Studime Letrare

Studime Letrare

Letrsis shqipe i sht vn prapa q tridhjet vjet e kndej nj pjes e kritiks letrare dhe e studimeve t tilla pr letrsin, q nuk shrbejn pr asgj, q nuk kan asnj funksion. Disa studiues tan t letrsis nuk kan arritur t bhen as epigon. Jan marrs pa kriter dhe spekulues primitiv. Jan transplantues mekanik t metodave. Jan plagjiator t pasofistikuar. Tem e konferencs shkencore t sesionit t letrsis, n kuadr t Seminarit XXVIII Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, sivjet ishte romani shqiptar, m sakt romani i sotm shqiptar. sht nj fush q mua m intereson n mnyr specifike, sepse kam nj jet t tr q merrem me kt lloj t shkrimit letrar. Nj tem e vshtir, madje e paprthekueshme pr nj konferenc shkencore, sepse romani i sotm, jo vetm ai shqiptar, ka shum probleme, shtje t hapura, pr t cilat ende nuk sht arritur t thuhet ndonj gj e sakt.

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi