Shendeti

Shendeti

 • Vaji i ullirit, sekreti i ri i renies ne peshe

  Jeni duke kerkuar nje menyre te shendetshme per renien ne peshe? Kerkimet e reja sugjerojne se vaji i ullirit mund t'ju ndihmoje per kete. Shkencetaret ne Universitetin Teknik te Mynihut dhe ne Universitetin e Vjenes testuan aftesite reduktuese te oreksit nga vaji i ullirit...

 • Stervitja mban lekuren te re

  Harrojini solucionet e shtrenjta kunder rrudhave, sekreti i nje lekure te re qendron tek stervitja. Ky eshte perfundimi ne te cilin kane dale kerkuesit shkencore te Universit McMaster te Ontarios.

 • Klonimi i qelizave, nje hap me prane kurimit te semundjeve

  Shkencetaret kane levizur nje hap perpara drejt qellimit per te krijuar qeliza burimore, te perputhura ne menyre te persosur me ADN-ne e pacienteve, nje arritje qe do te mundesoje kurimin e semundjeve, njofton agjencia e lajmeve 'Reuters'.

 • Shqiptaret keqperdorin antibiotiket

  Ne Shqiperi nje antibiotik jepet aq shpesh saqe mjeket e quajne jo si perdorim, por keqperdorim te antibiotikeve. Mjeket u kerkojne qytetareve te bejne kujdes me perdorimin e tyre, sepse antibiotiket perdoret ne vend si per infeksione te thjeshta edhe per viruse.

 • Ja si duhet ta mbajme trupin ne forme!

  Ushqimet e paraqitura me poshte na ndihmojne qe ta mbajme trupin ne forme, dhe mos te vuajme nga mbipesha. Ato na ndihmojne te kemi nje bark te sheshte, largojne celulitin dhe na shuajne ndjesine e urise.

 • Perdorimi i shumte i Whatsapp, shkakton probleme ne kycet e duarve

  Beni kujdes me perdorimin e shumte dhe te shpejte te WhatsApp, sepse ai mund te shkaktoje deme serioze per shendetin. Aplikacioni i mesazheve per smartphone dhe tablet duket se krijon efekte te dhimbshme jo per syte por per kyet e duarve, duke i skuqur dhe enjtur ato.

 • Studimi: Ata qe kane temperature te ulet trupi jetojne me gjate

  Disa studime tregojne nje lidhje midis temperatures se ulet te trupit dhe jetegjatesise me te madhe, megjithate nuk ekzistojne prova ne marredhenien shkak-pasoje tek njerezit. Studimi i pare madhor mbi kafshet gjaknxehte, i raportuar ne Revisten e Shkences u krye ne vitin 2006 dhe ishte nje eksperiment qe perfshinte minjte ne Institutin e Kerkimeve Scripps.

 • Fotot 'selfie' jane nje crregullim mendor

  Shoqata Amerikane e Psikiatrise (APA) ka konfirmuar zyrtarisht ate qe shume njerez e kane menduar prej kohesh: berja e fotove selfie eshte nje rregullim mendor.

 • Fitnesi kardiak ndihmon edhe trurin

  Ushtrimet aerobike kur jeni rreth te 20-ave mund te mbrojne trurin kur te arrini moshen e mesme, sugjeron nje studim amerikan.

 • Infarkti, me i mundshem ne oren 6:30 te mengjesit

  A e dinit se momenti me i zakonshem kur mund t'ju ndodh nje atak kardiak eshte ne oren 6:30 te mengjesit? Shkencetaret mendojne se kane zbuluar 'perse'-ne e kesaj te dhene te vecante!

 • 5 ushqimet kunder plakjes qe duhet t'i konsumoni per mengjes

  Mengjesi eshte vakti me i rendesishem i dites. Jo vetem qe shton nivelet e energjise dhe te kujteses, por mund te ndikoje edhe ne jetegjatesi. Studimet tregojne se duke konsumuar ushqime te caktuara, mund te ngadalesoni procesin e plakjes.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi