Mbi Shqiperine

Mbi Shqiperine

Shqipria (gegnisht Shqipnia, int. Albania), zyrtarisht Republika e Shqipris, sht shtet i pavarur n Evropn Juglindore. Shtrihet n pjesn perndimore t Siujdhess Ballkanike dhe kufizohet n veriperndim me Malin e Zi, n verilindje me Kosovn, n perndim me Republikn e Maqedonis dhe n jug me Greqin. N perndim laget me detet Adriatik dhe Jon dhe ndodhet vetm 78 km larg Italis prgjat Ngushtics s Otrantos. Shqipria ka nj siprfaqe prej 28.748 km² dhe mbi 3,5 milion banor, prej t cilve mbi 700 mij banojn n kryeqytetin dhe qendrn m t rndsishme, Tirann. Trashgimtare e qytetrimit t lasht ilir, Shqipria ka shnuar prparim t dukshm ekonomik, shoqror e kulturor pas shekujsh prapambetje nn Perandorin Osmane dhe n regjime diktatoriale gjat shek. XX. Pas rnies s rendit komunist m 1991, Shqipria ka prjetuar nj periudh kalimtare t vshtir por t suksesshme drejt demokracis liberale dhe ekonomis s tregut. Prej vitit 2009, Shqipria sht antare e NATO-s dhe kandidate pr antarsim n Bashkimin Evropian. Shqipria sht dshmuar faktor i rndsishm n ruajtjen e stabilitetit rajonal, duke mbshtetur pavarsin e Kosovs dhe zgjidhjen e mosmarrveshjeve politike n Ballkan. Ndrkaq, shteti shqiptar po gzon prmirsim infrastrukturor dhe zhvillim t turizmit; po ashtu, mban vendin e 25-t n bot pr mirmbajtjen e ambientit.

 • Himni Kombetar

  8 vite më parë
  Himni Kombetar

  N nj vshtrim t prgjithshm, shtja e himneve kombtare t vendeve t ndryshme sht nj problem i cili filloi t popullarizohej fillimisht n Angli, diku aty nga mesi i shek. XVIII.

 • Artet e Bukura

  13 vite më parë
  Artet e Bukura

  Fillimet e artit figurativ n? truallin e Shqip?ris? jan? t? her?shme. Gjurm?t e para i p?rkasin periudhes se neolitit. N?p?rmjet zbulimeve t? shumta arkeologjike, n? zona t? ndryshme t? vendit, jan? gjetur qindra e mij?ra qeramika, terrakota, zbukurime ne metal etj., q? u p?rkisnin fiseve ilire, paraardh?sve t? drejtp?rdrejt t? shqiptar?ve t? sotem.

 • Muzika Shqiptare

  13 vite më parë
  Muzika Shqiptare

  Folklori muzikor prbn nj ndr pasurit m t muara t vendit. N prshkrimet e studjusve t huaj t ardhur n Shqipri gjat shekujve XVIII-XIX sht arritur prafrsisht n konkluzionin se pasuria kryesore e Shqipris sht folklori muzikor, por ka edhe krom edhe naft.

 • Kinemaja Shqiptare

  13 vite më parë
  Kinemaja Shqiptare

  Filmi hyri n Shqipri n vitet 1911-12. Shfaqjet e para publike u dhan n qytetet Shkodr e Kor. Sallat e para t kinemave si institucione publike u ngritn me iniciativ private pas Lufts I Botrore, n qytetet Vlor, Kor, Tiran, Shkodr, Berat.

 • Teatri

  13 vite më parë
  Teatri

  Prania e ndertimeve te teatrove antike monumentale arkitektonike , n qendrat ilire si Apolloni, Butrint, Bylis (Hekal), Nikoia (Klos), Orik Foinika (Finiq), Sofratik (pran Gjirokastrs), Dyrahu (Dursi), flasin pr pranin e aktiviteteve teatrore gjat antikitetit duke patur influenca t teatrit t antikitetit grek, me t cilin kto qendra mbajtn lidhje pr shum koh.

 • Arkitektura Shqiptare ne shekuj

  Trashegimia arkitektonike sa e larme per nga gjinite, po kaq e hereshme nga fillesa dhe e gjere per nga kohezgjatja, perben nje pasuri te rendesishme per historine e popullit tone

 • Shqiptart Popull Solidar

  13 vite më parë
  Shqiptart Popull Solidar

  Shqiptart si popull nuk kan lidhje gjenetike me popujt fqinj, n prekje territoriale t drejtprdrejt. N pemn gjenealogjike t familjes indoeuropiane gjuha e tyre vendoset si deg m vete, ndrmjet greqishtes e latinishtes. Shqipja nuk ka lidhje bijrie (filiacioni) dhe as motrie me ndonj prej gjuhve t gjalla t familjes ku bn pjes.

