Burgu ku mund te perfundoj Anders Behring Breivik! (FOTO)

'Burgu' ku mund të përfundoj Anders Behring Breivik! (FOTO)
Veper Arti

Per te lehtesuar ngarkesen psikologjike te burgimit, planifikuesit shpenzuan afersisht 1 milion $ ne piktura, fotografi dhe instalim dritash. Duke ju referuar broshurave informuesve te burgut, kjo piketure murale e artistit Norvegjes te grafitit Dolk: “Sjell nje vale humori ne mjaft zona te kontrolluara". Zyrtaret shpresojne qe arti-se bashku me deget krijuese si klasa vizatimi dhe pune me dru do të japë të burgosurit "një sens të te marrit seriozisht."Jashte-brenda

Maximumi i denimit ne Norvegji, edhe per nje vrases eshte 21 vjet. Perderisa shume te burgosur do kthehen perfundimisht ne shoqeri, burgjet imitojne boten  jashte burgut sa me shume te jete e mundur qe ti pergatisin ata per lirine. Tek Halden, dhomat perfshijne banja komode me pllaka qeramike, me frigorifere te vegjel dhe TV me ekran te sheshte. Zyrtaret thone qe televizionet e lemuar, ju ofrojne te burgosurve me pak hapsira per te fshehur drogen dhe mallrat e tjere kontrabande.Nje shtepi larg shtepise.

Cdo 10 ose 12 qeli ndajne nje kuzhine dhe nje dhome ndenje, ku te burgosurit pergatisisn vaktet e tyre te mbremjeve dhe relaxohen mbas nje dite pune. Asnje nga dritaret tek Halden nuk kane hekura.Koha e lire.

Rojet e sigurise organizojne aktivitete nga ora 8:00 e mengjesit deri ne 8:00 te darkes. Ky eshte nje shans per te burgosurit per te zgjedhur nje Hobby te ri, por gjithashtu dhe nje pjese e dinamikes se strategjise se sigurise te burgut: Te burgosurit e zene ne kohe kane me pak gjasa te sulojne rojet apo njeri tjetrin. Te burgosurit mund te bejne gjuajtje ne kosh ne kete fushte Basketbolli,e cila absorbon rreximin me perplasje,te ngjisin muret shkembore, terheqe joga apo dhe ne fushe futbolli.Artistet e regjistrimit.

Eshte gjithashtu nje studio regjistrimi me nje tavoline profesionale miximi. Mesuesit shtepiak te muzikes,te cilet i referon te denuarve si “nxenes” dhe jo si “te burgosur”, ju mesojne me pergjegjesine e tyre piano,kitare,bongos dhe me shume. Tre pjestare te korit te rojeve te sigurise se Halden kane konkuruar kohet e fundit  ne versionin Norvegjez te American Idol. Ata shpresojne te prodhojne musical (muzikalin) e pare te burgut, me pjesmarrjen e te denuarve,me vone kete vit. Foto e bere ne 2010.Oborri I burgut .

Arkitektet e Halden ruajten pemet perms 75 akre (njesi matese) vendqendrimi per te fshehur murin 20 ft(njesi matese) te larte I cili rrethon gjithe permietrin, ne menyre qe te zbehin ndjesine institucionale dhe, sipas fjaleve te njerit prej arkitekteve, per “ te lejuar te denuarit t’i shohin te gjitha stinet”. Stolat dhe guret e fushes se shahut percakotjne shtegun e jogs. Foto e bere ne 2010.Sperkatjet e ngjyrave.

Pjesa e Jashtme e burgut e cila ka nje ngjyre kafe natyrale eshte ne harmoni me pyjet perreth. Ne brendesi,gjithsesi, muret “shperthejne” ne ngjyra. Halden punesoji nje dekorues te brendshem i cili perdori 18 ngjyra te ndryshme per te krijuar sensine ndryshueshmerise dhe nxitjes se gjendjeve te ndryshme shpirterore. Nje hije qetesuese e jeshiles krijon nje atmosphere qetesuese ne qeli, ndersa nje portokalli e gjalle sjell gjalleri ne biblioteke dhe ne siperfaqet e tjera te punes. Dy dhoma gjumi per te ftuarit, ku te denuarit mund te mikpresin familjet e tyre tere naten, perfshin nje dhome martesore te lyer me te kuqe. Foto e bere ne 2010.Me teper sesa gardian.

Gardianet e burgut ne Norvegji kalojne 2 vjet trajnim ne nje akademi oficeresh dhe gezojne nje status me te lart sesa koleget e tyre ne Amerike apo Britani. Pershkrimi zyrtar i punes se tyre thote qe ata duhet te motivojne te denuarin: “Ne menyre qe denimi i tyre eshte si kuptim, shkollim dhe rehabilitim sa me shume te jete e mundur”, keshtu qe ata shpesh i hane vaktet dhe luajne sporte me te burgosurit. Ne Halden, gjysma e te gjithe gardianve jane femra, gje qe sipas qeveris ul tensioned dhe kurajon sjelljen e mire. Foto e bere ne 2010.Te hapur plotesisht.

Te denuarit Norvegjez humbasin te drejten e lirise se tyre por jo sherbimet shteterore sic eshte kujdesi shendetesor. Dentistet,doktoret,infermjeret dhe madje dhe bibliotekaret punojne ne bashkine lokale, per te parandaluar nje standart nen normal burgu per tu zhvilluar. Ne vendqendrim ,Halden mburret me nje spital te vogel dhe kete qendren e artit te zyrave te dentisteve. Foto e bere ne 2010.Njerzit e fshatit

Per te ndihmuar te denuarit te zhvillojne rutinen dhe per te zvogeluar monotonine e izolimit,disenjuesit hapen banesat e jeteses ne Halden, siperfaqet e punes dhe qendrat e aktivietetit perms siperfaqes se burgut. Ne kete “laborator kuzhine”, te denuarit mesuan gjerat baze te ushqimit dhe gatimit. Ne mbasditet e koheve te fundit,akullorja e bere vete me portokaj dhe copeza frutash tropikale u reshtuan ne tavoline. Te burgosurit mund te marrin kurse qe do I pergatisin ata  per karrieren si furnizues ushqimesh, kuzhinier dhe kamarjer ne te ardhmen . Foto e bere ne 2010.Artikujt e fundit


Reklama

Reklama