Festat e 7-8 Marsit

Festat e 7-8 Marsit

 • Me te bukura per 8 Mars

  11 vite më parë
  Me te bukura per 8 Mars

  Para blerjes se mimozave, apo daljes ne mbremje me mikeshat ne diskoteke, dedikojini vetes nje moment qetesimi dhe zbukurimi vetem per ju. Ja disa trajtime qe mund t’i pergatisni edhe ne shtepi, pa qene e nevojshme te harxhoni nje mal me para.

 • Vendet me te mira dhe me te keqija ne bote per te qene grua

  Kur me shume se gjysma e botes eshte gdhire sot ne diten e 101 nderkombetare te grave, do te jete e veshtire nese atmosfera duhet te jete e denje per nje festim, apo per nje deshperim. Nese do t?u hidhnim nje veshtrim statistikave ne rang bote, nuk mund te thuash se nuk ka ndryshime per mire krahasuar me le te themi nje shekull me pare.

 • 7 Marsi, hall i madh me dhuratat per mesuesit…

  Ne gjimanzet e kryeqytetit ne klasa dhe ne korridor jane krijuar nga nxenesit kendet e 7-Marsit. Kartolina, dedikime dhe poezi jane perzgjedhur dhe ekspozuar ne ambientet e shkolles.

 • Dhuratat për 8 Marsin përçajnë kolektivin...

  Arsimtaret që refuzuan lulet pohuan se nuk e kuptojmë se si mundet që për festën e gruas dhuratat t'i blejë drejtori e jo ndonjë komision i veçantë, në të cilin do të kishte edhe gra të punësuara në shkollë.

 • Nënat dhe mësuesit meritojnë dhurata

  Një nga datat më të shënuara në historinë e popullit shqiptar është edhe 7 Marsi – Dita e Mësuesit. Më pak se një javë na ndanë nga kjo festë dhe nga 8 Marsi - Dita e Nënës. Çfarë dhuratash do të japin në këto festa adoleshentët, mësoni nga anketa e zhvilluar me disa prej tyre.

 • 8 Marsi, festa që nxjerr gratë nga shtëpia

  Në kryeqytet, sot do të organizohen disa aktivitete nga shoqëria civile. Dita e vetme e vitit, ku çdo grua ka të drejtë të ngrejë zërin, të braktisë kuzhinën dhe të kërkojë të dalë për t’u argëtuar me mikeshat e saj erdhi. 8 Marsi i sotëm, ndonëse në një vit krize dhe në një ditë pune është parashikuar që të festohet sikundër e meriton nga shumë gra dhe vajza krye

 • Cfare eshte Dita e Mesusit per mua si nxenes?

  Mësuesit kanë një ndikim të madh në jetën time, sepse ata me edukojne mua dhe më ndihmojne për të ndërtuar të ardhmen time. Mësuesit e mi janë si prindër dhe shoke për mua. Unë nuk mund t'i falënderoj sa duhet për gjithcka ata kanë bërë për mua.

 • Dhurata për Ditën Ndërkombëtare të Grave

  Dhurata për Ditën Ndërkombëtare të Grave për vajzat tona bukuroshe, nënat, gratë? Si për ta bërë këtë ditë një festë e vërtetë? Sigurisht dhuratat e preferuar janë: balona, lule, një shumëllojshmëri e ëmbëlsira, dhuratë shporta, fenerë qiell dhe shumë dhurata të tjera do të ndihmojë për të kujtuar këtë festë për jetë

 • Dita Nderkombetare e Grave

  13 vite më parë
  Dita Ndërkombëtare e Grave

  Dita Ndërkombëtare e Grave, International Women's Day (IWD) është shënuar në 8 mars çdo viti. Kjo është një ditë e madhe e kremtimit global..

 • 8 Marsi dita Mamas

  13 vite më parë
  8 Marsi dita Mamas

  Te nderuara nena,motra e gra shqiptare,Gezuar 8 Marsin ,festen tuaj. Mbretrofte paqja, lumturia e harmonia gjithmone ne shtepijat tuaja... 8 marsi eshte dita nderkombetare e grave. Kjo dite festohet ne shume vende te botes. Dita nderkombetare e grave eshte historia e grave te zakonshme qe kane bere histori.

 • 7 Marsi dita e Mesuesit.

  13 vite më parë
  7 Marsi dita e Mesuesit.

  Me 7 Mars 1887 u hap ne Korce "Mesonjtorja Shqipe". Edhe pse ne kushte te veshtira, kur ndalohej mesimi i gjuhes shqipe, ajo qendroi e hapur per 15 vjet. Drejtues te saj ishin figura te njohura te Rilindjes shqiptare si : Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nuçi Naçi, Thoma Avrami..etj. Ne kujtim te hapjes se kesaj shkolle, qe perben nje ngjarje historike, 7 Marsi u zgjodh "Dita e Mesuesit".

 • Stafi i Shqiperia.com Ju uron gezuar festat e 7 dhe 8 Marsit!

  Ja tek erdhi përsëri këtë vit 7 dhe 8 marsi, dy prej festave më domethënëse për familjet shqiptare kudo që ato punojnë, jetojnë e mësojne sot. Dita e 7 marsit, Festa e Mësuesve, dhe festa e 8 marsit, Festa e Nënës.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama