6 pyetje qe duhet te beni perpara se te filloni nje biznes

6 pyetje qe duhet te beni perpara se te filloni nje biznes
1.Mendoni se keni ate cfare duhet?

Nuk e kemi per karakteristika personale- ose jo vetem karakteristika personale. Mendoni se keni te gjithe ato aftesi, energji, para, njerez dhe njohuri per te filluar nje biznes? Themeluesit te cilet identifikojne me kujdes dhe vleresojne burimet e tyre ne ndjekje te nje qellim te caktuar tregojne se vet-efikasiteti I nje lideri eshte veti te cilen shume akademike besojne se eshte parashikuesi me I mire I suksesit.

2.A jeni gati te sakrifikoni per te tjeret

Nje themelues mund te jete ne nje anije, por shume shpejt ai mund te pilotoje anijen me investuesit dhe punonjesit ne bord dhe familjet e tyre nen kuverte. Te rrezikosh te ardhmen tende eshte shume e thjeshte krahasuar me rrezikimin e te ardhmes se atyre qe besojne tek ty. Ato njerez nuk mund te kuptojne teresisht biznesin tuaj”- thote J.Robert Baum, nje professor ne Universitetin E Maryand.” Ata nuk mund te kuptojne nivelin e rrezikut. Por ato mendojne qe do te jene gjithmone ne rregull, sepse ju jeni shume te zgjuar. Te thyesh endrrat e tyre eshte shume e dhimbshme.

3.Si mund te perballeni me pengesat?

Kur ju buzeqeshni, e gjithe kompania juaj buzeqesh me ju. Morali ngrihet dhe ulet sipas humorit te liderit. Si pasoje njerez te cilet jane me humor te keq ose depresion mund te “infektojne” ne menyre fatale kompanite e tyre.

4. A jeni me shume krijues sesa nje shef?

Te rrisesh nje femi eshte shume me e veshtire sesa te krijosh nje femi, dhe e njejta gje ndodh dhe me produktet e reja.Shume here, keto prototipa krijuesish harxhojne shume para per te krijuar nje produkt duke menduar se klinetet jane duke pritur pas deres se tyre. Zhvillimi I nje produkti eshte pune e nje skuadre te tere. Krijuesit nuk e bejne kete.kete e bejne biznesmenet.

5. Mund te pranoni se kompania mund te rritet me shpejt se ju?

Disa biznesmene kane shume deshire te mburren se atyre nuk I duhet nje strategji per te hequr dore, sepse nuk id uhet te shkojne ne ndonje vend. Por ne nje fare pike, biznesi mund te kete nevoje per ju me pak se cmund t’ju shkoje ndermend. Kjo eshte vecanerisht e vertete ne kompanite qe rriten shpejt, ne te cilat biznesmenet mund te mos kene kohe te zhvillojne aftesite e duhura te lidershipit dhe biznesit.

6. Kur shiheni ne pasqyre, shikoni reflektimin e nje biznesmeni?

Nese po, dhe nese eshte kjo arsye pse po filloni nje biznes atehere kini kujdes! Shume tipare – kembengulja, krijimi, dhe tolerimi ndaj rrezikut- jane tipare qe I “ngjiten” nje biznesmenni. Por te pasurit e ketyre tipareve nuk do te thote qe do te keni me doemos sukses. Kerkime per biznesmene thone se gjera si kembengulja dhe nevoja per arritje shpjegojne vetem 5- 10% te ndryshimit midis njerezve te cilet drejtojne dhe atyre qe nuk drejtojne nje kompani.

Nga : finance.al

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama