Tirana Kulturore 14 - 21 Janar 2012

Tirana Kulturore 14 - 21 Janar 2012

 • 'A Show', spektakli i fjales nga Adi Krasta

  Adi Krasta kthehet njeherazi me nje shfaqje personale ne Pallatin e Kongreseve me 18 janar dhe me ciklin 'A Show' ne ekranin e 'Vizion Plus', çdo jave. Sa i perket shfaqjes se 18 janarit, ajo i drejtohet nje audience dashamirese te prezentatorit dhe ka ne qender te saj aksiomen biblike E para eshte fjala.

 • 'Ansambli Folklorik Tirana'

  Në kuadrin e aktiviteteve që 'Ansambli Folklorik Tirana' do të zhvillojë gjatë këtij muaji, koncerti do të jepet enkas për fëmijët jetimë dhe për të moshuarit e qëndrave ditore në kryeqytet.

 • Stine Koncertore ne Universitetin e Arteve

  E merkure ne daten 18 janar ora 19:00, ne sallen e madhe te Universitetit te Arteve do te zhvillohet koncerti nga shume studente te Universitetit. Secili student do te interpretoje nga dy pjese, me repertor nga arie dhe romanca nga opera dhe periudha te ndryshme.

 • Opera 'Flauti Magjik', ne T.K.O.B

  Ne daten 19 Janar, ora 19:00, ne Teatrin Kombetar te Operas dhe Baletit shfqet opera 'Flauti Magjik' per te rinjte dhe per te vegjlit. 'Flauti Magjik', opera gjermane ne dy akte e kompozitorit Wolfang Amadeus Mozart, Mbi libretin e Emanuel Schikaneder.

 • 'XXL-TV' ne Teatrin Kombetar te Komedise

  Teatri i Komedise 'XXL-TV' shfaqet te dielen me 15 janar, si dhe me 20, 21, 22 janar, ora 19:00, ne sallen e vogel te Teatrit Kombetar. 'XXL-TV' e Stefan Çapalikut. Regjisor eshte Naum Shundi & Stefan Çapaliku, skenograf Fatbardh Marku dhe kostumografe Anila Zajmi.

 • 'Amadeus' ne TK

  4 vite më parë
  'Amadeus' ne TK

  Shfaqja 'Amadeus' do te vazhdoj te shfaqet nga e premtja ne te diele, date 20, 21, 22 janar, ora 19:00, ne skenen e Teatrit Kombetar, ne sallen 'Kadri Roshi'. Drama 'Amadeus' shkruar nga Peter Schaffer me regji te Altin Bashes.

 • Shtepia e 'Bernarda Albes' ne Teatrin Metropol

  Do te vazhdoj te shfaqet ne datat 15, 19, 20, 21, 22 janar, ne sallen 'Shekspir' te Teatrit te Metropolit, ora 20:00, drama e 'Bernarda Albes'. "Shtepia e Bernarda Albes" autori: Frederico Garcia Lorka; regjizor: Kiço Londo.

 • 'Mezuraj', 200 vepra te piktorit Pano Kondo

  Skenografi dhe piktori Pano Kondo, ka prezantuar ne ambientet e muzeut 'Mezuraj', koleksionin dhe albumin me 200 veprat me te mira te karrieres se tij 40-vjecare. Arti piktorik i Pano Kondos tregon stilin dhe stili njeriun.

 • 'Piktura e jetes moderne' Edicioni XVIII

  Edicioni XVIII i ekspozites Onufri 2011 e titulluar 'Piktura e jetes moderne' do te vazhdoje te qendroje hapur deri me 5 shkurt 2012. "Piktura e jetes moderne" apo kerkimi i modernitetit eshte nje perpjekje per ta çliruar artin nga klishe dhe formate te dites te cilat e tipizojne dhe e kategorizojne ate.

 • Ekspozita e Spahisë në FAP

  Artisti njekohesisht dhe dekani i Fakultetit te Arteve Pamore, Sadik Spahia ka hapur ekspoziten personale "Nen Trysni" ne Galerine FAP, prane Universitetit te Arteve. Kurator eshte Edi Muka dhe kordinator projekti Genc Permeti.

 • Ekspozita e perhershme e piktorit Leonardo Voci

  Piktori Leonard Voci ka hapur ne 'Sheraton and Toeers' ne Tirane nje ekspozite vetjake te artit modern. Ekspozita permban punime te ndryshme te kornizuara dhe te pakornizuara te piktorit, skica erotike, piktura ne papirus te permasave te ndryshme.

 • 'Thesaret e cirkut'

  4 vite më parë
  'Thesaret e cirkut'

  Arena e cirkut te Metropolit çdo te shtune dhe te diele, vazhdon te shfaqe deri ne daten 30 qershor, ora 11:00 pjesen 'Thesaret e cirkut'. Shfaqja ka nje larmi numrash te interpretuar nga artistet e mirenjohur si dhe artistet me te rinj te trupes se cirkut.

 • Dy shfaqje për fëmijë në Metropol

  Teatri i Metropolit per Femije ne Tirane shfaq ne sallen 'Cehov', ne daten 14 janar dhe 21 janar ora 10:30, pjesen 'Tomi, Xherri dhe Spajku'. Kurse te dielen ne daten 15 janar dhe 22 janar ora 10:30 po ne sallen 'Cehov', do te shfaqet pjesa tjeter per femije 'Macoku me cizme'.