Monthly archive: July 20, 2015

Matrapazëria e reformimit të arsimit të lartë

Shkruar nga Arlind Qori Fernand Braudel-i thotë se në Perandorinë Osmane fjala matrapaz, e cila më parë kishte kuptimin neutral të tregtarit, dalëngadalë nisi të marrë konotacionin e përfituesit të paskrupullt. Me ç’duket është fatalitet i vendeve që rrëshqasin në periferi të sistemit kapitalist botëror që të kenë elita ekonomike me një dorë në veshin […]

Pergjimet e SHISH dhe Metoda e Hackimit nga Hacking Team

Permbledhje e shkurter: 1. Cmimi i software qe do blinte Shqiperia mund te jete rreth 1 Milion USD 2. Mbrojtja baze, nje analize e shkurter bazuar mbi source code te Hacking Team Mediat Shqiptare kane shperthyer ne nje mori artikujsh bazuar ne botimet e fundit te Wikileaks mbi nje kompani te quajtur Hacking Team. Hacking […]

Pika G e Merkelit

Nga Rezart Cenaj Sado paradoksale që mund t’iu duket, Angela Merkel është femër, që do të thotë se ajo ka vulvë, klitoris dhe të gjitha pjesët e tjera të anatomisë femërore, që i bëjnë njerëzit të pranojnë se shpirti i gruas është një humnerë. Atë që shumica nuk di është se Angela Merkel në vitin […]

„Mjaft me shkaterruat te vetmen hapesire te gjelber qe kemi“

  Vetem pak dite pas mbylljes se zgjedhjeve vendore, qeveria shqiptare nepermjet zyres Atelier Albania [1], publikon ne faqen e saj ne rrjetin social Facebook [2] nje ftese per prezantim publik te projekteve te dorezuara ne konkursin si me poshte: “KONKURS NDËRKOMBËTAR PËR IDE ARKITEKTONIKE me fokus MASTER PLANIN E HYRJES SË PARKUT TË TIRANËS […]

Një “JO” greke dhe një “JO” e munguar Shqiptare

Kaluan 2 ditë nga OXI i Greqisë. Në këto 2 ditë, rrjetet sociale, gazetat e mediat shqiptare nuk reshtën së foluri për OXIn e Greqisë, një JO idealiste që frymëzoi katundar e qytetar në idenë se i vogli mund t’i thotë MJAFT të madhit. Megjithe friken e te ardhmes se paqendrueshme, Greket paten kurajo t’i […]

Turistet çekë i vrava dhe unë!

Permbledhje e shkurtër: Shkrimi arsyeton se ai vrases i pabese eshte nje reflektim i shoqerise shqiptare sot, ku vjedhja eshte bere rruge e krimi eshte bere legjitim. Per kete fajin e ka shoqeria jone e te gjithe duhet te reflektojme. Ndërsa sot te gjithë po ndjehemi te skandalizuar nga lajmi i vrasjes se dy te […]