Reportazh

Reportazh

 • 'Vjosa' kerkon paqe!

  2 javë më parë
  'Vjosa' kerkon paqe!

  Per ata qe nuk e dine: Lumenjte, e ashtuquajtur te eger, qe i kane mbetur ende kontinentit tone, rrjedhin neper Ballkan. Por, habitatet e kafsheve dhe bimeve te jashtezakonshme ne to, sot po kercenohen nga ndertimi i digave.

 • Albanopolis, toka nga ku morem emrin...

  'Nese kjo ka qene pamja e qytetit antik te Albanopolit dikur, sot eshte e veshtire t’i prekesh edhe muret. Ne rikthehemi pas kater vitesh, por per fat te keq, sic ndodh shpesh ne realitetin shqiptar, asgje nuk ka ndryshuar. Qyteti antik i Albanopolit dergjet si nje objekt pa vlere'.

 • National Geographic 102 vite me pare: Kush jane shqiptaret

  Nje reportazh analitik i revistes amerikane fotografon Shqiperine e 1912 para shpalljes se pavaresise. Nje radiografi e sakte per shqiptaret; personalitetin tone te vecante dhe vetedijesimin se nga prapambetja mund te na nxirrte vetem arsimimi.

 • Ura Vajgurore, nga 'Qelbesire' ne Dimal!

  Reforma e re Territoriale e ka vendosur kete qytetth, si nje zone pilot, qe ne bashkim me disa komuna do te krijoje nje njesi funksionale, shume me efektive sesa me pare.

 • 'Amfiteatri' Historia mbaroi!

  eshte ideuar per Kinoteater Veror, por çuditerisht emri i mbeti amfiteater dhe madje ne dokumente paraqitet si i tille! Prishja, qe ka nisur qe nga vitet ’90, nuk njeh kufi dhe tashme 'amfiteatri' i Liqenit Artificial te Tiranes eshte demtuar deri ne rrenim.

 • The Ugly Truth On Serbia v Albania

  E shkrova këtë si një përpjekje të vogël kundër makinës serbe të propagandës që po helmon mediat e huaja me gënjshtra dhe shtrembërime

 • Reportazh/Yahoo Travel: Malet e Shqiperise, shtigjet ku kaloi Bajroni mbi kale

  Shqiperi, lejome te kthej syt' e mi mbi ty, o nene e rrepte burrash t'eger'. Keto ishin fjalet e Lord George Gordon Bajronit ne poemen e tij te famshme, 'Shtegtimi i Childe Haroldit', ku ka pershkruar udhetimin ne malet e Shqiperise se Jugut ne vitin 1809, se bashku me shokun e tij, per te vizituar Ali Pashen.

 • Nderi i Kombit- Ndue Shyti, mbush 80 vjet

  -Për afro një gjysmë shekulli performoi virtuozitetin e tij në katër kontinente -Themelues dhe drejtues i orkestrës popullore pukjane, formacioni më i madh orkestral në artin muzikor folklorik -Pas 30 vitesh, portreti i tij vendoset në Muzeun Ndërkombëtar të Artit në Luvër -Së shpejti botimi i studiuesit të njohur Mark Mesuli “Gjeniu i çiftelisë”, studim mo

 • Tradita e veres ne Pogradec

  Fshati im siç e quan Mitrush Kuteli tek 'Fshati im e pi rakine', ka pasur nje tradite te trasheguar brez pas brezi, ne kultivimin e vreshtarise, ne berjen e veres dhe te rakise.

  1411206120-tradita-veres-pogradec.jpg
 • Teqeja e Fushe Krujes - Historia e varreve te munguara

  Teqene historike, nje nga me te vjetrat ne vend, ku gjendet Gjyshata me te njejtin emer, e kthyen dikur ne depo per kooperativen. Ne hapesiren e saj, ku kishte tyrbe kushtuar Baballareve te ndjere, u pushtua nga lendet drusore.

 • Mirdita jeton ende me legjenda

  Nese me pare do te duheshin ore te tera te mberrije ne Rreshen, tashti per gati nje ore e gjysme je ne qender te qytetit te krahines, qe e njohim si Mirdita. Ne te vertete, asgje nuk ka ndryshuar per qytetin.

 • Gjirokastra, nje histori e perseritur deshtimi ne turizem?!

  Qe ne krye te heres, perserisim te njejten gje: Gjirokastra eshte nje destinacion i rralle turistik. Por çfare e ben vertete te rralle qytetin? Valle eshte struktura arkitektonike e ngrehinave te shkuara, aftesia e banoreve per turizem, puna e pushtetit lokal? A mos valle historite lokale?

 • Martaneshi, komuna qe fle mbi ar dhe zgjohet ne rruge me gropa

  Ka nje rruge ku nuk mund te mbash shenime teksa udheton me makine. Do te perfundosh duke shkruar disa zhgarravina pa kuptim. As nuk mund te mbeshtesesh faqen pas xhamit e te cosh imagjinaten tej, sepse do te perfundosh duke perplasur koken.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi