Frederik Stamati, restauruesi që ndriçon thesaret 2300-vjeçare të Durrësit. –

Frederik Stamati, restauruesi që ndriçon thesaret 2300-vjeçare të Durrësit -Stamati: “Ja çfarë rrëfejnë 137 monedhat e argjendit dhe thesari me 549 monedha argjendi futur në një poçe qeramike te glazuruar, që u zbuluan në Durrës në vitin 2006 gjatë gërmimeve arkeologjike Nga: Dhurata Hamzai  Sa shumë thesare arkeologjike janë zbuluar në Durrës deri më sot! […]

Kurt Farka on December 10, 2019

“Lavdërimi i krimeve të luftës, pengesë për shpirtin e pajtimit”, Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit. Cakaj: Urdhëruam ambasadorin në Suedi. –

“Lavdërimi i krimeve të luftës, pengesë për shpirtin e pajtimit”, Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit. Cakaj: Urdhëruam ambasadorin në Suedi 9 dhjetor 2019 Shqiperia do te bojkotoje ceremonine e ndarjes së çmimeve Nobel në Suedi, duke iu bashkuar keshtu vendimit te marre pak dite me pare nga Kosova. Peter Handke Ministri i Jashtem ne detyre […]

Kurt Farka on December 9, 2019

Dy tërmete të njëpasnjëshme godasin sërish Shqipërinë

Dy tërmete të njëpasnjëshme godasin sërish Shqipërinë. 9 dhjetor 2019. Të tjera lëkundje tërmeti të njëpasnjëshme janë rregjistruar vetëm pak minuta më parë. Sipas EMSC në vend janë regjistruar 2 lëkundje tërmeti,me magnitudë 3.1 dhe 3.6. Të dyja lëkundjet janë regjistruar ne oren 15.5 minuta e para,  dhe pas 11 minutash me epiqendër në Detin Adriatik […]

Kurt Farka on December 9, 2019

Eneda Tarifa, fituesja e Kënga Magjike

Fituesja e edicionit të 21 të festivalit më të madh të këngës moderne është Eneda Tarifa, me këngën “Ma zgjat dorën”. Fituesja e Kënga Magjike u vendos nga publiku, juria dhe votimi i artistëve për njëri tjetrin. “Ju falenderoj nga zemra për të gjithë suportin e vazhdueshëm që i keni bërë këngës, suportin profesional, suportin […]

shqiperia on December 8, 2019
Featured Frederik Stamati, restauruesi që ndriçon thesaret 2300-vjeçare të Durrësit. –

Piktori – Ndoc Martin Camaj. –

-Ndoc Martin Camaj lindi nëShkoder në vitin 1880. Ishte nxënësi i Kol Idromenos, i cili e drejtoi atë në rrugën e artit. Prej vitit 1904-1907 ishte bursist dhe frekuentues i...

/ March 10, 2018