Shqiperia.Com Portali me i madh Shqiptar
Email Falas @shqiperia.com
Miqte, krijoni komunitetin e miqve tuaj
Chat #shqiperia, vajza djem shqipetare
Dyqani Virtual Shqiptar
Lojra ne Internet
Albania
Hapesira
Artikull Lajm
 Zbulohet një teatër i lashtë
Liqeni i Ohrit - në të vdekur
Ora biollogjike e burrit rreh

Rrezitja: jetësore
Çanta e duhur
Rrobebanjot
Ditët e Pushimit
Kopshte çatie
Kripa mbron këmbët
Njoftim
 

 


Rrezitja: jetėsore dhe e rrezikshme


Kanceri i lėkurės

Nga tė gjitha llojet e kancerit qė diagnostikohen pėr ēdo vit, njė e treta ėshtė kancer lėkure. Ky lloj kanceri kap kryesisht njerėzit midis moshave 40 dhe 60 vjeē. Por tė rinjtė kapen nga kancer lėkure tė llojit mė tė keq.
Grave u bėhet mė shpesh kancer lėkure nė fytyrė, nė krahė dhe kėmbė. Meshkujve u bėhet mė shpesh tumor nė fyt, kokė dhe nofull.

90 % e kancerit nė lėkurė ka lidhje me rrezet ultravioletė tė diellit.
nishane tė mira
Nishanet e zakonshme:
 • Kanė formė tė rregullt
 • Kufizohen nė mėnyrė tė njėjtė nga tė gjitha anėt me lėkurėn
 • Janė njė ose dyngjyrėshe tė cilat janė shpėrndarė nė mėnyrė tė rregullt
 • Janė mė tė vogla se 5 mm nė diametėr
 • Rriten me rritjen e njeriut e pastaj mbeten tė pandryshueshme
 • Por rrezet e diellit nuk janė vetėm tė kėqia: ato janė njėkohėsisht njė kusht i rėndėsishėm pėr qenien e jetės nė tokė si dhe kanė shumė ndikime shėndetsjellėse.
  - Ne ndjehemi fizikisht dhe psiqikisht mė mirė kur shndrin dhe ėshtė ngrohtė, thotė kryemjeku Henrik Ullen, i njėsisė parandaluese tė kancerit nė Stokholm tė Suedisė.
  Dielli ndihmon gjithashtu trupin pėr tė prodhuar vitaminėn D, e cila nevojitet pėr tė ndėrtuar skeletin. Vitamina D ndihmon trupin tė marrė gėlqere nga zorra.

  Kėshtu qė natyrisht njeriu duhet tė dalė e tė marrė rreze dielli gjatė verės. Por kjo duhet bėrė ashtu si duhet.


  nishane tė kėqia
  Nishanet e kėqia (maligna melanom)
 • Kanė formė dhe trashėsi tė ērregullt
 • Kufizohen nė mėnyrė jo tė njėjtė nga tė gjitha anėt me lėkurėn
 • Janė shumėngjyrėshe, kafe tė errėt, tė zeza por edhe tė bardha e me nuanca tė kuqe
 • Njolla ėshtė mė e madhe se 5 mm nė diametėr
 • Mund tė rriten pėrnjėherėsh
 • Mund tė tė krruhen, tė gjakosen apo edhe tė bijnė pas njėfarė kohe.
 • <
 • Mund tė ngrihen duke marrė ngjyrė tė kaftė tė errėt, blu nė tė zezė apo qoftė edhe duke ruajtur vetė ngjyrėn e lėkurės
 • Nishani i keq mund tė dalė edhe nė njė vend ku mė pėrpara nuk ka pasur ndonjė nishan
 • Nishanet e mira dhe tė kėqia

  Ata qė heqin mė keq se tė tjerėt nga rrezet e diellit janė personat me lėkurė tepėr tė bardhė dhe me shumė prenka dhe nishane
  Kujdes duhet tė bėjnė nė mėnyrė tė veēantė ata njerėz qė shohin ndryshime tek nishanet e tyre tė trupit, tė cilat janė tė formės 'nevi dysplastike' qė janė nishane mė tė mėdha se pesė milimetra, kanė disa shtresa ngjyrash dhe janė tė parregullta nė formė. Nevia dysplastike mund tė jetė ndonjėherė shkalla e parė e krijimit tė kancerit. Njerėzit me kėtė lloj njolle nė trup bėjnė mirė t“u shmangen rrezeve tė diellit, por mund tė shkojnė nė plazh pėr tė notuar.

  Qė tė kesh me dhjetra nishane nė trup nuk ėshtė ndonjė gjė e jashtzakonshme, por nėse kėto ndryshojnė me kohėn nė ndonjė farė mėnyre atėherė do tė ishte mirė tė kėshilloheshin sa mė shpejt me mjekun. 80 % e pacientėve mund tė shėrohen.

  Mbrotja nga rrezet e kėqia tė diellit

  Pėr tu mbrojtur nga rrezet e kėqia tė diellit duhet pėrdorur krem me filter mbrojtės ndaj diellit. Njė krem mbrojtės ndaj diellit duhet tė mbrojė qoftė nga rrezet ultravioletė A poashtu edhe ato B si dhe duhet t“i qėndrojė ujit. Kėshtu nuk ka shumė rėndėsi se cila markė kremi zgjidhet. Njė krem mė i shtrenjtė nuk do tė thotė se ėshtė mė cilėsor.
  Nuk ėshtė e lehtė tė zgjedhėsh kremin si dhe faktorin e duhur mbrojtės ndaj diellit pasi kėto ndryshojnė nga njeriu nė njeri, duke u varur nga pigmenti mbrojtės melanin qė ndodhet nė lėkurė. Pėrpara se lėkura tė mėsohet me diellin, ajo ka nevojė pėr njė faktor tė lartė mbrojtės ndaj tij, ndėrsa nga fundi i verės mund tė zgjidhet njė faktor mė i ulėt. Pastaj nėse njeriu lahet shpesh, ėshtė e rėndėsishme tė zgjedhė njė krem qė i qėndron mirė ujit. Njė prodhim qė i qėndron ujit duron dy tė lara ku secila tė ketė njė kohėzgjatjeje prej 20 minutash.
  Mbrotja e kremit mund tė jetė njė filtėr kemikal ose filter kokrrizash.
  Filtri kemikal pėrmban lėndė qė shkrihen dhe thithen nga trupi i cili mė vonė i nxjerr jashtė nė formėn e urinės. Kėto lėndė e mbrojnė trupin duke thithur rrezet e diellit.
  Disa studiues zvicerianė kanė arritur nė pėrfundimin se lėndėt kimikale qė pėrdoren nė kėto kremra, mund tė sjellin ērregullime tė disa hormoneve tek njerėzit, prandaj studime tė mėtejshme duhen bėrė nė kėtė drejtim.

  Atyre qė kanė lėkurė tė ndjeshme u kėshillohet pėrdorimi i kremrave me filter kokrrizash. Ky pakėson rreziqet pėr kundėrveprime alergjike.
  Filtri i kokrrizave pėrbėhet nga pluhur i cili nuk thithet nga lėkura. Ky pėrmban dioksid titani apo zinku, tė cilat i reflektojnė rrezet e diellit.
  E keqja e kėtij lloji filtri ėshtė se mund tė ngjitet si njė cipė e bardhė pas lėkurės.

  Tepėr e rėndėsishme ėshtė edhe mėnyra sesi lyhet trupi me krem. Njė gabim i zakonshėm qė bėhet ėshtė pėrdorimi i mė pak kremi nga sa duhet. Njeriu duhet tė lyejė krejt trupin. Nevojitet tė paktėn dy miligram krem pėr ēdo centimetėrkatror tė lėkurės.

  Por Ullen thotė se mėnyra mė e mirė pėr tu mbrojtur nga rrezet e rrezikshme janė prapėseprapė rrobat: kasketa dhe veshjet verore. Meqėnėse rrezatimi ultravioletė kalon pėrmes bebes sė syrit, syzet e diellit janė mbrojtės tepėr tė rėndėsishėm. Njė sasi drite tepėr e madhe mund tė bėjė qė dalėngadalė thjerra e syrit tė turbullohet dhe shikimi pėrkeqėsohet.

  Ullen thotė gjithashtu se njeriu duhet t“i shmanget marrjes sė rrezeve nė mesditė, kur rrezatimi ėshtė mė i fuqishėm, duke gjetur kėshtu strehė nėn hije. Kėshtu fuqia e rrezeve ultravioletė pakėsohet me gjysmėn.
  Nė vendet mesdhetare ku bėn pjesė edhe Shqipėria nuk duhen marrė rreze dielli nė mė tepėr se 15-30 minuta nė orėn 12 tė drekės.
  Diēka tjetėr qė ėshtė e rėndėsishme tė dihet ėshtė ajo qė era dhe retė e vogla freskojnė motin por nuk pengojnė rrezet ultravioletė.

  Pas djegies nga dielli

  Nėse njeriu ėshtė djegur nga rrezet e dielli, nuk mbetet shumė pėr tė bėrė. Kėshillohet qė nė kėtė fazė, pėr t“u mbrojtur nga kanceri i lėkurės i shkaktuar nga marrja e tepruar e rrezeve tė diellit, tė mirren hape vaji peshku ose tė lyhet lėkura me vaj ulliri. Sipas njė studimi tė bėrė nga Universiteti Mbretėror i Liverpool-it ka dalur se nėse mirret dhjetė miligram vaj peshku nė ditė pėr tre muaj me rradhė, lėkura merr njė mbrojtje tė brendshme pėrkundėr veprime dėmtuese tė diellit. Disa studiues mendojnė se gjithashtu marrja e vitaminave C dhe E mund tė ndihmojė lėkurėn tė marrė veten.

  Kur njeriu ėshtė djegur, duhet tė presė njė javė qė lėkura tė marrė veten pėrpara se tė marrė pėrsėri rreze dielli.

  Njė ngushėllim pėr ata qė janė djegur ėshtė ai qė nuk ėshtė vetėm djegia e ēastit ajo qė ēon drejt kancerit nė lėkurė. Besohet qė ka tė bėjė edhe me sasinė e rrezeve ultravioletė tė cilave u nėshtrohet trupi ynė. Por me rėndėsi nė sa mė sipėr ėshtė edhe sasia e pėrgjithshme e rrezeve tė cilave trupi yni i nėnshtrohet pėrgjatė jetės. Prandaj nuk duhet tepruar me marrje rrezesh dielli.


  Pėrgatiti Alvin Ekmekēiu
  Burimet: Metro, Aftonbladet.

  Vė re! Respekto punėn tonė ! Mos pėrdor shkrimet e kėsaj reviste pa lejen tonė dhe pa vėnė nė dukje se puna e kujt ėshtė !

  © Revista Rruzull


  ShqiperiaCom Toolbar Install

    Faqe në rrjetin tonë: Krijo miqesi, vajza dhe djem shqiptare Lajme, Shtypi i Dites, Gazeta Komuniteti me i lire shqiptar ne internet Sporti Shqiptar, Kategoria Superiore dhe Kategoria e Pare Chat Shqiptar
  ShqiperiaCom Sh.p.k
  Copyright © 2008 ShqiperiaCom. Të gjitha te drejtat e rezervuara.
  Kompania | Konfidenca | Vende Pune | Reklamo tek ne | Adresa