Keshilla per te evituar dhimbjet e stomakut

Keshilla per te evituar dhimbjet e stomakut
Çdo 24 ore krijohen gjashte deri shtate litra lengje ne kanalin midis stomakut dhe zorres nga gjendrat e peshtymes, stomaku, pankreasi, temthi dhe zorra e holle. Megjithese njerezit me te shendoshe priren te kene oreks me te madh, madhesia e stomakut (dhe jo madhesia e trupit) duket se ndikon ndjenjen e ngopjes gjate dhe pas ngrenies. Helikobakteret jane te afta te ngjiten ne qelizat siperfaqesore te membranes mukozore te stomakut te njeriut, ne vend qe te shpelahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lengjeve.

Efektet stimulatore te nikotines sjellin mbiprodhim te acidit te stomakut, duke kultivuar keshtu nje terren per ulcera peptike. Inflamacioni i stomakut – gastriti – dhe ulcerat peptike jane me te perhapura ne alkoholiket. Alkoholi i marre me aspirinen ose analgjezike te ngjashem rrit rrezikun per gjakrrjedhje nga stomaku, veçanerisht te njerezit me ulcera te stomakut. Nje shembull mbi gjendje qe kane te bejne me stresin jane çrregullimet hormonale te cilat mund te çojne ne probleme me stomakun. Njeriu duhet te flase me mjekun e tij perpara se te nise kurimin me Diclofenac T ratiopharm nese njeriu ka pasur hemorragji nga stomaku apo nese njeriu ka semundje te tjera te stomakut.

Ulcera tek femijet

Disa femije preken nga te vjella qe vershojne nga goja. Keto lloj te vjellash dalin si predhe dhe mund te shkojne deri ne nje meter largesi. Keto te vjella shkaktohen nga se muskujt ne stomak nuk munden te fusin ushqimin ne zorre pasi goja e stomakut eshte me e ngushte nga sa duhet keshtu qe ne vend te kesaj femija e vjell jashte ushqimin. Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund te zhduket vete ndersa trupi zhvillohet. Keto lloj te vjellash çojne zakonisht ne ate qe femija nuk shton ne peshe sa duhet. Prekin me teper djemte sesa vajzat dhe kjo zakonisht kur femija eshte nje deri dy muajsh

Lengjet

Helikobakteriet jane te afta te ngjiten ne qelizat siperfaqesore te membranes mukozore te stomakut te njeriut, ne vend qe te shpelahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lengjeve. Nga keto pozicione bakteret nisin nje proces malcimi i cili ne formen me te lehte jep pezmatim te cipes se brendshme te stomakut, ne raste me te renda ulcere dhe mbas nje kohe te gjate mund t’i jape shtyse tumoreve ne stomak.

Por procesi demtues shfaqet vetem ne disa te infektuar, jo tek te gjithe. Bakteriet permbajne nje lende qe quhet BabA dhe qe u mundeson atyre ngjitjen pas membranes mukozore. Ky bakter veçon disa lende te veçanta sheqerore ne siperfaqen e qelizave te cilat ndryshojne ne paraqitje duke u varur nga se cilit grup gjaku i perket individi, A, B, ose 0.

Aty nguliten bakteret dhe vjedhin mjetet e jeteses nga sheqeri. Ndryshimi qe bejne bakteret u jep atyre disa perparesi: perhapen me lehte ndermjet individeve me grupe te ndryshme gjaku, keshtu mund te infektojne shume vete dhe ne kete menyre kane mundur te perhapen ne te gjithe boten.

Efektet ngjites ndryshon nga nje lloj bakterie ne nje tjeter si dhe me kohen, çfare mund te shpjegoje simptomat e ndryshme te infeksioneve. Prej nga pothuajse asnje reaksioni deri tek plage te renda stomaku.  Shpresat jane te arrihet te zhvillohen ilaçe te reja qe pengojne lidhjen dhe nderpresin procesin e ngjitjes. Nje vaksine e mbeshtetur tek lenda BabA eshte gjithashtu duke u provuar midis te tjerash nga grupi i .

Ajo mund te sterhollohet tashme dhe le te shpresojme se mund te behet me e efektshme. Sipas specialisteve, nikotina, ose ndryshe perdorimi I duhanit I marre ne menyre te rregullisht mund te shkaktoje nje rritje te acideve yndyrore ne gjak. Ky efekt, kombinuar me efektin e saj ne ritmin e zemres (rritjen) dhe ngushtimin e eneve te gjakut, mund te rrise shancin per semundje te zemres si dhe ato te qarkullimit; perfshire anginen, presion te larte te gjakut, semundje vaskulare periferale, hemorragji cerebrale e tromboze koronare. Gjithashtu efektet e saj stimulatore sjellin mbiprodhim te acidit te stomakut, duke kultivuar keshtu nje terren per ulcera peptike.

Kafeja, sduhet perdorur nga pacientet me ulcere

Kafeja, keshillohet si nje terapi e mire per nje sere semundjesh, perfshi ate te zemres, por edhe pse mund te duket e çuditshme, perdorimi i kafese nuk eshte e keshillueshme per grate shtatzena dhe per te gjithe njerezit qe kane probleme me ulceren  ne stomak.

Ushqimet me acide, perkeqesojne ulceren

Ushqimet qe permbajne spec djeges, kafeja, dhe pijet kola perkeqesojne jashte mase semundjen e ulceres, madje ne shume raste keto ushqime provokojne edhe dhimbje stomaku( ne rasin e njerezve qe skane probleme me stomakun). Shume medikamente jane ne perdorim per kontrollin e nivelit te acidit ne stomak, mjeket shprehen se ne ditet e sotme vetem 2 muaj perdorim i rregullt i antibiotikeve dhe ulcera sherohet.

Ushqimet me yndyre, demtojne stomakun

Perdorimi i ushqimeve me yndyre nuk eshte problematik vetem per nje sere semundjesh¸ por ato jane shkak edhe per demtimin e stomakut. Fillimisht yndyra demton muret e brendshme te stomakut, me pas demi avancohet, deri sa dhimbja e stomakut kthehet ne kronike dhe njerezit e kane te veshtire ti konsumojne ushqimet si me pare.

Keshilla

1- Mos perdorini ushqimet e ngrira dhe ato me yndyre
2- Nuk duhet te perdorni ushqime qe permbajne shume sheqer.
3- Pasdite dhe ne darke duhet te hani sa me pak
4- Keshillohet qe ne mengjes  te konsumoni karbohidrate ne menyre qe ushqimi te tretet sa me ngadale dhe ju te mos ndieni uri gjate dites.
5- Hurmat (arabe), keshillohen per pacientet me ulcere, ato jane nje burim i shkelqyer i sheqerit, fibrave, karbohidrateve, kaliumit dhe magnezit.
6- Pacientet duhet te perdorin edhe bajame, te cilat nga ana e tyre jane te pasura ne proteina dhe fibra si dhe perbejne shume pak yndyrna.
6- Bananet jane nje frUt shume qetesues per stomakun, pasi ato  jane te pasura me kalium, magnez dhe karbohidrate.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama