Piktore

Piktore

 • Piktura nuk mund t ndalet

  Pas viteve '90-t, artisti Gjelosh Gjokaj hoqi dor nga surrealizmi dhe realizmi lirik, fryma e deriathershme e pikturave t tij. Vetdija, papritur, e udhhoqi drejt abstraktes, nj art q nuk i bindej zgjedhjeve t deriathershme t pikturs s Gjeloshit.

 • Lulzim Myrto

  5 vite më parë
  Lulzim Myrto

  sht pjesmarrs n shum ekspozita kolektive n Galerin Kombtare t Arteve Tiran, n vitin 1990 dhe 1994, n ekspoziten kolektive n Galerin e Akademis s Arteve, n vitin 1995 ka marr mimin e Par pr kostumografi. sht pjesmarrs n ekspozitn e elur n Neo Art Galeri Nathimgam Egland, viti 2000 dhe n vitin 2001 n Galerin Mall Londer.

 • Hajrush Fazliu

  5 vite më parë
  Hajrush Fazliu

  Piktori Hajrush Fazliu i prket brezit t artistve shqiptar q u formuan n shkolln shqiptare t arteve figurative n Kosov. Student i Akademis s Arteve n Prishtin, ai kreu studimet n atelen e skulpturs s prof. Agim avdarbashs dhe studimet pasuniversitare n degn e pikturs n atelen e Akademikut t njohur Rexhep Ferri.

 • Kudret Durollari

  5 vite më parë
  Kudret Durollari

  Kudret Durollari ka lindur n qytetin e Tiranes, m 14.06.1959. Ka mbaruar Liceun Artistic, Tiran, ne vitin 1980, dhe ka marr pjes n disa ekspozita kombtare.

 • Arben Theodhosi

  5 vite më parë
  Arben Theodhosi

  Lindi n Tiran m 1953. 1991 - Merr pjes n ekspozitn "Forbidden Art" n Vien. 1992 - Ekspozit vetiake n Galerin Kombtare t Arteve me 40 punime n vaj, t realizuara kryesisht gjat viteve t internimit. 1993 - Prfundon n Akademin e Arteve studimet e ndrprera pr 15 vjet (1975-1990 ishte periudha e internimit dhe e puns s detyruar n minier pr shkak t pozicionit politik t t

 • Zaim Elezi

  7 vite më parë
  Zaim Elezi

  Zaim Elezi eshte lindur ne Diber ne vitin 1958. Ne vitin 1983 mbaron studimet e larta ne akademine e arteve, Tirane. Ka marre pjese ne ekspozitat kolektive te mbajtura ne Peshkopi e Tirane qe nga viti 1984-1990; ekspozita kolektive ne Prishtine (1999), Annemasse-France (2004), ekspozite me rastin e 600 vjetorit te Lindjes se Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ne Tirane e Prishtine (2005)

 • Pashk Pervathi

  8 vite më parë
  Pashk Pervathi

  Pashk Pervathi shprehet : kam lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij eshte vjeter 2400 vjecare dhe e lidhur me histori te lavdishme nder shekuj. Ne antikitet ishte me i fortifikuari qytet i Ilirise. Gjurmet e mureve ciklopike ndjehen edhe sot.

 • Muslim Mulliqi

  8 vite më parë
  Muslim Mulliqi

  Muslim Mulliqi (1934 - 13 janar 1998) sht piktor impresionist dhe ekspresionit i Kosovs. U lind n nj familje artistsh n Gjakov. Ndoqi Akademin e Artit Figurativ n Beograd dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq m 1998.

 • Kel Kodheli

  8 vite më parë
  Kel Kodheli

  Kel Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), piktori lindi n katundin Kodhel t Shkodrs (Shqipri). Kur kishte 6 vje, familja e tij vendoset n Tiran. Pas kryerjs s shkolls fillore n vitin 1933, Keli vazhdoj shkollimin e mesmm tekni, por ndoqi kurset e vizatimit nn drejtimin e Odhise Paskalit e t Lasgush Poradecit. Prindrit e tij babai Gega dhe nna Eile, kishin dshira kontradiktor

 • Ibrahim Kodra

  8 vite më parë
  Ibrahim Kodra

  Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra lindi n Ishm m 22 prill 1918, vdiq m 7 shkurt 2006 n Milano ku jetonte prej 30 vjetsh. Jeta e tij n Tiran n konviktin e shkolls Naim Frashri, ndrpritet kur 20 vje (1938) largohet nga Shqipria prgjithmon me nj burs studimi nga oborri mbretror pr n Akademin e Arteve t Bukura n Rom. Ai e lshon Romn dhe prfundon n Milano, n Akademin e Arte

 • Fatmir Haxhiu

  8 vite më parë
  Fatmir Haxhiu

  Fatmir Haxhiu lindi m 28 dhjetor 1927 n qytetin e Gjirokastrs, Shqipri. Rrjedh nga nj familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Prmetit. N vitin 1930 familia e tij u vendos me banim n qytetin e Tirans, ku kaloi gjith jetn deri n ditt e fundit m 10 mars 2001.

 • atin Sarai

  8 vite më parë
  atin Sarai

  Paskal atin Sarai, (Chatin Sarachi) i biri i Gjok Sarait, lindi m 1902 n Shkodr. atini ishte fmija i pest i familjes dhe kishte tre vllezr me emrat Patuk, Sandr dhe Tonin dhe nj motr me emr Adelajde (Muzhani). I lindur n nj familje tregtare, q n mosh t re rritet kolegjeve t Europs, dhe pjesn m t madhe t studimeve e kryen n Vjen.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi