Sporte Ekstreme

Sporte Ekstreme

Red Bull vjen me sporte ekstreme qe zhvillohen ne bote por edhe ne Shqiperi. Sportet  gjithmone jane te kendshme por kur behet fjale per sporte Ekstreme si :
Red Bull X-Fighters World Championship, Red Bull Air Race World Championship, Red Bull Cliff Diving World Series, FORMULA 1, 2010 WRC Calendar etj,  atehere rritet dhe adrenalina. Artikujt ne kete rubrike jane te pergatitur nga Gazetarja Isida Lluka.

 • Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

  Felix Baumgartner eshte bere njeriu i pare qe arrin te thyeje barrieren e shpejtesise se zerit. Diten e diele arriti shpejtesine 1342 km/h pasi u hodh nga nje lartesi prej 39 kilometrash, ne Nju Meksiko.

  1350291489-hedhja_felix.jpg
 • RED BULL BC One 2010 – Tokio, japoni

  16 B-Boys nga e gjithe bota pushtuan stadiumin Yoyogi ne qender te Tokios me 27 nentor. Me levizjet e tyre ata realizuan nje shfaqje madheshtore, ku braziliani Neguin, nga ekipi Tsunami All Stars, u zgjodh “Nr 1”

 • Sebastian Vettel Kampion Bote ne Formula 1

  Sebastian Vettel është piloti më i ri në historinë e Formula 1, që kurorëzohet me titullin Kampion Bote, pas fitores së tij në garën finale të sezonit në Abu Dhabit, duke realizuar kështu fitoren e dyfishtë për Red Bull Racing, pas titullit kampion si konstruktorë.

 • Felix Baumgartner tregon per here te pare ankthin ne lidhje me projektin Red Bull Stratos

  Nderkohe, Skuadra Shkencore e Red Bull Stratos zbulon me teper detaje rreth arritjeve shkencore per te qetesuar misionarin. Lancaster, Kaliforni. ? Maj 17, 2010 ? Ndersa misioni i tij per hedhjen nga kufijte e hapesires, Red Bull Stratos sa vjen dhe afrohet, piloti misionar Felix Baumgartner pranon per here te pare qe po kalon disa momente ankthi.

 • Afrika e Jugut i përulet mbretërve të Freestyle

  Për herë të parë në ketë kampionat u përfaqësua edhe Shqipëria me 21 vjeçarin nga Tirana, Fabian Duro. Edhe pse nuk arriti të kualifikohej për në Top 16, Fabiani pati një performancë të mirë përgjatë etapave kualifikuese, duke fituar kundrejt përfaqësuesve të shteteve si Ukraina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

 • Villa heroi i ri i Red Bull X-Fighters në Meksikë

  Norvegjezi Andre Villa i surprizoi të gjithë në ndalesën e parë të Turit Botëror të Red Bull X-Fighters 2010 në Meksikë më 16 prill 2010. Pavarësisht kushteve shumë të këqija klimaterike, ai rrëmbeu fitoren në Plaza de Toros.