Koleksionohen më shumë se 800 murale dedikuar George Floyd

Koleksionohen më shumë se 800 murale dedikuar George Floyd Më shumë se 800 punime tani janë duke u ruajtur në depo. Leesa Kelly me “Save the Bords to Memorialize the Movement” (Ruani punimet për të përkujtuar Lëvizjen) dëshironte të ruante punime e bëra në kompensatë e që ishin vendosur nëpër biznese në regjion Twin Cities […]

Kurt Farka on April 16, 2021

Motiv nga Qilimat Shqiptare te tradites.

Motiv nga Qilimat Shqiptare te tradites. Ne keto muaj te Plotesimit dhe dorezimit te Dosjes “Xhubleta” ne UNESCO, shpesh eshte shkruar ne shtyp dhe ne tv per pasurine e lashte me motive kulti e mitike qe permban e shfaqen ne kete veshje te lashte. Pak eshte hulumtuar, studiuar dhe dokumentuar per nderlidhjen qe ka kjo […]

Kurt Farka on April 14, 2021

Arrestohet i dyshuari për vjedhjen e pikturave të Van Goghut dhe Frans Halsit

Arrestohet i dyshuari për vjedhjen e pikturave të Van Goghut dhe Frans Halsit Muzeu “Singer Laren”, ku vepra artistike “Kopshti pranveror” i Vincent Van Goghut ishte vjedhur, është mbyllur për publikun për shkak të shpërthimit të pandemisë në Laren, Holandë (Foto: Reuters / Piroschka Van De Wouw) Policia holandeze ka vënë në pranga një të […]

Kurt Farka on April 14, 2021

“Nëse doni ndryshim votoni për ndryshimin”. Ambasadorja Kim mesazh të fortë për shqiptarët: – Ata që blejnë vota janë kriminelë! Nëse dikush iu ka vjedhur për 4 vjet, atëherë….

“Nëse doni ndryshim votoni për ndryshimin”. Ambasadorja Kim mesazh të fortë për shqiptarët: – Ata që blejnë vota janë kriminelë! Nëse dikush iu ka vjedhur për 4 vjet, atëherë…. 13 prill 2021 Ambasadorja amerikane në Tiranës, Yuri Kim i është drejtuar me një mesazh të fortë shqiptarëve për sa i përket zgjedhjeve të 25 prillit, […]

Kurt Farka on April 13, 2021
Featured Koleksionohen më shumë se 800 murale dedikuar George Floyd