Guri prehistorik i zbuluar në Fan të Mirditës strehohet në Muzeun Kombëtar

Dhurata Hamzai 16 Gusht / Shqiptarja Guri i gjetur rreth dy javë më parë në zonën e Fanit të Mirditës mbërriti sot në Muzeun Historik Kombëtar. Flet arkeologu Rudenc Ruka: Zbulimi me rëndësi. Lëvizja nga Mirdita, një vendim i drejtë institucional për mbrojtjen e veprës arkeologjike TIRANE – Pas negociatave të përfaqësuesve të Ministrisë së […]

shqiperia on August 18, 2019

Tre gjimnazistet shqiptare, fituese në garën ndërkombëtare të teknologjisë

TIRANË, 16 gusht/ ATSH/ GjejZâ, aplikacioni i grupit D3c0ders, përfaqësuar nga 3 vajza gjimnaziste që u vjen në ndihmë grave dhe vajzave të dhunuara, me të cilin Shqipëria u përfaqësua në konkursin Technovation Challenge në Silicon Valley, San Francisco u shpall fitues. Ambasada amerikane në Tiranë ka përgëzuar gjimnazistet për fitoren e kupës së vendit […]

shqiperia on August 18, 2019

Jelek Gruaje me Qendisje me makine qepese.

Jelek Gruaje me Qendisje me makine qepese. Nderprerja e mardhanieve tregetare me jashte ne periudhen pas Luftes se Dyte Boterore, i detyroj punueset e veshjeve kombetare te gjenin rruge te tjera, nga qe nuk kishte ne treg fije (fill) ari dhe argjend dhe materiale te tjera. Shikojeni se si eshte harmonizuar tradita nga mjeshteret, me […]

Kurt Farka on August 16, 2019
Featured Guri prehistorik i zbuluar në Fan të Mirditës strehohet në Muzeun Kombëtar

Skenderbeu ne nje pikture 200 vjecare

Nga Dorian Koci Tablo e piktorit Gjergj Trifoni nga Berati, ku pasqyron Skënderbeun me sfond lagjen Mangalem në Berat. Piktura është punuar në bojra vaji dhe ka përmasat 55×38 cm....

/ January 15, 2018

Nga: Dorian Koci Kjo është një tablo e piktorit Gjergj Trifoni nga Berati, që pasqyron Skënderbeun me sfond lagjen Mangalem në Berat. Piktura është punuar në bojra vaji dhe ka...

/ January 15, 2018