 • Kanun e Kuvend

  13 vite më parë
  Kanun e Kuvend

  Kanuni sht nj monument kulturor historik i s drejts tradicionale t shqiptarve. Shqiptart kan trashguar deri n shekullin e 20-t dy kanune: "kanunin e lekve" - Kanunin e Lek Dukagjinit, q kishte pushtet n viset mbi lumin Drin; "kanunin e gegve" - Kanunin e Sknderbeut, q kishte pushtet n gjith pjesn tjetr t Shqipris veriore.

 • Eposi shqiptar i kreshnik?ve

  Eposi shqiptar i veriut, ose cikli i kreshnik?ve, erdhi n? v?mendjen e studiuesve para nj? shekulli. Ai u shfaq pik?risht n? p?rmbyllje t? epok?s s? Rilindjes Komb?tare, q? me t? drejt? ?sht? quajtur shekulli i ?kultit t? epopes??.

 • Koleksioni i kodik?ve

  13 vite më parë
  Koleksioni i kodik?ve

  Koleksioni i kodik?ve (the codex) p?rb?n nj? prej pasurive m? t? r?nd?sishme kulturore t? popullit shqiptar n? t? gjitha koh?rat dhe nj? pasuri me vlera bot?rore. Ky koleksion, i cili ruhet n? Arkivin Qendror t? Shtetit, p?rb?het nga mbi 100 v?llime, q? p?rb?jn? vepra t? plota (dor?shkrime) dhe 17 fragmente, t? cil?t, t? gjith? s? bashku, njihen si "fondi 888".

 • Fotografia Shqiptare

  13 vite më parë
  Fotografia Shqiptare

  Trashegimia lene nga Dinastia Marubi eshte nder me te njohurat ne fushen e fotografise evropiane ne gjysmen e dyte te shek.XIX dhe gjysmen e pare te shek.XX. Dinastia Marubi fillon me Pjeter Marubin i lindur ne Piacencia (Itali1834 ) dhe I detyruar . te mberrije ne shkoder 1856 pas ndjekjeve te pushtuesve austro hungareze . Ne Shkoder Marubi nis aktivitetin e tij artistik ne disa fusha njeherazi

 • Besimet fetare

  13 vite më parë
  Besimet fetare

  Megjithese jezuitet erdhen me vone ne Shqiperi ata e rroken shpejt natyren dhe kulturen shqiptare Bie ne sy revista e tyre patriotike ?leka ?.Kurse per Franceskanet dallohet Pater Gjergj Fishta I konsideruar si poet Kombetar Shqiptar dhe themelues I alfabetit te gjuhes shqipe ne Kongresit te Manastirit.

 • Arkeologjia

  13 vite më parë
  Arkeologjia

  Interesi pr vlerat arkeologjike t Shqipris nis qysh n shek. XIX kur studjues t gjeografis historike iu kushtuan lokalizimit dhe identifikimit t t dhnavenga burimet antike.

Pozita gjeografike

Laguna e Karavastase

Laguna e Karavastase

Ndahet nga deti nëpërmjet një brezi të gjërë rëre, të mbuluar nga pylli i dendur, buzë te cilit ndodhet një plazh mjaft i madh. Lidhet me detin me tri kanale, njëri prej të cilëve artif

7 vite më parë | Lexo më shumë »
 • SISTEMI BANKAR

  SISTEMI BANKAR

  Banka e Shqiperise eshte i vetmi autoritet per licencimin e bankave per te ushtruar veprimtari bankare ne Shqiperi. Banka e Shqiperise percakton me akt nenligjor shumen e kapitalit minimal fillestar te bankave dhe ndryshimin e kesaj shume nga njera p

  13 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Transporti

  Transporti

  TRANSPORTI   KORRIDORET RRUGORE   PORTET DETARE   Transporti ajror   Shqiperia ka sot vetem nje aeroport nderkombetar civil.Aereporti i Rinasit, i ndertuar pas Luftes se Dyte Boterore, ka nje kapacitet perpunimi p

  13 vite më parë | Lexo më shumë »

Kultura Shqiptare

Veshje Popullore Shqiptare

Veshje Popullore Shqiptare

Nga Aferdita OnuziFotot e ketij artikulli mund ti gjeni dhe tek Galeria e Shqiperia.Com duke klikuar ketu Bashkë me zhvillimin e banesës popullore u zhvillua dhe u pasurua edhe mënyra e mobilimit të mjedisit të saj. Në

7 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi