Kinematografi

Kinematografi

 • Kinematografia shqiptare

  2 javë më parë
  Kinematografia shqiptare

  Eshte Ilir Butka, kryetari i ri i Qendres Kombetare te Kinematografise. Propozimet e tij, per mbarevajtjen e QKK-se gjate kater viteve te ardhshme, nisin nga krijimi i nje strategjie per bashkeprodhimet.

 • Seks, droge dhe dashuri

  4 javë më parë
  Seks, droge dhe dashuri

  'Kontradiktat e njeriut qe do bukur e vertetesisht, por per te pasur gjithka eshte i rrethuar nga krimi'. Kjo eshte fjalia qe regjisori Fatmir Koi zgjedh per te shpjeguar fabulen e filmit te tij me te ri 'Amsterdam Express', i cili do te kete sot premieren ne Kinema Millenium.

 • Nis restaurimi i 'Tomka dhe shoket e tij' ne ShBA

  Edhe pse nuk eshte nder filmat e rrezikuar nga degradimi, Arkivi Qendror Shteteror i Filmit ka bere te ditur se, ky eshte filmi i dyte i perzgjedhur per tu restauruar prane ketij laboratori ne ShBA, pas filmit Nentori i dyte. Restaurimi i filmave shqiptare ka qene nje nga projektet me emergjente qe eshte pohuar jo vetem nga kineastet, por dhe nga AQSHF.

 • Punedoret e grave shqiptare habisin regjisorin austriak

  Regjisori austriak Michael Glawogger, i cili ka realizuar nje film-dokumentar per shtete e Evropes Lindore, kete here ai flet per Shqiperine. Dokumentari me titull 'Film paemer' tregon udhetimin e regjisorit dhe historite qe mbartin vendet, qe ai ka vizituar.

 • Filmi 'MikeyBoy', historia komike e nje shqiptaro-amerikani (VIDEO)

  Keto dite eshte shfaqur ne kinema te Nju-Jorkut filmi 'MikeyBoy', nje komedi e realizuar nga producenti dhe aktori Mikel Dusi. Filmi, qe se shpejti filmi pritet te shfaqet dhe ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, tregon historine e nje personazhi qe ka disa gjera te perbashketa me vete autorin, si per shembull te qenit shqiptaro-amerikan dhe pervoja pas banakut te nje picerie.

 • Filmat sot vuajne censuren ekonomike

  Pas 40 vitesh rishfaqet ne Tirana Film Festival, filmi 'Ceshtja Sabiel', i bazuar ne historine e rrembimit te liderit maroken Ben Barka. Yves Boisset, regjisori i njohur francez, rrefen karrieren e tij mes shesheve te xhirimit dhe perplasjeve me policine. Kontakti i pare me Shqiperine, pertej brigjeve te Korfuzit

 • 'Tomka dhe shoket e tij', i nenshtrohet restaurimit

  Plot 36 vjet pas prodhimit te tij, filmi aq i dashur per publikun shqiptar 'Tomka dhe shoket e tij' i regjisores Xhanfise Keko, i prodhuar ne vitin 1977 eshte perzgjedhur per tju nenshtruar restaurimit, edhe pse nuk eshte nder filmat e rrezikuar nga degradimi.

 • 'Skenderbeu' vdiq me Kanunin mbi komodine

  Akaki Khorava, aktori qe interpretoi Skenderbeun ne filmin me te njejtin emer, u nda nga jeta me 23 qershor te vitit 1972. Ne komodinen prane krevatit te tij, mbante librin 'Kanuni i Leke Dukagjinit'. Kjo ndodhi ne Tbilisi te Gjeorgjise, ku aktori kaloi vitet e fundit te jetes.

 • Nje aktor shqiptar, ne Festivalin e Venecias

  Aktori i ri shqiptar, Vladimir Doda, interpreton protagonistin kryesor ne filmin ?Atdheu i vogel? me regji te Alessandro Rossetto-s, i cili me 30 gusht ka premieren ne edicionin e 70 te Festivalit Nderkombetar te Filmit ne Venecia.

 • 'Anija' Nje rrefim per shqiptaret pertej Adriatikut

  Mars 1991. Nje anije u nis nga Porti i Durresit per te mberritur ne anen tjeter te Adriatikut. Qindra njerez, te lodhur nga varferia dhe diktatura, kishin hipur aty, ne anijen qe shtynte ngadale detin dhe dallget per te mberritur tek endrra

 • Restaurohet filmi 'Balle per Balle

  Pas restaurimit te filmit, 'Nentori i dyte', Projekti i Kinemase Shqiptare ka ne plan restaurimin e filmave te tjere me qellim per te risjelle ne drite historine e pasur te kinemase tone.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi