Latest Posts

FETO Strukturimi në Kosovë*

Paranteze: Shkrimi me poshte nuk shpreh kendveshtrimin e portalit tone. Eshte sjelle ketu per te treguar qe beteja e brendshme politike e Turqise po imponohet dhe ne vende te tjera te rajonit. Nga Ayhan Demir** ayhan_demir@hotmail.com ‘’Po çka na intereson neve për Kosovën ‘’, mund të themi, por nuk po i themi. Sepse: ‘’Turqia është […]

Donald Trump duhet të refuzojë kriminelët e luftës që e mbështesin dhe të qartësojë pikëpamjet e tij për Luftrat në ish-Jugosllavi dhe ndërhyrjet e NATOs

Javën e kaluar, Donald Trump u akuzua, mbase pa të drejtë, se “kishte kërkuar ndjesë” për ndërhyrjet që ndaluan dy herë vrasjet masive, që përfshijnë krime të genocidit, të më shumë se 100,000 civilëve të pafajshëm në ish-Jugosllavi. Incidenti tërhoqi vëmendjen nga kritika e hershme e zotit Trump për fushatën e bombardimit nga NATO që […]

Brexit, projekti kriminal i parisë dhe shtetkombi.

Vota e qytetarëve britanikë për të dalë nga konturet formale të Bashkimit Evropian është fillimi i fundit të konceptit të një Evrope të bashkuar politikisht, si një federatë e madhe kontinentale shumë-kombëshe e cila i mbivendoset identiteteve kombëtare të shteteve anëtare. Të tjera shtete pritet që të veprojnë në të njëjtën mënyrë përfshi Danimarkën, Suedinë, […]

Të përdorësh Open Data kundër korrupsionit. Gjykata Kushtetuese heq mandatin e një deputeti

Në vitin 2014 për herë të parë në Shqipëri përmes një projekti të shoqërisë civile u zbardhën për publikun të dhëna për çdo transaksion të Thesarit të Shtetit duke dhënë datën, qëllimin e transaksionit, numrin e faturës dhe përfituesin. Përmes Open Spending Albania[1] rubrika Transaksione Thesari qytetari shqiptar kishte të drejtë të kuptonte se si […]

Betonieret ne Parkun Artificial te Tiranes

Plot 37 betoniere jane shkarkuar brenda pak ditesh ne park sipas xhirimeve te aktivisteve. Epo ndaj do behej e gjitha kjo ne menyre tinzare, te pershpejtuar, jo transparente, e pa konsultime paraprake.. se cili qytetar me mendje te shendetshme do e pranonte kete masaker ne te vetmin gjelberim te ngelur (?!) Tani qe ka material […]

PËRGATITJA E MASTER PLANIT TË PARKUT TË LIQENIT DHE 5 PROJEKTE PILOT PËR 5 SITE, NË KUADRIN E REHABILITIMIT TË PARKUT TË LIQENIT

25.09.2015 PËRGATITJA E MASTER PLANIT TË PARKUT TË LIQENIT DHE 5 PROJEKTE PILOT PËR 5 SITE, NË KUADRIN E REHABILITIMIT TË PARKUT TË LIQENIT PROJEKTI PILOT 4 – KËNDI I LOJRAVE PËR FËMIJË RELACION ARKITEKTONIK BOLLES + WILSON ATELIER4 HYRJE Në Maj të 2015, Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH) kontraktoi si Konsulent Bashkimin e Operatorëve […]

Nisma Bregu 2, Politika, Censura dhe një ligj “Për tregtinë elektronike”

Nisma Ligjore e zj. Majlinda Bregu 2015 Jo më larg se një vit më parë, deputetja e Partise Demokratike Majlinda Bregu ndermori nje nismë ligjore, ku tentohej te shtohej nje dispozite tranzitore në Kodin Civil të Republikës së Shqipërisë. Ligji do detyronte administratorët e mediave online të pengonin publikimin e çdo komenti “që cenon nderin, […]

21 Janar ka përditë!

Aktivistët Klodi Leka, Stavro Çina, Isa Myzyraj dhe Albina Ruko janë arrestuar në rrugën Myslym Shyri gjatë aksionit të Organizatës Politike për 21 Janar dhe po mbahen në komisariatin 3 në rrugën Mine Peza pa asnjë shpjegim ligjor. Aksioni konsistonte në pikturimin e një grafiti të fytyrave të urryera Sali Berisha, Ilir Meta dhe Edi […]

Rruga “Edi Rama”

E qarte qe RILINDASIT tane nuk presin vdekjen te behen te famshem! Pas Rruges: “Xhorxh Bush” e “Bill Klinton”, tani ne Tirane, ose me sakte ne Surrel prane Chateu Rexhekri dhe Chateu Surreal (emrat jane real dhe jo pjelle e fantazise) kemi dhe Rrugen “Edi Rama”. Kuptohet kjo rruge nuk eshte krijuar ne kohen e […]