Piktore

Piktore

 • Piktura nuk mund tė ndalet

  5 vite mƫ parƫ
  Piktura nuk mund tė ndalet

  Pas viteve '90-tė, artisti Gjelosh Gjokaj hoqi dorė nga surrealizmi dhe realizmi lirik, fryma e deriatėhershme e pikturave tė tij. Vetėdija, papritur, e udhėhoqi drejt abstraktes, njė art qė nuk i bindej zgjedhjeve tė deriatėhershme tė pikturės sė Gjeloshit.

 • Lulzim Myrto

  5 vite mƫ parƫ
  Lulzim Myrto

  Ėshtė pjesmarrės nė shumė ekspozita kolektive nė Galerinė Kombėtare tė Arteve Tiranė, nė vitin 1990 dhe 1994, nė ekspoziten kolektive nė Galerinė e Akademisė sė Arteve, nė vitin 1995 ka marrė ēmimin e Parė pėr kostumografi. Ėshtė pjesmarrės nė ekspozitėn e ēelur nė “Neo Art Galeri Nathimgam Egland, viti 2000 dhe nė vitin 2001 nė Galerin “Mall” Londer.

 • Hajrush Fazliu

  5 vite mƫ parƫ
  Hajrush Fazliu

  Piktori Hajrush Fazliu i pėrket brezit tė artistėve shqiptarė qė u formuan nė shkollėn shqiptare tė arteve figurative nė Kosovė. Student i Akademisė sė Arteve nė Prishtinė, ai kreu studimet nė atelenė e skulpturės sė prof. Agim Ēavdarbashės dhe studimet pasuniversitare nė degėn e pikturės nė atelenė e Akademikut tė njohur Rexhep Ferri.

 • Kudret Durollari

  5 vite mƫ parƫ
  Kudret Durollari

  Kudret Durollari ka lindur nė qytetin e Tiranes, mė 14.06.1959. Ka mbaruar Liceun Artistic, Tiranė, ne vitin 1980, dhe ka marrė pjesė nė disa ekspozita kombėtare.

 • Arben Theodhosi

  5 vite mƫ parƫ
  Arben Theodhosi

  Lindi nė Tiranė mė 1953. 1991 - Merr pjesė nė ekspozitėn "Forbidden Art" nė Vienė. 1992 - Ekspozitė vetiake nė Galerinė Kombėtare tė Arteve me 40 punime nė vaj, tė realizuara kryesisht gjatė viteve tė internimit. 1993 - Pėrfundon nė Akademinė e Arteve studimet e ndėrprera pėr 15 vjet (1975-1990 ishte periudha e internimit dhe e punės sė detyruar nė minierė pėr shkak tė pozicionit politik tė tė

 • Zaim Elezi

  7 vite mƫ parƫ
  Zaim Elezi

  Zaim Elezi eshte lindur ne Diber ne vitin 1958. Ne vitin 1983 mbaron studimet e larta ne akademine e arteve, Tirane. Ka marre pjese ne ekspozitat kolektive te mbajtura ne Peshkopi e Tirane qe nga viti 1984-1990; ekspozita kolektive ne Prishtine (1999), Annemasse-France (2004), ekspozite me rastin e 600 vjetorit te Lindjes se Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ne Tirane e Prishtine (2005)

 • Pashk Pervathi

  7 vite mƫ parƫ
  Pashk Pervathi

  Pashk Pervathi shprehet : kam lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij eshte vjeter 2400 vjecare dhe e lidhur me histori te lavdishme nder shekuj. Ne antikitet ishte me i fortifikuari qytet i Ilirise. Gjurmet e mureve ciklopike ndjehen edhe sot.

 • Muslim Mulliqi

  8 vite mƫ parƫ
  Muslim Mulliqi

  Muslim Mulliqi (1934 - 13 janar 1998) ėshtė piktor impresionist dhe ekspresionit i Kosovės. U lind nė njė familje artistėsh nė Gjakovė. Ndoqi Akademinė e Artit Figurativ nė Beograd dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq mė 1998.

 • Kel Kodheli

  8 vite mƫ parƫ
  Kel Kodheli

  Kel Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), piktori lindi nė katundin Kodhel tė Shkodrės (Shqipėri). Kur kishte 6 vjeē, familja e tij vendoset nė Tiranė. Pas kryerjės sė shkollės fillore nė vitin 1933, Keli vazhdoj shkollimin e mesmėm tekni, por ndoqi kurset e vizatimit nėn drejtimin e Odhise Paskalit e tė Lasgush Poradecit. Prindėrit e tij babai Gega dhe nėna Eile, kishin dėshira kontradiktor

 • Ibrahim Kodra

  8 vite mƫ parƫ
  Ibrahim Kodra

  Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra lindi nė Ishėm mė 22 prill 1918, vdiq mė 7 shkurt 2006 nė Milano ku jetonte prej 30 vjetėsh. Jeta e tij nė Tiranė nė konviktin e shkollės “Naim Frashėri”, ndėrpritet kur 20 vjeē (1938) largohet nga Shqipėria pėrgjithmonė me njė bursė studimi nga oborri mbretėror pėr nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė. Ai e lėshon Romėn dhe pėrfundon nė Milano, nė Akademinė e Arte

 • Fatmir Haxhiu

  8 vite mƫ parƫ
  Fatmir Haxhiu

  Fatmir Haxhiu lindi mė 28 dhjetor 1927 nė qytetin e Gjirokastrės, Shqipėri. Rrjedh nga njė familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Pėrmetit. Nė vitin 1930 familia e tij u vendos me banim nė qytetin e Tiranės, ku kaloi gjithė jetėn deri nė ditėt e fundit mė 10 mars 2001.

 • Ēatin Saraēi

  8 vite mƫ parƫ
  Ēatin Saraēi

  Paskal Ēatin Saraēi, (Chatin Sarachi) i biri i Gjok Saraēit, lindi mė 1902 nė Shkodėr. Ēatini ishte fėmija i pestė i familjes dhe kishte tre vėllezėr me emrat Patuk, Sandėr dhe Tonin dhe njė motėr me emėr Adelajde (Muzhani). I lindur nė njė familje tregtare, qė nė moshė tė re rritet kolegjeve tė Europės, dhe pjesėn mė tė madhe tė studimeve e kryen nė Vjenė.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema tė nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi