Sporti

Sporti

Lajme nga aktivitete sportive shqiptare, gjermane, angleze, italiane e shume te tjere do jene pjese e ketij seksioni informativ

 • Meta: Duhet te marrim shembull nga peshengritja

  Kryetari i Kuvendit te Shqiperise, Ilir Meta ka pritur sot ne nje takim ekipin kombetar te peshengritjes. Ne fjalen e tij Meta u shpreh se politika ndihet e detyruar nga keta sportiste qe ngrene larte flamurin shqiptar dhe premtoi perkrahje per ta.

 • Simeone: Na mungoi vetem goli

  Diego Simeone nuk kritikoi Chelsea-n per menyren e lojes qe kishte zgjedhur per gjysmefinalen e pare te Liges se Kampioneve te luajtur ne Spanje.

 • Mou: Kopjuam lojen e Atleticos

  Jose Mourinho deklaroi pas barazimit 0-0 ndaj Atletico Madrid ne stadiumin Vicente Calderon se Chelsea u mbyll ne mbrojtje ne menyre qe te mos linte kundershtarin te bente lojen e tij.

 • Junajtid e shkarkon trajnerin David Mojes

  Klubi i Mancester Junajtid ka shkarkuar trajnerin David Mojes, veprim qe ka efekt te menjehershem, pasi pronaret e 'djajve te kuq', familja 'Glazer', me ne fund e ka humbur durimin me skocezin qe pasoi legjenden Aleks Ferguson.

 • Vllaznia kampione ne futbollin e femrave

  Vllaznia e Shkodres, eshte shpallur kampione e Shqiperise ne futbollin e femrave, per edicionin 2013-2014. Ne ndeshjen e javes se fundit, zhvilluar ne stadiumin 'Loro Borici', kampionet e reja, munden Dajtin 6-1. Pas perfundimit te ndeshjes, u zhvillua ceremonia e dorezimit te Kupes dhe medaljeve per ekipin kampion te Shqiperise.

 • Guardiola: Ndaj Realit s'kam qene kurre favorit

  Madridi do te jete epiqendra e futbollit europian ne 2 ditet e ardhshme te kesaj jave, pasi dy klubet me te medha te kryeqytetit spanjoll, Atletico dhe Real, do te presin respektivisht Chelsea-n dhe Bayern Munchen, ne takimet e para te gjysmefinaleve te Champions League, per kete sezon.

 • Futbolli me syte nga Madridi, Atletico-Chelsea

  Madridi do te jete epiqendra e futbollit europian ne 2 ditet e ardhshme te kesaj jave, pasi dy klubet me te medha te kryeqytetit spanjoll, Atletico dhe Real, do te presin respektivisht Chelsea-n dhe Bayern Munchen, ne takimet e para te gjysmefinaleve te Champions League, per kete sezon.

 • Ronaldo eshte gati per Bajernin, por tremb Garet Bejl

  Kristiano Ronaldo eshte gati per nje nga ndeshjet me te rendesishme te Realit te Madridit kete sezon. Pasi ka munguar ne disa ndeshje, portugezi eshte stervitur me shoket e ekipit dhe pritet qe te zbrese qe na minuta e pare ne fushe ne gjysemfinalen e Liges se Kampioneve kunder Bajernit te Mynihut.

 • Cesk Fabregas drejt largimit nga Barcelona

  Ai beri mos per t'u rikthyer tek ekipi ku ishte rritur, por aventura e esk Fabregas nuk ishte ajo qe kishte enderruar. Gjate ketyre dy sezoneve, Fabregas jo vetem qe nuk ka arritur dot te siguroje vendin e titullarit, por tashme ai ka prishur marredheniet edhe me tifozet e Barcelones.

 • Devid Mojes prane shkarkimit

  Humbja kunder Evertonit duket se eshte fundi i karrieres se Devid Mojes si trajneri i Manester Junaited. Drjetuesve te ekipit tashme u ka humbur durimi me Mojes dhe ai mund te shkarkohet pa perfunduar sezoni.

 • Edhe Igli Tare kunder Januzajt

  Pas reagimit te bomberit te kombetares shqiptare Erion Bogdanit, i cili kritikonte qendrimin e Adnan Januzajt per te mos zgjedhur te luaj me kombetaren kuq e zi, pjese e debatit eshte bere edhe ish-lojtari i kombetares shqiptare dhe nje prej figurave me te medha te futbollit shqiptare Igli Tare.

  1398075373-igli.jpg

Lojerat Olimpike Londer 2012

Korea Veriut sulmon 'funderrinat e jugut'

Korea Veriut sulmon funderrinat e jugut

Për një moment, shpirti i bashkëpunimit dhe solidaritetit i krijuar gjatë Lojrave Olimpike përfshiu edhe Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të planetit, që nëpërmjet një komunikate p

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2012

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

Kur Mario Balotelli shënoi golin e dytë të Italisë në gjysmëfinalen e Europianit përballë Gjermanisë, zhgënjimi i një kombi të tërë u ilustrua i gjithi tek portreti i një tifo

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Transfertat

Kasano-Pacini, shkembimi gati te behet realitet

Kasano-Pacini shkembimi gati te behet realitet

Adriano Galiani dhe Masimo Morati kanë filluar zyrtarisht bisedimet për të bërë realitet shkëmbimin mes Xhampaolo Pacinit dhe Antonio Kasano. Shkëmbimi në fjalë ka edhe miratimin e trajnerëve të

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Siti, oferte 'pa dashje' per Mesin

  Siti oferte pa dashje per Mesin

  Mançester Siti ka bërë gabimisht një ofertë prej 30 milion paund për Lionel Mesin. Oferta në fjalë ka ndodhur pas një keqkuptimi në komunikim mes zyrtarëve të klubit, kur sheiku Mansur e b

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • 'Shopping' ne Serine A

  Shopping ne Serine A

  Blerja e yjeve të serisë A, nuk është destinuar të mbyllet për Paris Sen Zhermenin në fundin e merkatos së kësaj vere. Pasi rrëmbeu përkundër skepticizmit, emra të tillë si Tiago S

  2 vite më parë | Lexo më shumë »

Legjenda te Futbollit boteror

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Ëndërronte, vogëlushi Michel. Si të gjithë që kanë moshën për të ëndërruar. Shpikte ndeshje futbolli të pambarimta në oborrin përpara barit të gjyshit, atje në Jouef

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Jeta e Pele-s, nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Jeta e Pele-s nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Maradona dhe 'La Mano de Dios'

  Maradona dhe La Mano de Dios

  Ky mund te jete goli me i diskutueshem ne historine e Kupes se Botes. Eshte goli i shenuar nga Maradona ne cerek finalen mes Argjentines dhe Anglise ne 1986. Nje ndeshje qe Argjenitna e fitoi 2-1, ku te dy golat u shenuan nga Maradona. Te gjithe tash

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2008

Reyes de Europa

Reyes de Europa

20 minuta per ti marr masat Gjermanis, 20 minuta per ti dhene shresa 25.000 tifozve Gjerman neper tribuna. 20 minuta per te bere pishman tifozat Italian dhe te Rusis, kaq i jane dashur Spanjes per te marr ne dore ndeshjen dhe per mos ta leshuar me. G

6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Gjermani-Spanj, skemat e finales

  Gjermani-Spanje skemat e finales

  Nëse Spanja do të arrijë të mundë Gjermaninë sot, ai do t‘i bashkohet Hoze Vilalongës si i vetmi trajner që ka arritur t‘i japë këtij kombi trofeun e një turneu madhor. Vilalonga e ar

  6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mishel Platin: Krenar pr Evropianin

  Mishel Platin Krenar per Evropianin

  FUTBOLLI i VËRTETË "Më ka entuziazmuar atmosfera shumë e bukur edhe në fushë, vlerat teknike të skuadrave, - nënvizon presidenti i UEFA-s në konferencën për shtyp, të dhënë

  6 vite më parë | Lexo më shumë »

Afrika Jugut 2010

Webb: Finalja? Dy oret me te veshtira te karrieres

Webb Finalja Dy oret me te veshtira te karrieres

Howard Webb e ka cilesuar finalen e madhe te Johanesburgut si nje “ferr pa fund” per te si arbiter.Ish polici britanik qe u caktua per te marre mbi supe pergjegjesine e nates finale, shprehet se ato ishin dy oret me te veshtiura te karrie

4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Spanja, Puyol largohet si kampion bote

  Spanja Puyol largohet si kampion bote

  Carles Puyol kishte vendosur te largohej perfundimisht nga kombetarja pas boterorit dhe keshtu ka bere.  Mbrojtesi i kombetares iberike ka zhveshur perfundimisht fanelen e kombetares pasi arriti ne majen e botes vetem pak dite me pare. Numri 5 i

  4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Gjithçka qe do te mbetet ne memorie nga nje muaj i pasur me emocione: nga Mandela te topi, per te vazhduar me golat fantazme dhe fantazmat e golit. Prozhektoret e Afrikes se Jugut u fiken, por Nelson Mandela mbetet fituesi i vetem i Boterorit

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Beijing 2008

Shuhet flaka n Pekin

Shuhet flaka ne Pekin

Ose të paktën, kjo është ajo që shpreson vendi më i populluar në botë, fuqi e re emergjente në skenën botërore. “Gjiganti i fjetur” i Azisë është zgjuar duke pretenduar

6 vite më parë | Lexo më shumë »

Sporte Ekstreme

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Felix Baumgartner është bërë njeriu i parë që arrin të thyejë barrierën e shpejtësisë së zërit. Ditën e dielë arriti shpejtësinë 1342 km/h pasi u hodh nga një l

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi