Regjistroni domainin tuaj .al

Flokët e thinjura, lajm i mirë

Shkruar nga:  
Postuar më: 6 vite më parë

Flokët e thinjura, lajm i mirë
Flokët e thinjura, lajm i mirë

Megjithatë, shenja më e dukshme e plakjes është edhe e dobishme. Shkencëtarët dëshmuan se flokët e thinjura zvogëlojnë rrezikun nga kanceri. Kur shkencëtarët japonezë studionin ndikimin e radioaktivitet në minj, kanë vërejtur se qimja e tyre zbardhej. Shkencëtarët theksuan se deri tek kjo erdhi sepse qelizat e rrënjës ishin të detyruara të plaken dhe shtuan prodhimin e melaninës që i jap flokëve ngjyrë.

Dr. David Fisher, drejtor i departamentit dermatologjik në shkollën mjekësore të Harvard, thotë se parandalimi i ndarjes së qelizave të rrënjës që bartë ADN gjithashtu ka dobi.  “Kjo mund të parandalojë zhvillimin e kancerit që krijohet në bazë të qelizave të dëmtuara që rriten pa kurrfarë kontrolli”, tha ai. Shtoi se procesi i zbardhjes së flokëve në fakt mbron nga kanceri.

Regjistroni domainin tuaj .al

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi