Liverpuli dorezohet ne shtese Shahtjori paqe me Sevijen (VIDEO)

Liverpuli dorëzohet në shtesë, Shahtjori paqe me Sevijën (VIDEO)

UPDATE/ Vijareali fitoi takimin e parë të vlefshmë për gjysmëfinalet e Ligës së Europës ndaj Liverpulit. Goli i vetëm i këtij takimi u shënua nga Ardian Lopez në minutat shtesë. Kur dukej se ndeshja do të mbyllej me rezultatin e bardhë pa gola, djemtë e Klopit u ndëshkuan në aksionin e fundit, duke e vështirësuar takimin e kthimit.

1461871500677_lc_galleryImage_Liverpool_manager_Jurgen_

Liverpuli u kualifikua në gjysmëfinale pas përmbysjes 4-3 ndaj Burusia Dortmundit, ndërsa Vijareali pas kualifikimit në 2-4 në Pragë.

Shahtjor - Sevija 2 - 2

Takimi i dytë gjysmëfinal i Europa League mes Shahtjorit dhe Sevijas përfundoi në barazim 2-2. Fillimisht Sevija gjeti golin e avantazhit në minutën e 6´ të pjesës së parë me anë të Vitolos.

GELSENKIRCHEN, GERMANY - FEBRUARY 25: Marlos (R) of Shakhtar Donetsk celebrates scoring his team's first goal with his team mate Viktor Kovalenko (L) during the UEFA Europa League round of 32 second leg match between FC Schalke 04 and Shakhtar Donetsk at Veltins-Arena on February 25, 2016 in Gelsenkirchen, Germany. (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Vendasit barazuan shifrat në 1-1 në minutën e 23´, ndërsa Stepanenko përmbysi rezultatin në 2-1 duke përcaktuar edhe rezultatin e pjesës së parë. Vendasit ruajtën avantazhin deri në minutën e 82´ të pjesës së dytë, kur Gameiro barazoi shifrat në 2-2.

Sevija mbërriti në gjysmëfinale pasi eliminoi Atletikon e Bilbaos me 11-metërsha (5-4), ndërsa Shahtjori pas fitores së pastër 4-0 ndaj Bragës.

epa04868297 Sevilla's Vitolo celebrates his goal during a pre-season friendly fixture between Watford FC and Spanish side Sevilla at Vicarage road in Watford, Britain, 31 July 2015. EPA/SEAN DEMPSEY