Sporti

Sporti

Lajme nga aktivitete sportive shqiptare, gjermane, angleze, italiane e shume te tjere do jene pjese e ketij seksioni informativ

 • Titulli eshte i Liverpoolit!

  Liverpooli eshte shume prane titullit te pare pas 24 vitesh, pasi qe me fitoren prej 3-2 ndaj Noreichit ne udhetim, The Reds jane vetem tri ndeshje larg titullit te kampionit. Edhe pse ne udhetim, Liverpooli e filloi edhe kete sfide sikurse cdo sfide tjeter - furishem.

 • Arsenali forcon vendin e katert

  Arsenali ka forcuar edhe me tej vendin e katert ne tabelen e Liges Premier, pasi ka mposhtur Hull Cityn ne udhetim me rezultat 3-0. Arsenali e dominoi sfiden, me vendasit qe ishin agresiv dh qe tashme kishin siguruar mbijetesen.

 • Nje shqiptare ne Kombetaren e Iranit ?!

  Jemi mesuar tashme te shohim shume lojtare me origjine shqiptare qe per arsye te ndryshme kane zgjedhur te luajne per disa kombetare europiane.

 • Inter, Fassone: Incidenti me bluzen i perket te kaluares

  Marco Fassone ka nje 'mal' per te ngjitur, pasi do ti duhet te ndertoj nje Inter kompetitiv, por mbi te gjitha te rregulloje raportet me tifozet zikalter, raporte te cilat nuk kane qene kurre te nje niveli te larte, per shkak te detyres se tij te meparshme si drejtor marketing tek rivalet e perjetshem te zikalterve, Juventusi.

 • Hamilton triumfon edhe ne Kine

  Lewis Hamilton firmosi fitoren e trete radhazi kete sezon, duke dominuar mimin e Madh te Kines, duke arritur Niki Laudan ne kuoten e 25 sukseseve ne karriere.

 • Klubet europiane ne ndjekje te talentit kosovar

  Nje nder klubet me te medha ne bote, Barcelona, ka shfaqur interesim per sherbimet e supertalentit nga Kosova, Edon Zhegrova, i cili se fundmi eshte krahasuar edhe me kater here futbollistin me te mire ne bote, Lionel Messin, njofton Telegrafi.

 • Riberi kunder Pep: Rotacioni na demton

  Rotacion ne do ndeshje! Kjo ka bere qe Bajerni i Mynihut te mos mbaje ritmin ne nivele superlative. Rotacionet radikale si dhe shpallja heret kampion kane qene dy shkaqet e cekuilibrimit te lojes dhe ritmit sipas Frenk Riberise.

 • Mesi drejt largimit, Reali mendon blerjen

  Kriza qe po kalon Barcelona mund te shoqerohet me ndryshime teper te rendesishme edicionin e ardhshem. Klubi po mendon seriozisht qe te lejoje shitjen e Lionel Mesit.

 • Tifozet e Liverpoolit: Na beni te enderrojme

  Dy dite para ndeshjes mjaft te rendesishme ndaj Norwichit, tifozet e Liverpoolit kane motivuar ne stervitje futbollistet e tyre te zemres duke shpalosur banerin e tyre te famshem 'Make Us Dream'.

 • Ekipet angleze kerkojne Granit Xhaken

  Granit Xhaka mund te largohet nga Borussia Monchengladbach ne fundin e ketij sezoni. Futbollisti kosovar ka terhequr vemendjen e disa skuadrave, flitej per Interin dhe Lazion por tani edhe te ekipeve angleze.

 • Kandidatet per trajner te Barcelones

  Pas humbjes ne finalen e Copa del Rey nga Real Madrid, tanime konsiderohet si i sigurt largimi i Gerardo Martinos nga posti i trajnerit te Barcelones, pas perfundimit te ketij sezoni.

Lojerat Olimpike Londer 2012

Korea Veriut sulmon 'funderrinat e jugut'

Korea Veriut sulmon funderrinat e jugut

Për një moment, shpirti i bashkëpunimit dhe solidaritetit i krijuar gjatë Lojrave Olimpike përfshiu edhe Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të planetit, që nëpërmjet një komunikate p

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2012

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

Kur Mario Balotelli shënoi golin e dytë të Italisë në gjysmëfinalen e Europianit përballë Gjermanisë, zhgënjimi i një kombi të tërë u ilustrua i gjithi tek portreti i një tifo

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Transfertat

Kasano-Pacini, shkembimi gati te behet realitet

Kasano-Pacini shkembimi gati te behet realitet

Adriano Galiani dhe Masimo Morati kanë filluar zyrtarisht bisedimet për të bërë realitet shkëmbimin mes Xhampaolo Pacinit dhe Antonio Kasano. Shkëmbimi në fjalë ka edhe miratimin e trajnerëve të

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Siti, oferte 'pa dashje' per Mesin

  Siti oferte pa dashje per Mesin

  Mançester Siti ka bërë gabimisht një ofertë prej 30 milion paund për Lionel Mesin. Oferta në fjalë ka ndodhur pas një keqkuptimi në komunikim mes zyrtarëve të klubit, kur sheiku Mansur e b

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • 'Shopping' ne Serine A

  Shopping ne Serine A

  Blerja e yjeve të serisë A, nuk është destinuar të mbyllet për Paris Sen Zhermenin në fundin e merkatos së kësaj vere. Pasi rrëmbeu përkundër skepticizmit, emra të tillë si Tiago S

  2 vite më parë | Lexo më shumë »

Legjenda te Futbollit boteror

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Ëndërronte, vogëlushi Michel. Si të gjithë që kanë moshën për të ëndërruar. Shpikte ndeshje futbolli të pambarimta në oborrin përpara barit të gjyshit, atje në Jouef

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Jeta e Pele-s, nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Jeta e Pele-s nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Maradona dhe 'La Mano de Dios'

  Maradona dhe La Mano de Dios

  Ky mund te jete goli me i diskutueshem ne historine e Kupes se Botes. Eshte goli i shenuar nga Maradona ne cerek finalen mes Argjentines dhe Anglise ne 1986. Nje ndeshje qe Argjenitna e fitoi 2-1, ku te dy golat u shenuan nga Maradona. Te gjithe tash

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2008

Reyes de Europa

Reyes de Europa

20 minuta per ti marr masat Gjermanis, 20 minuta per ti dhene shresa 25.000 tifozve Gjerman neper tribuna. 20 minuta per te bere pishman tifozat Italian dhe te Rusis, kaq i jane dashur Spanjes per te marr ne dore ndeshjen dhe per mos ta leshuar me. G

6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Gjermani-Spanj, skemat e finales

  Gjermani-Spanje skemat e finales

  Nëse Spanja do të arrijë të mundë Gjermaninë sot, ai do t‘i bashkohet Hoze Vilalongës si i vetmi trajner që ka arritur t‘i japë këtij kombi trofeun e një turneu madhor. Vilalonga e ar

  6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mishel Platin: Krenar pr Evropianin

  Mishel Platin Krenar per Evropianin

  FUTBOLLI i VËRTETË "Më ka entuziazmuar atmosfera shumë e bukur edhe në fushë, vlerat teknike të skuadrave, - nënvizon presidenti i UEFA-s në konferencën për shtyp, të dhënë

  6 vite më parë | Lexo më shumë »

Afrika Jugut 2010

Webb: Finalja? Dy oret me te veshtira te karrieres

Webb Finalja Dy oret me te veshtira te karrieres

Howard Webb e ka cilesuar finalen e madhe te Johanesburgut si nje “ferr pa fund” per te si arbiter.Ish polici britanik qe u caktua per te marre mbi supe pergjegjesine e nates finale, shprehet se ato ishin dy oret me te veshtiura te karrie

4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Spanja, Puyol largohet si kampion bote

  Spanja Puyol largohet si kampion bote

  Carles Puyol kishte vendosur te largohej perfundimisht nga kombetarja pas boterorit dhe keshtu ka bere.  Mbrojtesi i kombetares iberike ka zhveshur perfundimisht fanelen e kombetares pasi arriti ne majen e botes vetem pak dite me pare. Numri 5 i

  4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Gjithçka qe do te mbetet ne memorie nga nje muaj i pasur me emocione: nga Mandela te topi, per te vazhduar me golat fantazme dhe fantazmat e golit. Prozhektoret e Afrikes se Jugut u fiken, por Nelson Mandela mbetet fituesi i vetem i Boterorit

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Beijing 2008

Shuhet flaka n Pekin

Shuhet flaka ne Pekin

Ose të paktën, kjo është ajo që shpreson vendi më i populluar në botë, fuqi e re emergjente në skenën botërore. “Gjiganti i fjetur” i Azisë është zgjuar duke pretenduar

6 vite më parë | Lexo më shumë »

Sporte Ekstreme

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Felix Baumgartner është bërë njeriu i parë që arrin të thyejë barrierën e shpejtësisë së zërit. Ditën e dielë arriti shpejtësinë 1342 km/h pasi u hodh nga një l

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi