Filmi: Gjurma

Viti 1970, English: The trace Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Peçi Dado Kristaq Dhamo 

Regjia: Kristaq Dhamo 

Aktore: Naim Frashëri (Artani) Margarita Xhepa (gruaja e Artanit) Demir Hyskja etj. 

Doktor Artani punon në një kantier malor të sharrave. Mjek i talentuar i vetkënaqur nga sukseset pak nga pak shkëputet nga jeta e popullit molepset nga konceptet e huaja mikroborgjeze. Shokët si: dr. Agimi e prof. Tahsimi si edhe familja gruaja e vjehrra ngrihen kundër koncepteve të tij. Në rrethana tragjike ai vret veten.

English Synopsis: Doctor Artan works in a mountain saw-yard. He is a talented physician but he detaches himself from the people life and gets empoisoned with the foreign micro-bourgeois concepts. His friends as: dr. Agim and prof. Tahsim and his family wife and mother in low are against his concepts. In tragic circumstances he commits suicide.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Kozma Lara 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi