Festa e Shen Valentinit

Festa e Shen Valentinit

 • Shen Valentini, qe nga lindja deri me sot

  Shen Valentini eshte nje shenjtor gjeresisht i njohur, qe ka jetuar ne shekullin e trete ne Rome, i cili perkujtohet ne daten 14 shkurt. Ai eshte lidhur qe nga mesjeta me simbolin e dashurise se sinqerte. Asgje nuk dihet me siguri per te, pervec faktit qe quhej Shen Valentin dhe se vdiq me 14 shkurt ne rrugen 'Flaminia' ne veri te Romes.

 • Kuriozitete mbi Shen Valentinin

  Shen Valentini eshte festa per te cilen shkruhen me shume kartolina ne bote, duke perjashtuar ketu Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes shkembehen 1 miliarde fraza dashurie çdo 14 shkurt dhe kjo dashuri eshte e drejtuar jo vetem tek partneret, por tek te gjithe: mesues, femije, prinder dhe kafshe.

 • Historite me te medha te dashurise nder shekuj

  Historite e famshme te dashurise nuk kane kohe, ato jane te perjetshme. Bota ka pare shume histori dashurie, por vetem disa prej tyre jane kthyer ne legjenda te perjetshme, jane gdhendur ne libra e perjetesuar ne projekte kinematografike.

 • Dhurata e Sh.Valentinit, 10 zgjidhje te minutes se fundit

  Ndonjehere angazhimet e shumta gjate dites te bejne qe te gjendesh i papergatitur pak ore para Shen Valentinit. Meqe jemi nje dite para festes, dhe nese ju s’keni vendosur akoma per dhuraten, hidhini nje sy 10 keshillave tona...

 • Shën Valentini mbrojtësi i dashurisë

  Shën Valentini është një shënjt dhe dëshmor i kishës katolike dhe i kishës ortkdokse. Në shekullin III ai ishte peshkop në Interamna (sot: Terni). Ai është shenjt mbrojtës i dashurise mbarëbotërore. Lindi rreth vitit 176. Përqafoi krishterimin dhe u emërua peshkop i San Feliciano di Folinjos.

 • Per shen Valentin: Mjaft me me Lule, vetem....molle...?!

  Lule… Ok! Por a kishit menduar per frutin e Shen Valentinit?? Molla "Pink Lady" prezantohet e perpikte ne nje takim perfekt per te ne diten e dashurise. Ne ngjyren e saj te kuqe dhe ne embelsine e saj..i bashkohet edhe nje zemer e vogel gdhendur ne lekuren e saj...!

 • Per shen Valentin? Shume tulipane per te then 'Te dua'

  Dhurata me e embel per shen valentin? Nje tufe e madhe me tulipan te kuq ose nje zemer me bulbs te cilat e embelsojne kete dite kaq speciale. Tulipani ne fakt eshte nje nga lulet me romantike, sipas nje legjende turke thote qe ka lindur nga dashuria e princit Fahrad per te bukuren Shirin.

 • Ide per nje shen valentin te 'lire'

  Eshte e vertete, ne sugjeruam tulipanet e kuq, por dihet qe tredafili eshte mbreteresha e festes se dashurise. Kete e dime te gjithe si konsumatore si tregatre... keshtu qe shpesh jemi perballe kesaj luleje te dashur ne periudha te ndryshme te vitit... nje nga keto dhe Shen Valentini.

 • 7 Gjerat qe nuk duhen bere per Shen Valentin!

  Ah, 14 Shkurti! Dita e dashurise! Dita ne te cilen Kupid punon per tere vitin.! Per disa persona te tjere ama 14 Shkurti eshte thjeshte nje dite, dhe kete vit thjeshte nje e djele tjeter. Por edhe nese jeni indiferent, te trishtuar te gezuar jane disa gjera qe nuk duhet ti beni ne diten e te dashuruarve!

 • Zemer te lutem mos me thuaj 'Te dua'!

  Njëherë, për të hyrë në zemrën e një gruaje mjaftonte një fjalë e ëmbël, e thene ne momentin dhe zerin e duhur. Por ndonjehere nje fjale e thjeshte mjafton ta nevrikosesh.

 • 10 dhuratat që duhet te beni per Shen Valentinin

  Shen Valentini eshte dita me e vecante e vitit per ciftet e te dashuruarve. Por e tille eshte edhe dhurata, simboli i kesaj dite e cila per shume te dashuruar ka nje kuptim te jashtezakonshem dhe mbart me vete edhe nje ngarkese te tille emocionale. Megjithate nje dhurate nuk refuzohet kurre, sidoqofte ajo dhe aq me shume kur te behet nga njeriu i zemres.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama