Shqiperia.Com Portali me i madh Shqiptar
Email Falas @shqiperia.com
Miqte, krijoni komunitetin e miqve tuaj
Chat #shqiperia, vajza djem shqipetare
Dyqani Virtual Shqiptar
Lojra ne Internet
Albania
Hapesira
Artikull Lajm
 

Poezi nga:

Lasgush Poradeci

Naim Frasheri

Andon Z. Cajupi

Migjeni

Fan S. Noli

Ismail Kadare

Dritëro Agolli

Mimoza Ahmeti

Xhevahir Spahiu

Bardhyl London

Ervin Hatibi

Fatos Arapi

Bilal Xhaferri

Ali Podrimja

Jorgo Bllaci

Arshi Pipa

Esat Mekuli

Zhuliana Jorganxhi

Petro Marko

Abdullah Konushevci

Leom

 

 

 

 

Esat Mekuli

Esad Mekuli lindi në Plavë (Mal i Zi). Shkollen fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Pejë.Studimet i vazhdoj në Beograd, Zagreb e Itali. Kreu fakultetin e Veterinerisë ku edhe doktoroi. Nga
viti 1949 e derisa u pensionua ishte kryeredaktor i revistes letrare “Jeta e Re”. Esad Mekuli ishte antar dhe kryetar i parë i Akademisë së Shkencave dhe Arteve në Kosovë.
VEPRAT LETRARE
-”Për Ty” 1955
-”Dita e Re” 1966
-Avsha Ada” 1971
-”Vjersha” 1973
-”Brigje” 1981
-”Rini e Kuqe” 1984
-”Drita që nuk shuhet” 1989


 


ShqiperiaCom Toolbar Install

  Faqe në rrjetin tonë: Krijo miqesi, vajza dhe djem shqiptare Lajme, Shtypi i Dites, Gazeta Komuniteti me i lire shqiptar ne internet Sporti Shqiptar, Kategoria Superiore dhe Kategoria e Pare Chat Shqiptar
ShqiperiaCom Sh.p.k
Copyright © 2008 ShqiperiaCom. Të gjitha te drejtat e rezervuara.
Kompania | Konfidenca | Vende Pune | Reklamo tek ne | Adresa