Sporti

Sporti

Lajme nga aktivitete sportive shqiptare, gjermane, angleze, italiane e shume te tjere do jene pjese e ketij seksioni informativ

 • Vettel: Zhurma e makines ta shpif

  Kampioni i botes ne fuqi i Formula 1, Sebastian Vettel eshte vendosur ne qender te debateve mbi deklaraten e tij kritike sa i perket rregullave te reja te ketij kampionati qe sapo ka nisur dhe vecanerisht per zhurmen e makines.

 • Krijohet 'Liga e kombeve', hiqen miqesoret

  UEFA vendosi te krijoje 'Ligen e Kombeve' ne vitin 2018, nje kompeticion qe do te luhet mes kombetareve te vendeve anetare te UEFA-s dhe qe do te zevendesoje ndeshjet miqesore. Formati i ketij kampionati ende nuk eshte bere i qarte, por mendohet se 54 kombetaret do te ndahen ne 4 grupe te medha qe do te percaktohen ne baze te koeficientit te tyre ne UEFA.

 • Borxhi, perjashtohet Peshengritja

  Gjoba e pashlyer prej 25 mije eurosh ka bere qe Federata Shqiptare e Peshengritjes te perjashtohet nga te gjitha aktivitetet nderkombetare, perfshi ketu edhe pjesemarrjen ne kongrese dhe mbledhje teknike te zyrtare te saj.

 • Spanje, Atletico i vetem ne krye

  Atletico Madrid eshte i vetem ne krye te kampionatit spanjoll pas javes se 30 fale fitores 1-0 ndaj Granades. Goli per skuadren e drejtuar nga Simeone eshte shenuar nga Diego Costa. Bardhekuqte kryesojne renditjen me 73 pike, nje me shume se Barcelona qe ka fituar 3-0 ne shtepi ndaj Celta Vigos dhe 3 me shume se Real Madrid qe humbi 2-1 ne Sanchez Pizjuan ndaj Sevillas.

 • 'Ringjallet' Milani, nuk ndalet Juventus

  Viktima e radhes e 'Zonjes se Vjeter' ishte Parma, e cila u mundua qe te ndalte kampionet, por e pati te veshtire edhe per faktin se Amauri doli me karton te kuq ne minuten e 65-te, duke e lene skuadren me nje lojtar me pak.

 • Nga kepuca e Xhatit te shkopi i bejzbollit ne Ballsh

  Kronologia analitike e nje historie sa satirike, aq edhe mjerane per futbollin shqiptar. Vetgjyqesia, partneri strategjik i presidenteve te klubeve te futbollit shqiptar, te cilet ne nje menyre, ose tjeter akumuluan dhe shperthyen.

 • Guardiola, jo dushit me birre

  Pep Guardiola prishi traditen e festimit te titullit kampion ne Bundeslige me nje dush birre, pija e preferuar e gjermaneve. Bayern Munchen u shpall kampion diten e marte pas fitores 1-3 ndaj Hertha Berlin, por kete titull e festuan thate.

 • Analiza e 'El Clasico', vendosen penalltite

  Ishte nje tjeter shfaqje e madhe, qe ne kujtese do te na lere paraqitjet fantastike individuale te yjeve te skuadrave, vendimet e arbitrave dhe shijen e humbjes se Realit, e cila do te ndihet deri ne klasiken e ardhshme.

 • 'Qytetaret' fitojne derbin ne 43 sekonda

  Jo se dikush priste qe nje fitore 3-0 me Olimpiakosin mund te kishte ring jallur Manester Junajtidin e vertete, por veshtire se dikush priste qe 'masakra' e 10 diteve me pare kunder Liverpulit ne Old Trafford do te perseritej ne nje sfide qe vlen jo vetem ne aspektin sportiv.

 • Bajerni, kampioni me i shpejte ne Gjermani

  Gjermania eshte njohur me kampionin me te shpejte ne historine e futbollit. Lojtaret e Bajernit, se bashku me stafin drejtues, jane futur ne histori fale fitores se titullit ne javen e 27- te te Bundesliges, me 25 mars 2014.

 • Bakaj prish kontraten dhe iken nga Kukesi

  Shuhen shpresat e Kukesit per ta pasur fantazistin Elis Bakaj si perforcim ne pjesen e mbetur te sezonit. Dje ka qene dita e fundit qe mesfushori u stervit te Kukesi, ndersa sot ai pritet te udhetoje per ne Rumani. Lajmin e ben te ditur per gazeten drejtori teknik i Kukesit, Edmond Gezdari, i cili ka qene ndermjetesi qe afroi mesfushorin te skuadra veriore.

 • Shperthim ne makinen e portierit te dyte te Tiranes, Sejdo

  Persona te paidentifikuar kane vendosur nje mjet shperthyes ne makinen e portierit te dyte te Tiranes, Xhino Sejdo. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme ne kryeqytet, kur ne automjetin e portierit Sejdo ka shperthyer nje kapsolle, fatmiresisht pa shkaktuar te lenduar.

 • Samer: Shaqiri, lojtar i rendesishem per Bajernin

  Drejtori sportiv i Bajern Mynih, Matias Samer, ka folur rreth se ardhmes se mesfushorit shqiptar, Xherdan Shaqiri. Lojtari shqiptar i Zvicres, eshte i lidhur me largimin e tij ne fund te sezonit nga bavarezet. Mirepo Samer hedh poshte mundesine e shitjes se 22 vjecarit.

Lojerat Olimpike Londer 2012

Korea Veriut sulmon 'funderrinat e jugut'

Korea Veriut sulmon funderrinat e jugut

Për një moment, shpirti i bashkëpunimit dhe solidaritetit i krijuar gjatë Lojrave Olimpike përfshiu edhe Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të planetit, që nëpërmjet një komunikate p

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2012

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

UEFA inskenoi tifozen e perlotur gjermane

Kur Mario Balotelli shënoi golin e dytë të Italisë në gjysmëfinalen e Europianit përballë Gjermanisë, zhgënjimi i një kombi të tërë u ilustrua i gjithi tek portreti i një tifo

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Transfertat

Kasano-Pacini, shkembimi gati te behet realitet

Kasano-Pacini shkembimi gati te behet realitet

Adriano Galiani dhe Masimo Morati kanë filluar zyrtarisht bisedimet për të bërë realitet shkëmbimin mes Xhampaolo Pacinit dhe Antonio Kasano. Shkëmbimi në fjalë ka edhe miratimin e trajnerëve të

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Siti, oferte 'pa dashje' per Mesin

  Siti oferte pa dashje per Mesin

  Mançester Siti ka bërë gabimisht një ofertë prej 30 milion paund për Lionel Mesin. Oferta në fjalë ka ndodhur pas një keqkuptimi në komunikim mes zyrtarëve të klubit, kur sheiku Mansur e b

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • 'Shopping' ne Serine A

  Shopping ne Serine A

  Blerja e yjeve të serisë A, nuk është destinuar të mbyllet për Paris Sen Zhermenin në fundin e merkatos së kësaj vere. Pasi rrëmbeu përkundër skepticizmit, emra të tillë si Tiago S

  2 vite më parë | Lexo më shumë »

Legjenda te Futbollit boteror

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Historia e aristokratit te futbollit Michel Platini

Ëndërronte, vogëlushi Michel. Si të gjithë që kanë moshën për të ëndërruar. Shpikte ndeshje futbolli të pambarimta në oborrin përpara barit të gjyshit, atje në Jouef

2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Jeta e Pele-s, nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Jeta e Pele-s nga lustraxhi ne mbretin e futbollit

  Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në

  2 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Maradona dhe 'La Mano de Dios'

  Maradona dhe La Mano de Dios

  Ky mund te jete goli me i diskutueshem ne historine e Kupes se Botes. Eshte goli i shenuar nga Maradona ne cerek finalen mes Argjentines dhe Anglise ne 1986. Nje ndeshje qe Argjenitna e fitoi 2-1, ku te dy golat u shenuan nga Maradona. Te gjithe tash

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Euro 2008

Reyes de Europa

Reyes de Europa

20 minuta per ti marr masat Gjermanis, 20 minuta per ti dhene shresa 25.000 tifozve Gjerman neper tribuna. 20 minuta per te bere pishman tifozat Italian dhe te Rusis, kaq i jane dashur Spanjes per te marr ne dore ndeshjen dhe per mos ta leshuar me. G

6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Gjermani-Spanj, skemat e finales

  Gjermani-Spanje skemat e finales

  Nëse Spanja do të arrijë të mundë Gjermaninë sot, ai do t‘i bashkohet Hoze Vilalongës si i vetmi trajner që ka arritur t‘i japë këtij kombi trofeun e një turneu madhor. Vilalonga e ar

  6 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mishel Platin: Krenar pr Evropianin

  Mishel Platin Krenar per Evropianin

  FUTBOLLI i VËRTETË "Më ka entuziazmuar atmosfera shumë e bukur edhe në fushë, vlerat teknike të skuadrave, - nënvizon presidenti i UEFA-s në konferencën për shtyp, të dhënë

  6 vite më parë | Lexo më shumë »

Afrika Jugut 2010

Webb: Finalja? Dy oret me te veshtira te karrieres

Webb Finalja Dy oret me te veshtira te karrieres

Howard Webb e ka cilesuar finalen e madhe te Johanesburgut si nje “ferr pa fund” per te si arbiter.Ish polici britanik qe u caktua per te marre mbi supe pergjegjesine e nates finale, shprehet se ato ishin dy oret me te veshtiura te karrie

4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Spanja, Puyol largohet si kampion bote

  Spanja Puyol largohet si kampion bote

  Carles Puyol kishte vendosur te largohej perfundimisht nga kombetarja pas boterorit dhe keshtu ka bere.  Mbrojtesi i kombetares iberike ka zhveshur perfundimisht fanelen e kombetares pasi arriti ne majen e botes vetem pak dite me pare. Numri 5 i

  4 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Valixhja e rende e kujtimeve nga Afrika

  Gjithçka qe do te mbetet ne memorie nga nje muaj i pasur me emocione: nga Mandela te topi, per te vazhduar me golat fantazme dhe fantazmat e golit. Prozhektoret e Afrikes se Jugut u fiken, por Nelson Mandela mbetet fituesi i vetem i Boterorit

  4 vite më parë | Lexo më shumë »

Beijing 2008

Shuhet flaka n Pekin

Shuhet flaka ne Pekin

Ose të paktën, kjo është ajo që shpreson vendi më i populluar në botë, fuqi e re emergjente në skenën botërore. “Gjiganti i fjetur” i Azisë është zgjuar duke pretenduar

6 vite më parë | Lexo më shumë »

Sporte Ekstreme

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Thyhet barriera e shpejtesise se zerit

Felix Baumgartner është bërë njeriu i parë që arrin të thyejë barrierën e shpejtësisë së zërit. Ditën e dielë arriti shpejtësinë 1342 km/h pasi u hodh nga një l

2 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi