. Ligjvënësit e sot&eum

  2 ditë më parë | Lexo më shumë »

Sociale

Veliaj: Rritja e moshes se pensionit prek meshkujt ne 2032

Veliaj Rritja e moshes se pensionit prek meshkujt ne 2032

Mosha e pensionit për meshkujt nuk do të rritet deri në vitin 2032, ndërsa do të jenë femrat ato që do të preken më shpejt nga reforma. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Mirë

3 ditë më parë | Lexo më shumë »

Reportazh

Gjinari, komuna e shpallur si pike turistike ne vitin 2001, mbahet peng

Gjinari komuna e shpallur si pike turistike ne vitin 2001 mbahet peng

Jemi në Jug-lindje të Elbasanit, në zonën e Shpatit, e më konkretisht në Gjinarin turistik, shtrirë në 1000 m lartësi nga niveli i detit. Sigurisht, që nuk e patëm të lehtë ta zbulonim

2 javë më parë | Lexo më shumë »

Teknologji

Zuckerberg: Whatsapp nuk do te mbyllet

Zuckerberg Whatsapp nuk do te mbyllet

Krijimi i Mark Zuckerberg-ut, pak javë më parë, kishte njoftuar mbylljen e chat-it të Facebook-ut, në favor të një platforme të re, të quajtur “Messenger App”.  Lajmin e përcollen faq

1 ditë më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi