Në “Shën Pjetër” të Dardhës së Beratit, legjenda e histori

Në “Shën Pjetër” të Dardhës së Beratit, legjenda e histori Nuk besoj se ka një vend tjetër në Shqipëri me emrin sheshi “Shën Pjetër”. Mbase sheshi “Shën Pjetër” që ndodhet në rrugën iliro-romake që lidhte Maqedoninë me Apoloninë, i ndodhur midis fshatit Qafë-Dardhë të Beratit, mund të jetë i dyti me të njëjtin emër, pas […]

Kurt Farka on July 18, 2019

Fushë-Arrëz, qyteti mbetet pa shërbime bankare

Fushë-Arrëz, qyteti mbetet pa shërbime bankare Prej tre vjetësh, banka e vetme e pranishme në qytet mbylli degën e saj për arsye të mungesës së leverdishmërisë ekonomike. Për 11 mijë banorët e bashkisë së vogël në veri të Shqipërisë, kryerja e veprimeve të zakonshme bankare, si dorëzimi i një borderoje, kërkon një udhëtim prej 20 […]

Kurt Farka on July 17, 2019

“Zgjedhjet janë bërë në 30 qershor”- Rama i përgjigjet Metës: Nuk njoh asnjë 13 tetor. Gati për dialog me opozitën, por jo për…

“Zgjedhjet janë bërë në 30 qershor”- Rama i përgjigjet Metës: Nuk njoh asnjë 13 tetor. Gati për dialog me opozitën, por jo për… 17 korrik 2019  “Nuk njoh asnjë 13 tetor”, kështu i është përgjigjur kryeministri Rama mesazhit të Presidentit Meta, i cili tha sot se ne 13 tetor duhet te zhvillohen zgjedhjet vendore dhe qendrore, përfshi […]

Kurt Farka on July 17, 2019
Featured Në “Shën Pjetër” të Dardhës së Beratit, legjenda e histori

21 Janar ka përditë!

Aktivistët Klodi Leka, Stavro Çina, Isa Myzyraj dhe Albina Ruko janë arrestuar në rrugën Myslym Shyri gjatë aksionit të Organizatës Politike për 21 Janar dhe po mbahen në komisariatin 3...

/ January 21, 2016

Rruga “Edi Rama”

E qarte qe RILINDASIT tane nuk presin vdekjen te behen te famshem! Pas Rruges: “Xhorxh Bush” e “Bill Klinton”, tani ne Tirane, ose me sakte ne Surrel prane Chateu Rexhekri...

/ January 14, 2016
Grup Ujqerish ne Debore - Foto Davide Dolando

Një kope ujqërish

Tre ujqërit e parë janë më të dobëtit apo të sëmurët. Janë lanë qëllimisht në krye të tufës për t’i dhënë ritmin të gjithë grupit. Nëse do të ishin lënë...

/ December 20, 2015