Sporti

Sporti

Lajme nga aktivitete sportive shqiptare, gjermane, angleze, italiane e shume te tjere do jene pjese e ketij seksioni informativ

 • Klubet europiane ne ndjekje te talentit kosovar

  Nje nder klubet me te medha ne bote, Barcelona, ka shfaqur interesim per sherbimet e supertalentit nga Kosova, Edon Zhegrova, i cili se fundmi eshte krahasuar edhe me kater here futbollistin me te mire ne bote, Lionel Messin, njofton Telegrafi.

 • Riberi kunder Pep: Rotacioni na demton

  Rotacion ne do ndeshje! Kjo ka bere qe Bajerni i Mynihut te mos mbaje ritmin ne nivele superlative. Rotacionet radikale si dhe shpallja heret kampion kane qene dy shkaqet e cekuilibrimit te lojes dhe ritmit sipas Frenk Riberise.

 • Mesi drejt largimit, Reali mendon blerjen

  Kriza qe po kalon Barcelona mund te shoqerohet me ndryshime teper te rendesishme edicionin e ardhshem. Klubi po mendon seriozisht qe te lejoje shitjen e Lionel Mesit.

 • Tifozet e Liverpoolit: Na beni te enderrojme

  Dy dite para ndeshjes mjaft te rendesishme ndaj Norwichit, tifozet e Liverpoolit kane motivuar ne stervitje futbollistet e tyre te zemres duke shpalosur banerin e tyre te famshem 'Make Us Dream'.

 • Ekipet angleze kerkojne Granit Xhaken

  Granit Xhaka mund te largohet nga Borussia Monchengladbach ne fundin e ketij sezoni. Futbollisti kosovar ka terhequr vemendjen e disa skuadrave, flitej per Interin dhe Lazion por tani edhe te ekipeve angleze.

 • Kandidatet per trajner te Barcelones

  Pas humbjes ne finalen e Copa del Rey nga Real Madrid, tanime konsiderohet si i sigurt largimi i Gerardo Martinos nga posti i trajnerit te Barcelones, pas perfundimit te ketij sezoni.

 • Gareth Bale futbollisti me i shpejte ne bote vrapoi me 34km/ore

  Supergoli i Gareth Bale i shenuar ne fitoren 2:1 te Real Madridit ndaj Barcelones ne finale te Kupes se Mbretit nuk ka kaluar pa u analizuar nga mediat spanjolle. Goli i uellsianit, Gareth Bale, i shenuar ne triumfin 2:1 te Realit ndaj Bares te merkuren mbrema eshte analizuar me kujdes te madh gjate dites nga mediat spanjolle.

 • Kace dhe PAOK ne finale

  3 ditë më parë
  Kace dhe PAOK ne finale

  Mesfushori i kombetares shqiptare ka qene nder protagonistet e fitores se rendesishme te ekipit te tij ndaj kampionit, Olimpiakos te Athines. Ergys Kae dhe skuadra e tij, PAOK nga Selaniku jane kualifikuar ne finale te Kupes se Greqise ne futboll.

 • Ja cfare folen Messi e Ronaldo

  Te gjithe tifozet e futbollin deshironin te dinin se fare kane biseduar dy lojtaret me te mire ne bote pas perfundimit te ndeshjes, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Mediat ne Spanje nepermjet kamerave kane zbuluar fjalet qe i kishin thene te dy njeri tjetrit. 'Keshtu e ka futbolli Leo. Ishte nje ndeshje fantastike.' Cristiano Ronaldo

 • Klopp zevendesuesi i Moyes te United

  Ne Angli japin lajmin e bujshem se Jurgen Klopp mund te jete pasuesi i David Moyes te Manchester United. E ardhmja e skocezit ne krye te Djajve te kuq eshte ne pikepyetje per shkak te paraqitjeve jo te mira te ekipit ne kete sezon.

 • Januzaj le kombetaren ne dore te nje kompanie

  Kombetarja qe Adnan Januzaj do te perfaqesoje ne te ardhmen, do te jete nje zgjedhje e bazuar mbi studimin e tregut dhe jo mbi patriotizmin apo krenarine kombetare.

Lojerat Olimpike Londer 2012

Korea Veriut sulmon 'funderrinat e jugut'

Korea Veriut sulmon funderrinat e jugut

Për një moment, shpirti i bashkëpunimit dhe solidaritetit i krijuar gjatë Lojrave Olimpike përfshiu edhe Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të planetit, që nëpërmjet një komunikate p

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2012

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

Kur Mario Balotelli shënoi golin e dytë të Italisë në gjysmëfinalen e Europianit përballë Gjermanisë, zhgënjimi i një kombi të tërë u ilustrua i gjithi tek portreti i një tifo

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Transfertat

Kasano-Pacini, shkembimi gati te behet realitet

Kasano-Pacini shkembimi gati te behet realitet

Adriano Galiani dhe Masimo Morati kanë filluar zyrtarisht bisedimet për të bërë realitet shkëmbimin mes Xhampaolo Pacinit dhe Antonio Kasano. Shkëmbimi në fjalë ka edhe miratimin e trajnerëve të

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Siti, oferte 'pa dashje' per Mesin

  Siti oferte pa dashje per Mesin

  Mançester Siti ka bërë gabimisht një ofertë prej 30 milion paund për Lionel Mesin. Oferta në fjalë ka ndodhur pas një keqkuptimi në komunikim mes zyrtarëve të klubit, kur sheiku Mansur e b

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • 'Shopping' ne Serine A

  Shopping ne Serine A

  Blerja e yjeve të serisë A, nuk është destinuar të mbyllet për Paris Sen Zhermenin në fundin e merkatos së kësaj vere. Pasi rrëmbeu përkundër skepticizmit, emra të tillë si Tiago S

  2 vite më parë | Lexo më shumë »

Legjenda te Futbollit boteror

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Ëndërronte, vogëlushi Michel. Si të gjithë që kanë moshën për të ëndërruar. Shpikte ndeshje futbolli të pambarimta në oborrin përpara barit të gjyshit, atje në Jouef

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Jeta e Pele-s, nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Jeta e Pele-s nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Maradona dhe 'La Mano de Dios'

  Maradona dhe La Mano de Dios

  Ky mund te jete goli me i diskutueshem ne historine e Kupes se Botes. Eshte goli i shenuar nga Maradona ne cerek finalen mes Argjentines dhe Anglise ne 1986. Nje ndeshje qe Argjenitna e fitoi 2-1, ku te dy golat u shenuan nga Maradona. Te gjithe tash

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2008

Reyes de Europa

Reyes de Europa

20 minuta per ti marr masat Gjermanis, 20 minuta per ti dhene shresa 25.000 tifozve Gjerman neper tribuna. 20 minuta per te bere pishman tifozat Italian dhe te Rusis, kaq i jane dashur Spanjes per te marr ne dore ndeshjen dhe per mos ta leshuar me. G

6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Gjermani-Spanj, skemat e finales

  Gjermani-Spanje skemat e finales

  Nëse Spanja do të arrijë të mundë Gjermaninë sot, ai do t‘i bashkohet Hoze Vilalongës si i vetmi trajner që ka arritur t‘i japë këtij kombi trofeun e një turneu madhor. Vilalonga e ar

  6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mishel Platin: Krenar pr Evropianin

  Mishel Platin Krenar per Evropianin

  FUTBOLLI i VËRTETË "Më ka entuziazmuar atmosfera shumë e bukur edhe në fushë, vlerat teknike të skuadrave, - nënvizon presidenti i UEFA-s në konferencën për shtyp, të dhënë

  6 vite më parë | Lexo më shumë »

Afrika Jugut 2010

Webb: Finalja? Dy oret me te veshtira te karrieres

Webb Finalja Dy oret me te veshtira te karrieres

Howard Webb e ka cilesuar finalen e madhe te Johanesburgut si nje “ferr pa fund” per te si arbiter.Ish polici britanik qe u caktua per te marre mbi supe pergjegjesine e nates finale, shprehet se ato ishin dy oret me te veshtiura te karrie

4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Spanja, Puyol largohet si kampion bote

  Spanja Puyol largohet si kampion bote

  Carles Puyol kishte vendosur te largohej perfundimisht nga kombetarja pas boterorit dhe keshtu ka bere.  Mbrojtesi i kombetares iberike ka zhveshur perfundimisht fanelen e kombetares pasi arriti ne majen e botes vetem pak dite me pare. Numri 5 i

  4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Gjithçka qe do te mbetet ne memorie nga nje muaj i pasur me emocione: nga Mandela te topi, per te vazhduar me golat fantazme dhe fantazmat e golit. Prozhektoret e Afrikes se Jugut u fiken, por Nelson Mandela mbetet fituesi i vetem i Boterorit

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Beijing 2008

Shuhet flaka n Pekin

Shuhet flaka ne Pekin

Ose të paktën, kjo është ajo që shpreson vendi më i populluar në botë, fuqi e re emergjente në skenën botërore. “Gjiganti i fjetur” i Azisë është zgjuar duke pretenduar

6 vite më parë | Lexo më shumë »

Sporte Ekstreme

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Felix Baumgartner është bërë njeriu i parë që arrin të thyejë barrierën e shpejtësisë së zërit. Ditën e dielë arriti shpejtësinë 1342 km/h pasi u hodh nga një l

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi