Kinematografi

Kinematografi

 • Ramush Haradinaj: Rrugetimi i nje gjenerali

  Nje udhetim qe nis nga Gllogani, fshati shume prane Deanit, per te vijuar me pas ne krahinen e Dukagjinit, Shqiperi, me pas ne kryeqytetet e Europes, tribunalin e Hages...

 • 'Bota', nje film per ish te perndjekurit politike ne Shqiperi

  Iris Elezi per te treguar nje jave nga jeta e tre te rinjve gjate komunizmit ka zgjedhur Adriatikun e Lushnjes. Filmi Bota me aktore Artur Gorishti dhe Flonja Kodheli, te madhen Tinka Kurti, Fioralba Kryemadhi, Guljelm Radoja dhe Alban Ukaj prezantojne situata te ish te te perndjekurve politike ne Shqiperine bashkekohore dhe ne mbare boten, ne kete fshat te vogel midis Fierit dhe Lushnjes.

 • Kolec Traboini: Skender Daja, martiri i Spacit qe kendonte Celentanon ne burg

  Regjisori i dokumentarit 'Djaloshi me kitare' rrefen historine e 22-vjecarit te ekzekutuar si frymezues i Revoltes se Spacit. 'Te vetmen enderr qe kishte, ishte te kendonte nje here te vetme me Adriano Celentanon. Kjo enderr e burgosi ne Spac. Me kete enderr, Daja i dha zemer revoltes me te madhe antikomuniste'.

 • Filmat kosovare kapercejne 'hendekun' ne Tirane

  Pak, per te mos thene aspak, njihet filmi kosovar ne Shqiperi. 'Java e filmit kosovar' qe po organizohet nga Arkivi Qendror i Filmit, mund te na ndihmoje me disa njohuri te pergjithshme, por asesi nuk e kapercen hendekun e krijuar mes publikut shqiptar dhe kinematografise qe prodhohet ne Kosove.

 • Festivali i Kanes, gati per konkurrencen e forte

  Festivali i 67-te i filmit ne Kane nis sot. Ne te konkurrojne 18 filma kryesore. Njezete filma te tjere shfaqen ne kategorine 'Un Certain Regard', dhjetera te tjere ne 'Directors Fortnight', 'Critics Week' dhe programe tjera.

 • Dy te rinj, emigrante shqiptare cojne ne Festivalin e Kanes nje film grek 'Xenia'

  Ne veren e vitit te kaluar ata ishin vetem dy shqiptare qe kishin marre rolet protagoniste te nje filmi. Sot, pas nje viti keta dy shqiptare do te shkojne ne Festivalin e Kanes. Filmi greko-franko-belg 'Xenia' qe fillimisht u shfaq ne kinemate e Frances, Belgjikes dhe me vone ne Greqi lakohet sot si nje nder pese filmat me te mire pjesemarres ne kete edicion te Festivalit te Kanes.

 • Fillon edicioni i nente i Giffoni-t ne Shqiperi

  Kinema Millenium priti dje qindra femije qe u takuan me nje motiv, te shohin e te diskutojne per kinemane. Nisi keshtu festivali i filmit 'Giffoni Shqiperia', nje nga projektet e 'Giffoni World Alliance', pjese e 'Giffoni Experience', Festivalit Nderkombetar te Filmit per Femije e te Rinj.

 • Kinematografia shqiptare

  4 muaj më parë
  Kinematografia shqiptare

  Eshte Ilir Butka, kryetari i ri i Qendres Kombetare te Kinematografise. Propozimet e tij, per mbarevajtjen e QKK-se gjate kater viteve te ardhshme, nisin nga krijimi i nje strategjie per bashkeprodhimet.

 • Seks, droge dhe dashuri

  4 muaj më parë
  Seks, droge dhe dashuri

  'Kontradiktat e njeriut qe do bukur e vertetesisht, por per te pasur gjithka eshte i rrethuar nga krimi'. Kjo eshte fjalia qe regjisori Fatmir Koi zgjedh per te shpjeguar fabulen e filmit te tij me te ri 'Amsterdam Express', i cili do te kete sot premieren ne Kinema Millenium.

 • Nis restaurimi i 'Tomka dhe shoket e tij' ne ShBA

  Edhe pse nuk eshte nder filmat e rrezikuar nga degradimi, Arkivi Qendror Shteteror i Filmit ka bere te ditur se, ky eshte filmi i dyte i perzgjedhur per tu restauruar prane ketij laboratori ne ShBA, pas filmit Nentori i dyte. Restaurimi i filmave shqiptare ka qene nje nga projektet me emergjente qe eshte pohuar jo vetem nga kineastet, por dhe nga AQSHF.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi