Regjistroni domainin tuaj .al

Shqiperia njeh kalendarin e Brazil 2014

Shkruar nga:  
Postuar më: 4 vite më parë

Shqiperia njeh kalendarin e Brazil 2014
Shqiperia njeh kalendarin e Brazil 2014

Është zbardhur kalendari i ndeshjeve për ekipin tonë kombëtar në eliminatoret e ardhshme për Botërorin Brazil 2014. Dështuan tratativat për kompromis dhe gjithçka u vendos nga tërheqja e goglave nga shorti, megjithatë mund të konsiderohet një short i favorshëm për ne. Aventura e kuqezinjve do të nisë me Qipron në shtëpi, më 7 shtator të vitit të ardhshëm dhe do të përfundojë në Ishullin e Afërditës, më 15 tetor të vitit 2013.

Përfaqësuesit më të lartë të ekipeve që bëjnë pjesë në Grupin E, Norvegjisë, Zvicrës, Sllovenisë, Shqipërisë, Qipros dhe Islandës, janë mbledhur në Zvicër për të diskutuar datat e ndeshjeve. Të pranishëm ishin të gjithë trajnerët e skuadrave të këtij grupi, Hitzfeld i Zvicrës, Stojanoviç i Sllovenisë, Lagerbeck i Islandës, Olsen i Norvegjisë dhe Nioplias i Qipros, ndërsa mungonte vetëm ai i Shqipërisë, e cila aktualisht është pa një trajner. Delegacioni shqiptar përfaqësohej nga presidenti i FSHF-së, Armand Duka, dhe dy ish-futbollistët e Kombëtares, Alban Bushi dhe Edvin Murati.

Zgjedhja e dy ish-figurave të shquara të së kaluarës të futbollit shqiptar u bë pas mungesës së trajnerit, por edhe se pse ata e njohin mirë pjesën teknike të bisedimeve, por njohin edhe disa nga gjuhët e pjesëmarrësve në mbledhje. Negociatat filluan në orën 9:00 të mëngjesit dhe gjatë tratativave, të cilat zgjatën deri në orët e para të pasdites, kanë zhvilluar vetëm një pushim të vogël. Me gjithë dëshirën e mirë, delegacionet përfaqësuese të ekipeve të Grupit E nuk kanë mundur të gjejnë gjuhën e përbashkët për një kalendar që të mund të miratohej me konsensusin e të gjithëve.

Negociatat janë shoqëruar me debate dhe mosmarrëveshje, duke kulmuar me ndërprerjen e tyre, pa asnjë rezultat. Duke mos gjetur zgjidhjen nga bisedimet, atyre u është dashur t’i falen verdiktit të goglave të shortit. Për Shqipërinë, goglat i tërhoqi Alban Bushi, dora e të cilit ka përcaktuar edhe kalendarin e Kombëtares sonë në eliminatore. Katër ditë më pas, udhëtojmë për t’u përballur me Zvicrën e pesë shqiptarëve, në datën 11 shtator. Starti është shumë i ngjashëm me atë të kualifikueseve të fundit të Euro 2012 të Polonisë dhe Ukrainës, kur e nisëm me Rumaninë dhe e mbyllëm po me Rumaninë.

Në fakt, ndeshja e parë e përfaqësueses sonë do të jetë ajo përballë Qipros, më 7 shtator 2012, në një stadium që nuk dihet, për shkak nw atw kohw në “Qemal Stafa” duhet të jenë duke u zhvilluar. Takimi i parë në fushën kundërshtare për Shqipërinë është më 11 shtator në Zvicër. Në muajin tetor, në harkun kohor të katër ditëve do të ketë përsëri dy takime, por këtë radhë në shtëpi. Më 12 tetor kuqezinjtë presin Islandën, ndërsa më 16 vjen kombëtarja sllovene. Në vitin 2013 kuqezinjtë do të zhvillojnë më shumë takime. I pari dhe më i vështiri, në mars, në Norvegji. Në qershor skuadra skandinave është mysafire në Tiranë, ndërsa më 6 shtator, Kombëtarja shqiptare udhëton drejt Sllovenisë. Katër ditë më vonë, një udhëtim tjetër drejt Islandës së largët, ndërsa takimi i fundit në shtëpi, është më 11 tetor kundër Zvicrës.

 • USA's Omar Gonzalez #3 defends against Mexico's Hector Moreno
 • Fans of Honduras cheer their team
 • Uruguayan footballers celebrate after defeating Colombia 2-0
 • Colombian forward Radamel Falcao (L) listens to head coach Jose Pekerman (R)
 • Uruguayan midfielder Egidio Arevalo Rios (L) vies for the ball with Colombian forward Teofilo Gutierrez during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match in Montevideo on September 10, 2013. AFP PHOTO / PABLO PORCIUNCULA
 • Uruguay's footballer Maximiliano Pereira (R) vies for the ball with Colombia's Teofilo Gutierrez during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match against Colombia, in Montevideo on September 10, 2013.  AFP PHOTO / PABLO PORCIUNCULA
 • Uruguay's football team coach Washington Oscar Tabarez gestures during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match against Colombia, in Montevideo on September 10, 2013.  AFP PHOTO / MIGUEL ROJO
 • Uruguayan defender Jose Maria Gimenez (R) vies for the ball with Colombian forward Radamel Falcao
 • Spain's Jesus Navas (R) celebrates with Pedro after scoring a goal against Chile
 • Uruguayan forward Luis Suarez controls the ball during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match against Colombia
 • Spain's Andres Iniesta (L) fights for the ball with Chile's Arturo Vidal on September 10, 2013 during an international friendly football match at the Stade de Geneve in Geneva. AFP PHOTO / ALAIN GROSCLAUDE
 • Gary Medel of Chile and Nacho Fernandez of Spain compete for the ball during the Spain v Chile international friendly at Stade de Geneve on September 10, 2013 in Geneva, Switzerland. (Photo by Harold Cunningham/Getty
 • Colombian midfielder Carlos Sanchez (L) vies fot the ball with Uruguayan midfielder Nicolas Lodeiro
 • Colombian footballer Carlos Sanchez (L) vies for the ball with Uruguayan Nicolas Lodeiro during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match
 • Colombian midfielder James Rodriguez (R) vies for the ball with Uruguayan defender Maximiliano Pereira (L) and midfielder Alvaro Gonzalez
 • Colombian footballer Camilo Zuniga (C) vies for the ball with Uruguay's Nicolas Lodeiro (L) and Alvaro Gonzalez
 • Cesc Fabregas of Spain in action during the Spain v Chile international friendly at Stade de Geneve on September 10, 2013 in Geneva, Switzerland. (Photo by Harold Cunningham/Getty Images)
 • Colombian forward Radamel Falcao ties his laces
 • Fans of Ecuador cheer their team before the start of their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match against Bolivia
 • Bolivian footballer Juan Carlos Arce (L) dribbles past Ecuador's Luis Fernando Saritama
 • Ecuador's head coach Reinaldo Rueda gestures during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match against Bolivia
 • Bolivian goalkeeper Romel Quinones (L) clears a ball next to Ecuador's Jorge Guagua, during their Brazil 2014 FIFA World Cup South American qualifier match
 • Bolivian midfielder Jaime Arrascaita (L) celebrates with coach Xavier Azkargorta after scoring against Ecuador
 • Poland's midfielder Waldemar Sobota (2ndL) controls the ball
 • Poland's midfielder Jakub Blaszczykowski (R) fights for the ball with San Marino's midfielder Alex Gasperoni
 • Spain's Pedro (R) tries to score in front of Chile's goalkeeper Claudio Bravo
 • Sergio Ramos of Spain and Alexis Sanchez of Chile
 • France's midfielder Paul Pogba (L) hugs France's midfielder Samir Nasri to celebrate
 • Spain's Koke (C) fights for the ball with Chile's Alexis Sanchez (L) and Marcelo Diaz
 • Italy's goalkeeper Gianluigi Buffon celebrates
 • Bulgaria's Nikolay Bodurov fights for the ball with Malta's captain, Michael Mifsud
 • Bolivian forward Juan Carlos Arce (C) is marked by Ecuadorean midfielder Luis Saritama (R) and defender Walter Ayovi
 • France's forward Franck Ribéry (C) reacts after a goal
 • Bolivian forward Juan Carlos Arce (L) is marked by Ecuadorean midfielder Luis Saritama
 • Poland's midfielder Piotr Zielinski (R) shoot and scores against San Marino
 • France's forward Franck Ribéry (R) is tackled by Belarus' Sergei Kornilenko
 • Poland's coach Waldemar Fornalik looks on
 • France's head coach Didier Deschamps (R) reacts
 • France's midfielder Paul Pogba (C) celebrates his goal
 • Republic of Ireland's Marc Wilson reacts
Regjistroni domainin tuaj .al

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi