Zemer te lutem mos me thuaj Te dua!

Zemer te lutem mos me thuaj 'Te dua'!
Njëherë, për të hyrë në zemrën e një gruaje mjaftonte një fjalë e ëmbël, e thene ne momentin dhe zerin e duhur. Por ndonjehere nje fjale e thjeshte mjafton ta nevrikosesh. Cilat mund te jenë ekspresionet dhe fjalet per t'i rene ne shenje zemres se saj dhe qe ajo do donte te degjonte? Ne rralle te pare edhe pse mund te duket e cuditshme, eshte e ndaluar ti thuash "Te dua" shume me mire do ishte "Po ke te drejte". Ne prag Shen Valentini, festa e te gjith te dashuruarve, Instituti Italian "Astra Ricerche" ka bere nje sondazh. Rezultatet kane nxjerrur disa "surpriza", njera nga fjalet me romantike "Te dua" duket se ne nje fare menyre eshte konsumuar disi. "E shkruajtura me nje zemer te madhe ne reren e plazhit dhe me fjalen qe un te dua ty", me sa duket nuk i "hap" me zemrat femerore. Dmth qe fjalori i dashuris po ndryshon shume me shpejte sec mund te mendohej.

Nje grua sot e kesaj dite do deshironte te degjone fjalen "Po ke te drejte, te kerkoj falje", nje zgjedhje e plote 56,4% e te intervistuarave. Nje vemendje te larte ka edhe fjala "Te kam zemer edhe se gabon", e mbeshtetur dhe e vlersuar nga 44,3% e femrave te intervistuara duke zene keshtu vendin e dyte. Vendin e trete e mban fjala "Ben mire te ankohesh, s'me pelqejne femra qe thojne gjithmone po", te cilen e kane dhene 38,6% e femrave intervistuara.

Ndersa nese nje burre nuk do te rrisi presionin mbi lidhjen, duhet te mendohet mire para se te thoje fjalet qe i referohen faktit qe nje femer duhet te rri dhe te gatuaj e pastroj shtepin. Sondazhi eshte kryer gjat vitit 2009-2010 dhe jane marre ne pytje 3 Milion e 700 femra ne gjith Italine.Erald Hoxha
Shqiperia.com

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama